Uch pogʻonali yoʻl oʻtkazgich ochildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida Ohangaron shossesi va Maxtumquli koʻchasi kesishmasidagi yoʻl oʻtkazgichni koʻzdan kechirdi.
Oxirgi uch yilda Toshkent shahrida yengil avtomobillar soni 95 mingtaga koʻpaygan. Hududlardan poytaxtga kelib-ketayotgan mashinalar soni ham oshmoqda.
Shu bois koʻchalarning oʻtkazuvchanligini oshirish, tirbandliklarni kamaytirish maqsadida oʻtgan 3 yilda 4 ta yoʻl oʻtkazgich koʻprik qurilib, foydalanishga topshirildi.
Ohangaron shossesi Toshkent halqa yoʻlining bir qismi. Maxtumquli koʻchasining yangi qismi bitkazilgach, ushbu yoʻllarda transport harakati yana-da ortgan edi. Ushbu koʻchalar kesishmasida 2018-yilda boshlangan loyiha bu yil roʻyobga chiqib, haydovchilarga juda katta qulaylik yaratdi.
Mazkur transport yechimi uch pogʻonadan iborat boʻlib, tunnel uzunligi 593 metr, halqa shaklidagi oʻrta pogʻona 29 metr, estakada qismi 502 metrni tashkil etadi. Tunnel va estakadada qatnov olti, oʻrta pogʻonada esa besh qatorli.
Ilgari bu chorraha soatiga 7 ming avtomashinani oʻtkazish quvvatiga ega edi. Endi soatiga 20 mingta transport vositasini uzluksiz oʻtkazish imkoniyati paydo boʻldi. Bu yerda svetofor ishlatilmasligi ham toʻxtovsiz harakatni taʼminlaydi.
Yana bir jihati – bu yangi obyekt katta yuklamani oʻziga olib, “Toshkent-Chimyon” yoʻnalishi boʻyicha masofani 22 kilometrga qisqartirdi.
- Poytaxtda yengil avtomobillar soni yana-da koʻpayishi aniq. Shuning uchun ertangi kunni oldindan koʻrib, koʻchalarni kengaytirish, koʻpriklar qurish ishlarini davom ettirish kerak, - dedi Prezident.

Состоялось открытие трехуровневой транспортной развязки
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с путепроводом, возведенным на пересечении Ахангаранского шоссе и улицы Махтумкули.
За последние три года автомобилей в Ташкенте стало больше на 95 тысяч. Все более интенсивным становится и транспортный поток между столицей и регионами.
В связи с этим, для увеличения пропускной способности дорог и уменьшения пробок, за последние три года в столице были построены и введены в эксплуатацию 4 путепровода.
Ахангаранское шоссе является частью Ташкентской кольцевой автомобильной дороги. Строительство новой части улицы Махтумкули увеличило движение на этих дорогах. Начатый в 2018 году и завершенный в текущем году проект путепровода создал большие удобства для водителей.
Транспортная развязка на этом перекрестке состоит из 3 уровней, длина нижней, тоннельной части составляет 593 метра, средний уровень в виде кольца имеет протяженность 29 метров, эстакадная часть протянулась на 502 метра. На тоннеле и эстакаде – шестиполосное, на среднем уровне – пятиполосное полотно.
Прежде этот перекресток имел пропускную способность 7 тысяч автомобилей в час. Теперь за час здесь могут проехать 20 тысяч транспортных средств. Здесь не используются светофоры, что также обеспечивает бесперебойность движения.
Кроме того, этот новый объект сократил расстояние маршрута «Ташкент-Чимган» на 22 километра.
- Неизбежно, количество автомобилей в Ташкенте будет только расти. Поэтому необходимо действовать наперед и продолжить работу по расширению улиц и строительству мостов, - отметил Президент.
На объекте установлено 170 энергосберегающих опор освещения, благоустроена территория в 15 тысяч квадратных метров.