Eksportchilar va tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash Respublika shtabining faoliyati to‘g‘risida tezkor ma’lumot
Joriy yilning 16 martidan boshlab Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzurida koronavirus pandimiyasining salbiy oqibatlari tufayli korxonalar duch kelayotgan muammolarni tezkor aniqlash va ularni hal qilish orqali eksportchilar hamda tadbirkorlarning barqaror faoliyatini ta’minlash bo‘yicha eksportchilar va tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash Respublika shtabi faoliyat ko‘rsatmoqda, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri ITSV manbasiga asoslanib.
2020-yilning 22-may holatiga ko‘ra shtabga, kredit resurslarini ajratish, mavjud kreditlar bo‘yicha foiz to‘lovlarini uzaytirish, ilgari to‘langan QQS miqdorlarini tezkor ravishda qaytarish, texnologik uskunalarni o‘rnatish va ishga tushirish uchun chet ellik mutaxassislarni jalb qilish, bojxona hujjatlarini tayyorlashda yordam berish, transport vositalarini karantin sharoitida mamlakat bo‘ylab harakatlanishiga ruxsat berish, yangi xorijiy hamkorlar va mijozlarni qidirish hamda xalqaro sertifikatlarni olish bo‘yicha 505 ta murojaat kelib tushdi.
Shtab tomonidan 413 ta murojaat bo‘yicha o‘rganishlar olib borildi. Natijada barcha masalalar tegishli davlat organlari va tijorat banklarini jalb qilgan holda tezkorlik bilan hal etildi. Hozirgi vaqtda 92 ta ariza ko‘rib chiqilmoqda.
Eksport faoliyati bilan shug‘ullanuvchi kompaniyalardan eksport faoliyatiga to‘sqinlik qiluvchi masalalar va muammolarni hal etilishi zarur bo‘lgan hollarda tegishli shtablarga murojaat qilish so‘raladi.

Централизованная поддержка экспортеров и предпринимателей
С 16 марта в круглосуточном режиме функционируют Республиканский и территориальные штабы поддержки экспортеров и предпринимателей при Министерстве инвестиций и внешней торговли МИВТ, основной задачей которых определено обеспечение стабильной деятельности экспортеров и предпринимателей путем оперативного выявления и решения проблем, с которыми сталкиваются предприятия в связи с негативными последствиями распространения коронавируса, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на Пресс-службу ведомства.
По состоянию на 23 мая 2020 года в Штаб поступило 505 обращений по вопросам выделения кредитных ресурсов, пролонгации процентных выплат по действующим кредитам, ускоренного возврата ранее выплаченных сумм НДС, привлечения иностранных специалистов для монтажа и запуска технологического оборудования, содействия в оформлении таможенных документов, выдачи разрешений на движение транспортных средств по территории страны в условиях карантина, поиска новых зарубежных партнеров и заказчиков, получения международных сертификатов.
Из них обработано 413 обращений – все вопросы в оперативном порядке проработаны и решены с привлечением соответствующих государственных органов и коммерческих банков. 92 заявки в настоящий момент находятся на стадии рассмотрения.
Предприятия, осуществляющие экспортную деятельность, могут обращаться в соответствующие штабы в случае необходимости решения вопросов и проблем, препятствующих их экспортной деятельности по следующим контактам.