Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari xalqaro standartlarga muvofiqligi ta’minlanadi
Prezident farmoniga binoan, O‘zbekistonda organik qishloq xo‘jaligi va organik oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishni rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlandi. Unga ko‘ra, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari xalqaro standartlarga muvofiqligi ta’minlanadi. Organik qishloq xo‘jaligiga o‘tkazilgan yer uchastkalarida ekinlarni joylashtirishda davlat aralashuviga yo‘l qo‘yilmaydi.
18 may kuni prezident Shavkat Mirziyoyev “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining sifat va xavfsizlik ko‘rsatkichlari xalqaro standartlarga muvofiqligini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi farmonni imzoladi. Bu haqda O‘zA xabar berdi.
Farmon bilan O‘zbekistonda organik qishloq xo‘jaligi va organik oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishni rivojlantirish konsepsiyasi va konsepsiyani amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.
Shu bilan birga, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, farmonga ko‘ra, organik mahsulotlarni ishlab chiqarish va maqbul qishloq xo‘jaligi amaliyoti (Global G.A.P.) doirasidagi barcha manfaatdor tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organi etib belgilandi.
2020 yil 1 oktyabrga qadar organik qishloq xo‘jaligi va ishlab chiqarish tizimlarini xalqaro standartlar asosida tashkil etish bo‘yicha “Organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish to‘g‘risida"gi Qonun loyihasi ishlab chiqiladi.
Farmonga muvofiq, organik qishloq xo‘jaligiga o‘tkazilgan yer uchastkalarida ekinlarni joylashtirish organik standart talablarini hisobga olgan holda ilmiy asoslangan almashlab ekish sxemalariga muvofiq amalga oshiriladi va ekinlarni joylashtirishda davlat aralashuviga yo‘l qo‘yilmaydi.
Shuningdek, bu sohada ilmiy mutaxassislar tayyorlash, ilmiy salohiyatni rivojlantirish maqsadida Toshkent davlat agrar universitetida “Organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish, saqlash va qayta ishlash” yo‘nalishi bo‘yicha 2021−2022 o‘quv yilidan boshlab talabalar qabul qilish yo‘lga qo‘yiladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq, O‘zbekiston prezidentining qarori bilan mamlakatda hududlar qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining muayyan turlarini yetishtirishga ixtisoslashtirilishi haqida xabar berilgandi.

Uzbekistan adopted additional measures to support businesses and people at times of pandemic. The decree was signed by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on May 18.
According to the decision a number of small business entities will be released from paying property and land taxes within June 1 to September 1, 2020. The list includes markets and shopping malls, cinemas, public catering enterprises, public transport companies, legal entities engaged in the transportation of passengers, the provision of household services, the provision of premises for rent, including for banquets, sports and recreation facilities.
Small businesses will be deducted the amount of property tax and land tax for April and May 2020. Earlier, an interest-free deferral was granted on these taxes.
Microfirms and small enterprises are allowed to apply deferral of payment of customs duty and excise tax for the import of goods (except consumer goods) until July 1, 2020. The deferred amount will be paid in equal installments over 120 days. This option is available to entities engaged in foreign economic activity at least one year before the day of appeal to the customs authorities.
The social tax rate for microfirms and small enterprises decreases from 12% to 1% within May 1 to July 1, 2020. Such an exemption is granted only if the payers maintain the expenses for the remuneration of workers in the amount of at least 50% of the same indicator for February 2020. If a micro-company or small business was established after February 2020, a reduced social tax rate is applied without comparing the payroll fund. However, this procedure does not apply to excisable goods producers, state enterprises, legal entities with a state share in the authorized capital of 50% or more.
State Fund for support of entrepreneurship will begin to issue compensation for the covered interest expenses on investment loans issued by business entities in national currency.
As an additional measure to support the population, Tashkent extends individual housing lending construction using the resources of the Ministry of Finance, previously introduced experimentally in Andijan, Namangan and Ferghana regions.
Starting from June 1, 2020 the number of recipients of benefits to families with children under the age of 14 years, for caring for a child until they reach the age of 2 years and financial assistance increases by 10%.