Koreya va Oʻzbekiston ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi aloqalar yana-da mustahkamlanadi
Mamlakatimiz delegatsiyasining Seulga tashrifi doirasida Koreya Respublikasi Savdo, sanoat va energetika vazirligi qoshidagi Koreya - Oʻzbekiston biznes uyushmasi (KOʻBU) vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Tadbirda ikki mamlakat ishbilarmon hamjamiyatlari oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarni faollashtirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda KOʻBU direktorlar kengashi aʼzolari - “Evergreen Motors”, “Englishunt”, “BT&I”, “Hanshin E&C” kabi yetakchi kompaniyalar hamda Fargʻona shahridagi Koreya xalqaro universiteti (KXU) rahbarlari ishtirok etdi.
Uyushma masʼullari mamlakatda bosqichma-bosqich olib borilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar natijasida investitsiya muhiti yaxshilanishi tufayli Koreya kompaniyalarining Oʻzbekistonda biznes yuritishga boʻlgan qiziqishi ortib borayotganini taʼkidladi.
Koreya ishbilarmonlariga Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan tashabbuslar haqida maʼlumot berildi, shuningdek, yaqin kelajakdagi rejalar bilan oʻrtoqlashildi.
Muloqot doirasida qurilish va shahar infratuzilmasini yaxshilash, sogʻliqni saqlash, oliy va oʻrta maxsus taʼlim, turizm sohalarini rivojlantirishga qaratilgan aniq loyihalarni implementatsiya qilishda manzilli yordam koʻrsatish choralari muhokama qilindi.
Hamkorlikning dolzarb yoʻnalishlari ustida amaliy ish olib borish hamda tegishli vazirlik va idoralar bilan muzokaralar oʻtkazish maqsadida Koreyaning ayrim kompaniyalari rahbarlarining Oʻzbekistonga tashrifini tashkil etish istiqboli koʻrib chiqildi.

Sardor Umurzakov meets with the Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Korea
Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Investments and Foreign Trade Sardor Umurzakov has met with the Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Korea Kim Sang-hee, in Seoul.
The parties noted the need for conducting joint measures to gradually expand parliamentary diplomacy and accelerate the development of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Korea, taking into account trade-economic, investment and cultural-humanitarian partnership. The strategic importance of cooperation affecting the economic and social development of the two countries was emphasized.
The coordinating role of associations and societies of friendship and cooperation operating in the parliaments of the two countries was noted.
An agreement was reached on a close study of Korean experience in jurisprudence in order to use advanced legislative mechanisms to strengthen parliamentary control over the activities of the executive branch, regulating state relations with business and investors.
The parties agreed to unite inter-parliamentary and intergovernmental actions in order to effectively implement the agreements reached, as well as to further improve the forms and mechanisms of mutual cooperation.