Shavkat Mirziyoyev Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 8-may kuni Qozogʻiston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida ikki mamlakat yetakchilari Ikkinchi jahon urushida qozonilgan Gʻalabaning 75 yilligi munosabati bilan bir-birlarini samimiy tabriklab, ezgu tilaklar bildirdilar.
Janggohlarda jonini ayamay, front ortida fidokorona mehnat qilib, Gʻalabaga erishgan ota-bobolarimizning jasorati va qahramonligi birodar xalqlarimizning minnatdor xotirasida mangu qolishi alohida qayd etildi.
Muloqot chogʻida chegaraoldi hududlarda Sardoba suv omboridagi favqulodda hodisa oqibatlarini bartaraf etish bilan bogʻliq masalalar koʻrib chiqildi. Aholiga zarur yordamni koʻrsatish, infratuzilma va kommunikatsiyalarni qayta tiklash borasida birgalikda amalga oshirilayotgan birinchi navbatdagi tadbirlar qoʻllab-quvvatlandi.
Mamlakatlarimizda koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurash samarali kechayotgani mamnuniyat bilan qayd etdi. Ushbu xavfli kasallikning oldini olish va davolashda vakolatli idoralarning yaqindan muvofiqlashuvi va hamkorligini davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev va Nursulton Nazarboyev ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini, avvalo savdo-iqtisodiy sohada kengaytirish masalalariga alohida toʻxtaldilar.
Pandemiyaning salbiy oqibatlari taʼsirini kamaytirish maqsadida amaliy hamkorlikning yangi loyihalari va yoʻnalishlarini ishlab chiqishda ikki mamlakat bosh vazirlari rahbarligidagi qoʻshma Hukumatlararo komissiyaning muhim rol oʻynashi taʼkidlandi.
Shuningdek, xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar hamda Markaziy Osiyo mintaqasida yaxshi qoʻshnichilik munosabatlarini yana-da mustahkamlash yuzasidan fikr almashildi.

On May 8, 2020, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the First President of the Republic of Kazakhstan – Elbasy Nursultan Nazarbayev.
The leaders exchanged warm congratulations and good wishes on the occasion of the 75th Anniversary of the Victory in World War II.
It was emphasized that the courage and heroism of our fathers and grandfathers, who won the Victory at the cost of their lives on the battlefields and dedicated work in the rear, will forever remain in the memory of the fraternal people.
During the telephone conversation, issues related to the elimination in the border regions of the consequences of the emergency at Sardoba Reservoir were considered. Joint priority activities aimed at providing necessary assistance to the population, restoration of infrastructure and communications were supported.
The effectiveness of the fight against the spread of coronavirus infection in the two countries was noted with satisfaction. The importance of continuing close coordination and interaction of authorized agencies in prevention and treatment of this dangerous disease was emphasized.
Shavkat Mirziyoyev and Nursultan Nazarbayev dwelled on the issues of enhancing strategic partnership, primarily in trade and economic sphere.
The leaders emphasized the important role of the joint Intergovernmental Commission, led by the prime ministers of the two countries, in developing new projects and areas of practical cooperation in order to minimize the impact of the negative consequences of the pandemic.
Views were also exchanged on the current issues of the international agenda and further deepening good neighborly relations in the Central Asian region.