O‘zbekiston va Singapur TIV rahbarlari ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bugun Singapur tashqi ishlar vaziri Vivian Balakrishnan bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
“Cingapur Respublikasi tashqi ishlar vaziri Vivian Balakrishnan janoblari bilan samimiy va samarali muzokaralar o‘tkazdik, – deb yozdi O‘zbekiston TIV rahbari o‘zining telegram-kanalida. – Avvalo, delegatsiyamizga ko‘rsatilgan iliq qabul va samimiy mehmondo‘stlik uchun Cingapur tomoniga minnatdorligimizni izhor etdik.
O‘zbekiston va Cingapur o‘rtasidagi munosabatlar o‘rtasidagi munosabatlar o‘zaro hurmat, ishonch va manfaatlar mushtarakligi asosida izchil mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdik.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklikni kengaytirish, ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi hamkorlikni rag‘batlantirish hamda qo‘shma loyihalarni ko‘paytirish istiqbollarini muhokama qildik.
Oliy darajadagi muloqotlarni davom ettirish, 2027-yilda diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini munosib nishonlash, shuningdek, turli darajadagi tashriflar kun tartibini tayyorlash masalalariga alohida e’tibor qaratdik.
Mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdik.
Markaziy Osiyo va Janubi-Sharqiy Osiyo o‘rtasidagi muloqotni kengaytirish, ASEAN bilan amaliy hamkorlikni mustahkamlash hamda ko‘p tomonlama diplomatiya doirasidagi sheriklikni chuqurlashtirishdan manfaatdor ekanimizni ta’kidladik”.

Главы МИД Узбекистана и Сингапура обсудили перспективы расширения двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества
Министр иностранных дел Бахтиёр Саидов сегодня встретился с министром иностранных дел Сингапура Вивианом Балакришнаном, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Провели искренние и содержательные переговоры с министром иностранных дел Республики Сингапур Е.П. Вивианом Балакришнаном, – написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – Прежде всего выразили признательность сингапурской стороне за тёплый приём и искреннее гостеприимство, оказанные нашей делегации.
С удовлетворением отметили, что отношения между Узбекистаном и Сингапуром последовательно укрепляются на основе взаимного уважения, доверия и общности интересов.
Обсудили перспективы расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, стимулирования взаимодействия между деловыми кругами и увеличения числа совместных проектов.
Особое внимание уделили продолжению диалога на высшем уровне, подготовке к достойному празднованию 30-летия установления дипломатических отношений в 2027 году, а также формированию повестки визитов различного уровня.
Обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки дня.
Подчеркнули нашу заинтересованность в расширении диалога между Центральной и Юго-Восточной Азией, укреплении практического сотрудничества с АСЕАН и углублении партнёрства в рамках многосторонней дипломатии».