Karantin – virusga qarshi birinchi toʻsiq
Hukumat tomonidan oʻz vaqtida koʻrilgan amaliy chora-tadbirlar natijasida koronavirus pandemiyasi dunyoning boshqa mamlakatlariga qaraganda birmuncha yengil kechayotgan yurtimizda ham keyingi paytda ahvol ancha murakkablashmoqda. Agar xatar boshlanishidan karantin tartiblari buzilmaganda bizni bu badkor infeksiya chetlab oʻtarmidi?
Ushbu savol bilan Gʻallaorol tuman tibbiyot birlashmasi oliy toifali shifokori, I darajali “Sogʻlom avlod uchun”, “El-yurt hurmati” ordenlari sohibi Eson NORMATOVGA murojaat qildik.
– Bu savolga hech bir mutaxassis aniq javob berolmaydi. – deydi 52 yildan buyon insonlar salomatligini himoya qilib kelayotgan shifokor E. Normatov. – Ammo pandemiya boshlangandan buyon oʻtgan davrda bir haqiqat aniq boʻldi: karantin kasallikning tarqalish surʼatini pasaytiradigan birinchi va yagona toʻsiq ekan.
Buning isboti virus yurtimizga kirib kelishidan avvalroq xavfsizlik choralari koʻrilgani, karantin tadbirlari amalga oshirilganligi uchun kasallikdan himoyalanishda erishgan koʻrsatkichlar bizda dunyoning boshqa mamlakatlariga qaraganda anchagina yaxshi ekanligidir. Qolaversa, xalqimizning koʻpchigi belgilangan karantin talablarini toʻliq rioya qilishi virusning nisbatan sekin tarqalishiga sabab boʻldi.
Ammo shunga qaramay keyingi paytda virusning tarqalish surʼati tobora tezlashib borayotir. Kasallikka chalinganlar soni esa kun sayin ortayotir. Sogʻliqni saqlash, profilaktika tizimlariga bosim ortayotganligi rasmiy manbalardan maʼlum qilinmoqda.
Bunday paytda karantin qoidalariga qatʼiy rioya qilish oʻrniga uni buzish hollari ham kamaymayotgani vaziyatni yana-da murakkablashtirmoqda.
Asosiy koʻchalarda avtomashinalarning yurishi taʼqiqlangan. Ammo olisroq boʻlsa ham tor koʻchalarni aylanib, omonat koʻpriklardan oʻtib qatnayotgan mashinalar koʻpayib ketdi. Militsiya nazorat qilayotgan joylarda niqob taqilib, mahalla ichkarilarida, qoʻni-qoʻshnilar, yaqinlar toʻplaganda niqobsiz muloqotlar davom etayotir. Roʻparasida uch-toʻrt mashina turgan hovlilar ichkarisida ushbu mashinalar oʻrindigʻiga yarasha mehmon ham borligini aytish bachkinalikdek tuyulishi mumkin. Ammo kasallik yuqishi, tarqalishiga aynan shu toʻplanishlar sabab boʻlayotganini bemorlik tarixi koʻrsatib turibdi.
Karantin talablarini huquq tartibot idoralari xodimlari uchun emas, har birimizning hayotimiz uchun zarurligini tushunib yetib saqlamasak virusning tarqalishini tezlashtiramiz. Uning oʻzimizga, yaqinlarimizga kelishi tezlashadi.
Tabobatda vaqt oʻtgani sayin virus mutatsiya natijasida yuqqan odamini nobud qilmaydigan holga kelishi maʼlum. Demak, bu virusga qanchalik kech duch kelsak, uning zarari shuncha kam boʻladi.
Hukumatning koʻrayotgan choralaridan, karantin talablarini kuchaytirishdan ham shu maqsad koʻzda tutilgan.

Life during the pandemic and human rights
A National Human Rights Dialogue took place in the context of restrictions imposed due to COVID-19. The event was organized by the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan (NCHR).
The partners of the online forum are the United Nations Country Office in Uzbekistan and the Office of the OSCE Project Co-ordinator in the country.
The dialogue followed the visit of the UN and OSCE officials to the quarantine center in Urtasaray on June 24, organized by the Deputy Prime Minister Aziz Abdukhakimov and the First Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Director of NCHR, Professor Akmal Saidov.
First Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Akmal Saidov, noted that the UN High Commissioner for Human Rights welcomed the fact that a number of governments and international organizations are taking important steps to mitigate the impact of the fight against COVID-19 virus on human rights, especially economic and social rights. In this regard, it is worth noting that in Uzbekistan all necessary measures are being taken to eliminate this threat. The most important thing is that human interests take precedence over everything else.
OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, John MacGregor praised the active efforts of the Government of the Republic of Uzbekistan to stop the spread of the COVID-19 pandemic.
By the order of President Shavkat Mirziyoyev, a Special Republican Commission was organized in a timely manner and is preparing a program of measures to prevent the spread of a new type of coronavirus in the country. Subsequently, decisions were made to suspend air, rail and road communication with other states, and to close pre-school, secondary and higher education institutions. A progressive package of economic measures has been adopted to mitigate the impact of the crisis on relatively vulnerable sectors of the economy. An Anti-Crisis Fund under the Ministry of Finance has been created with an initial amount of 10 trillion UZS ($1 billion). Business entities were granted tax holidays, a number of other tax benefits and deferred loan payments. Social assistance was organized for the most vulnerable groups of the population.
Special medical institutions and quarantine zones have been organized to effectively combat coronavirus in all regions of the country. A special quarantine zone for 20 thousand places was commissioned in Tashkent region, 10 thousand of which have already been transferred for operation. The construction of a modern modular clinic with 10 thousand beds has been completed.
In order to minimize the spread of the disease, a wide explanatory work is carried out among the population, including using social networks. Measures are being taken to return Uzbekistan citizens living abroad.