“Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” temir yoʻl qurilishi tezlashadi
Bu haqda Oʻzbekiston Respublikasi transport vaziri Elyor Gʻaniyev va Qirgʻiziston Respublikasi transport vaziri Janat Beyshenov telefon orqali muloqot chogʻida kelishib oldi.
Vazirlik matbuot xizmati maʼlum qilishicha, mintaqa mamlakatlari uchun manfaatli bu loyihani amalga oshirishda maqbul yoʻnalishlarni tanlash, texnik va moliyaviy shartlar bilan bogʻliq masalalarni muhokama qilish maqsadida tez kunlarda videoanjumanaloqa shaklida uchrashuv ham oʻtkaziladi.
Unda Xitoy transport sohasi mutasaddilari ham ishtirok etishi kutilmoqda. Bu mamlakat rasmiylari bilan Markaziy Osiyo va Osiyo-Tinch okeani mintaqasi davlatlari oʻrtasidagi oʻzaro savdo aloqalarini oshirishda muhim boʻlgan multimodal transport yoʻlagidan foydalanish samaradorligini oshirish masalalari muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston va Qirgʻiziston Respublikalari transport vazirlari Xitoy, Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlari boʻylab yuklarning konteynerda uzilishlarsiz tashuvini yoʻlga qoʻyish, transport vositalarining toʻsiqlarsiz oʻtishini taʼminlashga kelishib oldi.

Будет ускорено строительство железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан»
Об этом в ходе телефонного разговора договорились министр транспорта Республики Узбекистан Элёр Ганиев и министр транспорта и дорог Кыргызской Республики Жанат Бейшенов.
Как сообщает пресс-служба Министерства транспорта Республики Узбекистан, для обсуждения конкретных вопросов, связанных с выбором маршрута и другими техническими и финансовыми параметрами реализации данного важнейшего проекта, являющегося выгодным для стран региона, в ближайшие дни также состоится встреча сторон в формате видеоконференции.
В ней ожидается участие компетентных работников транспортной сферы Китая. С официальными представителями этой страны запланировано обсуждение вопросов повышения эффективности использования мультимодального транспортного коридора, имеющего важное значение для наращивания объемов взаимной торговли между странами Центральной Азии и Азиатско-Тихоокеанского региона.
Министры транспорта Узбекистана и Кыргызстана договорились о налаживании бесперебойной перевозки грузов в контейнерах по Китаю, странам Центральной Азии и Кавказа, обеспечении беспрепятственного прохождения автотранспортных средств.