Ўзбекистон ва Сингапур ўртасидаги ҳамкорликнинг асосий йўналишлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 8 июн куни видеоконференция тарзида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков Сингапур Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - Молия вазири Хэнк Сви Кит ва Сингапур Республикасининг Савдо ва саноат катта давлат вазири Ко По Кун билан коронавирус пандемиясига қарши кўрилаётган чора-тадбирлар ва унинг икки мамлакат иқтисодиётига салбий таъсирини камайтириш, шунингдек, сиёсий, савдо – иқтисодий, инвестициявий, транспорт ва маданий - гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболлари ва механизмларини муҳокама қилди.
Музокаралар доирасида иштирокчилар Сингапур инвестициялари иштирокида Ўзбекистонда амалга оширилаётган лойиҳалар ҳолати, шунингдек, ахборот-коммуникация технологиялари, таълим ва соғлиқни сақлаш, фармацевтика ва транспорт инфратузилмаси соҳасидаги шерикликни янада кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилди. Мавжуд лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш ва Ўзбекистонда бизнес юритиш учун Сингапурнинг янги компанияларини жалб этиш бўйича аниқ тадбирлар режаси ишлаб чиқилди.
.jpg)
Инвестициявий ҳамкорликни фаоллаштириш мақсадида ҳамкорликнинг стратегик йўналишларини ривожлантириш ва иккала мамлакат ишбилармон доираларини ўзаро манфаатли ҳамкорликка ва қўшма лойиҳаларни амалга оширишга йўналтириш учун платформа – Ўзбекистон - Сингапур бизнес Кенгашини тузиш ғояси муҳокама қилинди.
Икки мамлакатнинг манфаатдор компанияларини савдо шартномаларини ишлаб чиқишга жалб этиш орқали Сингапурга ўзбек мева-сабзавот маҳсулотларини етказиб беришни йўлга қўйиш механизмлари атрофлича муҳокама этилди. Савдо айланмасини ошириш бўйича салмоқли салоҳиятни ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон ва Сингапур ўртасида эркин савдо тўғрисидаги битимни тузиш имкониятларини ўрганиш бўйича қўшма ишларни фаоллаштириш таклиф этилди.
Икки мамлакат ўртасида йўловчи ва юк қатновларини жадаллаштириш, шунингдек, юк ташиш оқимларини бошқариш ва авиакомпаниялар фаолиятини такомиллаштириш бўйича етакчи Сингапур транспорт компаниялари тажрибасини ўрганиш имкониятлари ҳам кўриб чиқилди.
Томонлар “Сингапур ҳамкорлик дастури” доирасида Ўзбекистон вазирликлари ва идоралари раҳбарияти учун малака ошириш ўқув курсларини ташкил этиш, “Электрон ҳукумат” тизимини ривожлантириш бўйича стратегик маслаҳатчилар сифатида сингапурлик экспертларни жалб қилиш, шунингдек, Наманган вилоятида Ижтимоий фанлар бўйича Сингапур университети филиалини очиш каби таълим салоҳиятини юксалтиришга қаратилган институционал ҳамкорлик истиқболларини алоҳида муҳокама қилишди.
Сингапур томони институционал салоҳиятни ривожлантириш дастурларини амалга ошириш орқали Жаҳон савдо ташкилотига кириш жараёнида Ўзбекистонни қўллаб-қувватлаш, шунингдек эркин савдо тамойилларини ривожлантиришда тажриба алмашиш учун сингапурлик мутахассисларни жалб этиш бўйича қатъий ниятларини билдирди.
Видеоконференция якунларига кўра, муҳокама этилган ҳамкорлик йўналишларини илгари суриш ва амалга ошириш бўйича доимий фаолият юритувчи ишчи гуруҳ тузишга келишилди.

Обсуждены ключевые направления сотрудничества между Узбекистаном и Сингапуром
8 июня текущего года в формате видеоконференции заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков обсудил с заместителем Премьер-министра – министром финансов Республики Сингапур Хэнк Сви Кит и старшим государственным министром торговли и промышленности Республики Сингапур Ко По Кун меры по противодействию пандемии коронавируса и снижению ее негативного влияния на экономики двух стран, а также перспективы и механизмы укрепления политического, торгово-экономического, инвестиционного, транспортного и культурно-гуманитарного сотрудничества между Узбекистаном и Сингапуром.
В рамках переговоров было рассмотрено состояние проектов, реализуемых с участием сингапурских инвесторов в Узбекистане, а также перспективы дальнейшего расширения партнерства в сфере информационно-коммуникационных технологий, образования и здравоохранения, фармацевтики и транспортной инфраструктуры. Был выработан план конкретных действий по ускорению имплементации действующих проектов и привлечению новых сингапурских компаний к ведению бизнеса в Узбекистане.
В целях активизации инвестиционного сотрудничества была обсуждена идея о создании Узбекско-Сингапурского делового Совета - платформы для выработки стратегических направлений сотрудничества и ориентации деловых кругов обеих стран на взаимовыгодную кооперацию и реализацию совместных проектов.
Детально были обсуждены механизмы налаживания поставок узбекской плодоовощной продукции в Сингапур, в том числе посредством привлечения заинтересованных компаний двух стран к проработке твердых торговых контрактов. С учетом значительного потенциала для наращивания товарооборота было предложено активизировать совместную работу по изучению возможностей заключения соглашения о свободной торговле между Узбекистаном и Сингапуром.
Рассматривались также возможности для интенсификации пассажирского и грузового авиасообщения между двумя странами, а также заимствования опыта ведущих сингапурских транспортных компаний в управлении потоками карго перевозок и совершенствования деятельности авиакомпаний.
Отдельно стороны обсудили перспективы институционального сотрудничества в сфере укрепления потенциала и образования, имея в виду инициативы по созданию курсов повышения квалификации для руководящего звена министерств и ведомств Узбекистана в рамках «Сингапурской программы сотрудничества», привлечению сингапурских экспертов в качестве стратегических консультантов по развитию системы «электронного правительства», а также по предложению об открытии филиала Сингапурского университета социальных наук в Наманганской области.
Также сингапурская сторона выразила твердые намерения поддержать Узбекистан в процессе вступления во Всемирную торговую организацию посредством реализации программ развития институционального потенциала, а также привлечения сингапурских специалистов для обмена опытом в вопросах развития принципов свободной торговли.
По итогам видеоконференции была достигнута договоренность о создании постоянно действующей совместной рабочей группы по продвижению и практической реализации обсужденных направлений сотрудничества.