Andijonda texnopark ish boshladi
Yaqindagina 5,6 gektar maydonda qurib bitkazilgan ushbu majmua axborot texnologiyalari va innovatsion loyihalarni qoʻllab-quvvatlash, dasturiy mahsulotlar eksportini yoʻlga qoʻyishga qaratilgan. Hozirda bu yerga tumanlardan 328 mutaxassis jalb etilgan.
Davlatimiz rahbari yoshlar bilan suhbatda ularni doimiy oʻrganish, izlanishga chorladi.
– Juda toʻgʻri yoʻlni tanlagansizlar. Bu – serqirra va istiqbolli soha. Sizlar boshqalardan 10-15 yil oldin yurishlaringiz kerak. Eng dolzarb yoʻnalishlar boʻyicha dasturiy mahsulotlar yaratib, xalqimizga va xorijliklarga qulay xizmatlar koʻrsatib, ham oilangizga, ham jamiyatimizga naf keltirishingiz mumkin, – dedi Prezident.
Texnoparkda mahalliy yoshlar, tadbirkorlar, yangi hunar oʻrganish istagida boʻlgan fuqarolar uchun keng qulayliklar yaratilgan. Jumladan, kovorking markazi, data-sentr, konferens-zal, kutubxona, innovatsion laboratoriya va oʻquv xonalari, biznes inkubator, media markaz, kibersport xonasi tashkil etilgan.
Tumanlarda axborot texnologiyalari boʻyicha boshlangʻich oʻquv kurslari boʻladi. Ulardan tanlab olingan yoshlar Digital Cityda intensiv ravishda ingliz tiliga oʻqitilib, IT xizmatlar koʻrsatishga tayyorlanadi. Texnoparkdagi 76 nafar tinglovchiga moʻljallangan zalda yil mobaynida 2 mingdan ortiq kishini oʻqitish mumkin.
Majmuada yotoqxona va oshxona tashkil etib, sharoitlarni yana-da yaxshilash, bunday texnoparklarni mamlakatimizning boshqa hududlarida ham ochish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Shu yerda yoshlar bandligini taʼminlash, maktab bitiruvchilarini frilans bozoriga tayyorlash borasidagi ishlar yuzasidan axborot berildi.
Davlatimiz rahbari oliy oʻquv yurtiga kirolmagan yoshlar bilan manzilli ishlash, ularning qiziqish va layoqatini oʻrganib, kasbga yoʻnaltirish boʻyicha topshiriqlar berdi.

Andijan launches a technopark
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the Digital City technopark in the city of Andijan.
The complex, construction of which was recently completed on an area of 5.6 hectares, is aimed at supporting projects in information technologies and innovation, promoting the export of software products. Currently, 328 specialists from districts are involved here.
During the conversation with youth, the Head of the state urged them to constantly learn and discover new things.
“You have chosen the very right path. This is a multifaceted and promising sphere. You must be 10-15 years ahead of others. By creating software products in the most relevant areas, providing digital services to our people and foreign customers, you can benefit both your family and society”, the President said.
The technopark has wide amenities for young people, entrepreneurs and citizens who want to learn new professions. In particular, there is a coworking center, a data center, a conference hall, a library, innovative laboratories and classes, a business incubator, a media center, and an e-sports room.
Basic information technology courses will be held in the districts. Young people will intensively study English in Digital City and prepare to provide IT services. A hall for 76 students in the technology park will give an opportunity to educate more than 2 thousand people a year.
President Shavkat Mirziyoyev gave instructions to improve conditions by building a dormitory and a dining room in the complex, organizing similar technology parks in other regions of the country.
Information was provided on youth employment efforts and preparation of school graduates for the freelance market.
The Head of the state gave instructions on targeted work with young people who did not enter higher education institutions, the study of their interests and abilities, their professional orientation.