Talafot yetgan toʻgʻonni tiklash boʻyicha koʻrsatmalar berildi
Avval xabar berganimizdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sirdaryo viloyatida yuz bergan favqulodda vaziyat sababli ushbu hududda boʻlib turibdi.
Sardoba suv ombori toʻgʻonining ochilishi kutilmagan ofat, el boshiga tushgan yana bir sinov boʻldi. Davlatimiz rahbari boshchiligida xalqimiz birlashib, sarosimaga tushmay, sabr-matonat va mehnat bilan tez fursatlarda uning oqibatlarini bartaraf etishga kirishdi.
Hukumat komissiyasi tuzilib, bu boradagi ishlarga barcha kuch va vositalar safarbar etildi. Suv bosgan mahallalar aholisi xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilindi, boshpana va oziq-ovqat bilan taʼminlandi.
Yuzaga kelgan talafotlarni bartaraf etish ishlari bugun ham davom etmoqda. Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Suv xoʻjaligi vazirligi, Mudofaa vazirligi, huquq-tartibot idoralari, qurilish-taʼmirlash tashkilotlari va mahalliy hokimliklar oʻzaro muvofiq harakat qilib, turmush sharoitlarini tiklash choralarini koʻrmoqda.
Taʼkidlash joizki, bu yerda tiklash ishlari kunu tun tashkil qilingan, yuzlab qurilish va boshqa maxsus texnikalar tinimsiz ishlamoqda. Suv inshootlariga ixtisoslashgan yuqori malakali muhandislar, boshqa tutash soha va tarmoqlar ishchi va ekspertlari jalb etilgan.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bugun Sardoba suv omboriga borib, toʻgʻonni tiklash boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlarni koʻzdan kechirdi. Mutaxassislar bilan atroflicha muhokama qilgan holda, dambani mustahkamlash boʻyicha qator koʻrsatmalar berdi.

Даны указания по восстановлению прорванной дамбы
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев пребывает в Сырдарьинской области в связи с чрезвычайной ситуацией в регионе.
Прорыв дамбы Сардобинского водохранилища стал неожиданным бедствием, очередным испытанием, выпавшим на долю нашей страны. Под руководством главы государства наш народ сплотился, без паники и решительно приступил к ликвидации последствий стихии.
Образована правительственная комиссия, на борьбу с чрезвычайной ситуацией брошены все силы и средства. Жители подтопленных махаллей эвакуированы в безопасные районы, обеспечены кровом и продовольствием.
Устранение последствий продолжается и сегодня. Министерство по чрезвычайным ситуациям, Министерство водного хозяйства, Министерство обороны, органы правопорядка, строительно-ремонтные организации и хокимияты на местах, действуя скоординированно, принимают меры по нормализации жизни в регионе.
Следует отметить, что работы организованы в круглосуточном режиме, бесперебойно работают сотни единиц строительной и иной спецтехники. Привлечены высококвалифицированные инженеры, специализирующиеся на гидросооружениях, работники и эксперты смежных сфер и отраслей.
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил Сардобинское водохранилище и пронаблюдал за работами по восстановлению дамбы. Всесторонне обсудив ситуацию со специалистами, дал указания по качественному укреплению сооружения.