Uch pogʻonali yoʻl oʻtkazgich ochildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida Ohangaron shossesi va Maxtumquli koʻchasi kesishmasidagi yoʻl oʻtkazgichni koʻzdan kechirdi.
Oxirgi uch yilda Toshkent shahrida yengil avtomobillar soni 95 mingtaga koʻpaygan. Hududlardan poytaxtga kelib-ketayotgan mashinalar soni ham oshmoqda.
Shu bois koʻchalarning oʻtkazuvchanligini oshirish, tirbandliklarni kamaytirish maqsadida oʻtgan 3 yilda 4 ta yoʻl oʻtkazgich koʻprik qurilib, foydalanishga topshirildi.
Ohangaron shossesi Toshkent halqa yoʻlining bir qismi. Maxtumquli koʻchasining yangi qismi bitkazilgach, ushbu yoʻllarda transport harakati yana-da ortgan edi. Ushbu koʻchalar kesishmasida 2018-yilda boshlangan loyiha bu yil roʻyobga chiqib, haydovchilarga juda katta qulaylik yaratdi.
Mazkur transport yechimi uch pogʻonadan iborat boʻlib, tunnel uzunligi 593 metr, halqa shaklidagi oʻrta pogʻona 29 metr, estakada qismi 502 metrni tashkil etadi. Tunnel va estakadada qatnov olti, oʻrta pogʻonada esa besh qatorli.
Ilgari bu chorraha soatiga 7 ming avtomashinani oʻtkazish quvvatiga ega edi. Endi soatiga 20 mingta transport vositasini uzluksiz oʻtkazish imkoniyati paydo boʻldi. Bu yerda svetofor ishlatilmasligi ham toʻxtovsiz harakatni taʼminlaydi.
Yana bir jihati – bu yangi obyekt katta yuklamani oʻziga olib, “Toshkent-Chimyon” yoʻnalishi boʻyicha masofani 22 kilometrga qisqartirdi.
- Poytaxtda yengil avtomobillar soni yana-da koʻpayishi aniq. Shuning uchun ertangi kunni oldindan koʻrib, koʻchalarni kengaytirish, koʻpriklar qurish ishlarini davom ettirish kerak, - dedi Prezident.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the overpass, erected at the intersection of Akhangaran highway and Makhtumkuli street.
Over the past three years, cars in Tashkent have increased by 95 thousand. The traffic flow between the capital and the regions become more intense.
In this regard, 4 overpasses have been built and commissioned in the capital over the past three years in order to increase traffic capacity and reduce congestion.
Akhangaran highway is part of Tashkent ring road. The construction of a new part of Makhtumkuli street increased traffic on these roads. The overpass project, launched in 2018 and completed this year, created great amenities for drivers.
The traffic intersection at this intersection consists of 3 levels, the length of the lower, tunnel part is 593 meters, the middle level in the form of a ring has a length of 29 meters, the trestle stretches for 502 meters. On the tunnel and overpass – a six-lane, at an average level – a five-lane canvas.
Previously, this intersection had a throughput of 7 thousand vehicles per hour. Now, 20 thousand vehicles can drive here in an hour. No traffic lights are used here, which also ensures uninterrupted traffic.
In addition, this new transport interchange reduced the distance of Tashkent – Chimgan route by 22 kilometers.
“Inevitably, the number of vehicles in Tashkent will only grow. Therefore, it is necessary to act in advance and continue work on expanding the streets and building bridges”, the President noted.
170 energy-efficient light poles have been installed at the facility. An area of 15 thousand square meters has been landscaped.