Уч минг йилдан зиёд шонли тарихимизни Янги Ўзбекистон билан боғлайдиган, инсон ва халқ қадрини улуғлайдиган ақл-тафаккур маркази
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2017 йил 19 сентябрда БМТ Бош ассамблеясининг 72-сессиясида сўзлаган нутқида Тошкентда Ислом цивилизацияси маркази бунёд этилаётгани ҳақида тўхталиб, муқаддас динимиз эзгулик ва тинчликка, асл инсоний фазилатларни асраб-авайлашга, илм-маърифат йўлига даъват этишини, уни зўравонлик ва қон тўкиш билан бир қаторга қўядиганлар билан муроса қилиб бўлмаслигини алоҳида таъкидлаган эди.
Ана шу юксак ғоя ва мақсадлар асосида бунёд этилган мазкур марказ халқимизнинг уч минг йиллик тарихи, бунёдкорлик салоҳияти, жаҳон тамаддунига қўшган улкан ҳиссаси, буюк аждодларимизнинг маданий-маърифий меросини чуқур ўрганиш ва кенг оммалаштиришга хизмат қилади.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ўзининг маҳобати, майдони ва қамровига кўра, дунёда ислом тарихи, маданияти ва цивилизацияларини ўрганиш ҳамда тарғиб этишга қаратилган йирик мажмуалардан бири ҳисобланади.
У Тошкентнинг машҳур Ҳазрати Имом мажмуаси ҳудудидаги 10 гектар майдонда барпо этилган. Бино уч қаватдан иборат бўлиб, узунлиги 161 метр, эни 118 метрни ташкил этади. Гумбазининг баландлиги 65 метр, умумий фойдаланиш ҳудуди эса 42 минг квадрат метрдан зиёд. Бу каби ноёб кўрсаткичлар уни “Гиннесснинг рекордлар китоби”га киритиш учун ҳам асос бўлмоқда.
Марказ биноси Президент Шавкат Мирзиёевнинг меъморий ғоя ва таклифлари асосида лойиҳалаштирилган. Бунёд этиш жараёнида давлатимиз раҳбари ушбу мажмуага бир неча бор ташриф буюриб, унинг мазмунан ва шаклан янада мукаммал бўлиши юзасидан қимматли тавсия ва маслаҳатларини улашди. Хусусан, 2025 йилнинг ўзида Президентимиз марказга бир неча марта келиб, экспозициялар, инфратузилма, маърифий ва илмий йўналишларни такомиллаштириш бўйича муҳим кўрсатмалар берди.
Марказ қадимий ва миллий меъморчилик анъаналари асосида қурилган бўлиб, унга тўрт томондан – тўрт асосий портал орқали кириш мумкин. Ушбу порталлар ва бинонинг ташқи равоқлари илм-маърифат, бағрикенглик, инсонийлик ва ота-онага ҳурмат мазмунидаги Қуръон оятлари ҳамда ҳадислар билан безатилган.
Қуйи қаватда болалар учун махсус платформа, реставрация ҳамда электрон нусха олиш лабораторияси, музей экспонатлари ва нодир қўлёзмаларни сақлаш фондлари, замонавий кафетерий ва музей вестибюллари жойлашган.
Биринчи қаватдан қарийб 8 минг 350 квадрат метрлик кўргазма залига эга музей ва 550 ўринли анжуманлар зали ўрин олган. Иккинчи қаватда эса қўлёзма ва тошбосма манбалар, босма ва электрон адабиётлар фондига эга кутубхона, ўқув заллари, шунингдек, халқаро ташкилотлар ва илмий муассасалар учун шароит яратилган.
Бугун Президент Шавкат Мирзиёев ана шундай улкан маънавий-маърифий аҳамиятга эга мажмуага яна бир бор ташриф буюриб, яратилган шароитлар, бой экспозициялар ва янги ташаббуслар билан танишди.
Дастлаб давлатимиз раҳбари Қуръони карим залига кириб, мазкур масканда яратилган маънавий муҳит ва ноёб экспозицияларни кўздан кечирди. Ушбу зал, таъбир жоиз бўлса, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг маънавий қалби ҳисобланади.
Гумбаз остида махсус мэппинг голограммаси яратилган бўлиб, унда аввал коинот тасвири намоён бўлади, осмондаги юлдузлар жилоланади. Эътиборлиси, гумбаз остидаги юлдузлар композицияси Тошкент осмонида тунда кўринадиган юлдузлар харитаси асосида шакллантирилган. Уларни ифода этиш учун 90 дона “сваровский” тоши ва 650 дан ортиқ чироқлардан фойдаланилгани мазкур залга алоҳида улуғворлик бағишлаган.
Бу ерда Усмон Мусҳафи билан бир қаторда юртимизга тегишли бўлган, турли сулолалар даврида яратилган 114 та нодир Қуръон қўлёзмаси жамланган. Улар орасида сомонийлар, қорахонийлар, ғазнавийлар, темурийлар, шайбонийлар ва бошқа даврларга мансуб ноёб нусхалар бор. Бу қўлёзмалар Шарқ китобат санъатининг юксак намуналари сифатида нафақат диний, балки улкан тарихий, илмий ва бадиий қимматга ҳам эга. Залдаги замонавий витриналарда халқимиз орасида асраб-авайлаб сақланиб келинган ва марказ фондига тақдим этилган асл қўлёзмалар ҳам муносиб ўрин олган.
Қайд этилганидек, марказ тамал тоши қўйилганидан 2025 йилга қадар унинг фондидаги қадимий манбалар сони 2 мингдан ошди, нодир Қуръон қўлёзмалари эса 60 тадан зиёдга етди. Уларнинг барчаси халқимиздан жамланган ва халқаро аукционлар орқали харид қилинган. Бу борада амалга оширилган ишлар миллий ва диний меросимизни қайта тиклаш, тарқоқ ҳолда сақланаётган бебаҳо манбаларни Ватанга қайтариш, уларни илмий муомалага киритиш ва келажак авлод учун асраб қолиш йўлидаги теран ёндашувни яққол намоён этмоқда.
Президентимизга экспозициядан ўрин олган айрим алоҳида қимматли қўлёзмалар ҳақида ҳам маълумот берилди. Жумладан, 1589 йилда хаттот Султон Муҳаммад томонидан саккиз бурчак шаклида кўчирилган ва тумор сифатида ҳам ишлатилган “Бозубанд” Қуръон қўлёзмаси, XVII асрга мансуб, сафавийлар даври хаттотлик ва китобат санъатининг етук босқичини акс эттирувчи жуда нафис безакли нусха, 1872 йилда хаттот Муҳаммад ибн Абд ал-Ҳади томонидан мағрибий хат услубида кўчирилган ноёб қўлёзма, шунингдек, XII-XIII асрлар чегарасида салжуқийлар даврида хаттот Муҳаммад Содиқ ибн Муҳаммад Шафий томонидан насх хатида кўчирилиб, сатрлар орасига форсий таржимаси берилган нодир нусха шулар жумласидандир. Айрим қўлёзмаларда Самарқанд, Ҳирот ва Бухоро китобат мактабларининг анъаналари яққол намоён бўлиши қайд этилди.
Шундан сўнг Президентга музейга ташриф буюрувчи меҳмонларга юқори сифатли хизмат кўрсатишни ташкил этиш ишлари тақдимот қилинди.
Марказ қисқа муддат ичида халқаро нуфузли ташкилотлар ва нашрлар томонидан эътироф этилаётгани таъкидланди. Хусусан, марказ Франциянинг Авиценна мукофотига сазовор бўлган, АҚШдаги Смитсон институтининг “Smithsonian Magazine” нашри талқинига кўра, 2026 йилда дунёда энг катта қизиқиш билан кутилган 10 та музейдан бири сифатида эътироф этилган. Шунингдек, “Condé Nast Traveler” нашри уни 2026 йил июнь ойида ташриф буюриш мумкин бўлган музейлар рўйхатига киритган, BBC Travel эса дунёдаги энг кўп кутилган музейлар қаторига қўшган.
Марказда ташриф буюрувчиларга халқаро стандартлар асосида хизмат кўрсатиш учун тарқатма материаллар, брошюралар ва китоблар тайёрланган. Ўзбекистон музей амалиётида илк бор халқаро экспертлар жалб этилган ҳолда замонавий кимё-физик лабораторияда барча музей ашёларининг кимёвий таркиби ва яратилганлик вақти аниқланиб, уларнинг технологик паспортлари тайёрланган.
Халқаро ISO стандартлари асосида экспонатлар рақамлаштирилиб, ягона электрон платформага жойлаштирилган. ЮНЕСКО ва ИКОМ талаблари, шунингдек, жаҳоннинг энг машҳур музейлари тажрибаси асосида экспонатларнинг 8 йўналишдаги этикетаж эталонлари ва таснифлари яратилган. Ҳар бир экспонатга QR-кодлар жойлаштирилиши натижасида ташриф буюрувчилар мобил телефон ёки планшет орқали уларнинг видео ва аудио контенти билан дастлаб 3 тилда, кейинчалик эса 8 тилда танишиш имконига эга бўлади.
Тақдимотда “Ҳар ким учун очиқ музей” концепцияси асосида марказни ижтимоий интеграция майдонига айлантириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Келгусида барча экспонатларга махсус электрон чиплар ўрнатиш, кўзи ожиз инсонлар экспонатга яқинлашганда аудиогид орқали маълумотни автоматик эшитиш тизимини жорий этиш, Bluetooth маёқчалари ёрдамида бино ичида мустақил ҳаракатланиш имкониятини яратиш режалаштирилган.
Шунингдек, Британия, Лувр ва Метрополитан музейларидаги каби роботгидлар, планшетлар орқали видео ва аудио танишув, аудиогидлар, радиогидлар ва йўналиш кўрсатувчи қулоқчинлардан фойдаланиш кўзда тутилган.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, марказга бир кунда ўртача 5 минг нафарга яқин ташриф буюрувчи келиши кутилмоқда. Марказ ва музейнинг халқаро стандартлар асосида тўлақонли фаолият юритиши учун 400 дан зиёд ходим талаб этилиши, айни пайтда махсус тайёргарликдан ўтган 100 дан ортиқ назоратчи ва 30 дан зиёд экскурсоводлар фаолият юритаётгани, 10 та давлатдан ташриф буюрувчи сайёҳлар учун алоҳида гид матнлари ишлаб чиқилгани ҳам қайд этилди.
Шундан кейин давлатимиз раҳбари марказ биносининг иккинчи қаватида Ўзбекистон мусулмонлари идораси фаолияти учун яратилган шароитлар билан танишди.
Ташрифнинг навбатдаги қисмида Президентимиз марказ кутубхонасини кўздан кечирди.
Кутубхонанинг умумий майдони 3 минг 105 квадрат метрни ташкил этади. Ҳозирги вақтда унинг фонди 45 минг 150 тадан зиёд адабиётни қамраб олган бўлиб, шундан 2 минг 609 таси нодир нашрлардан иборат. Бундан ташқари, кутубхонада 350 мингта электрон адабиёт мавжуд. У бир вақтнинг ўзида 310 нафар фойдаланувчига хизмат кўрсатиш имкониятига эга. Олимлар ва профессорлар учун алоҳида 4 та хона ташкил қилиниб, уларнинг илмий фаолият олиб бориши учун барча замонавий техника ва қулайликлар яратилган.
Кутубхона бўлимларидан бири 22 нафар маърифатпарвар жадид боболаримизнинг меросига бағишланган. Жадидларнинг фотопортретлари жойлаштирилган китоб жавонларида эса улар томонидан яратилган ва фаолиятига оид нодир адабиётлар ўрин олган.
Шунингдек, кутубхона фондини Ўзбекистоннинг улуғ мутафаккир олимлари ҳаёти ва ижоди, улар ташкил этган илмий мактаблар тўғрисидаги ноёб нашрлар билан бойитиш бўйича қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Хусусан, буюк алломаларимизнинг қўлёзма ва тошбосма асарларининг илк нашрлари, уларнинг илмий меросини ўрганишга бағишланган ноёб тадқиқотлар ва шарҳлар харид қилиниб, фондга қўшилган. Бу ишлар хорижий аукционлар, илмий муассасалар, хусусий коллекциялар ҳамда халқимиз томонидан келтирилган манбалар ҳисобига мунтазам давом эттирилмоқда.
Кутубхонадан Европа нодир нашрлари ҳам ўрин олган бўлиб, уларда лотин тилидаги мусулмон сулолалари, туркий халқлар тарихи, Шарқ халқларига оид энциклопедиялар, Хуросон ва Мовароуннаҳрга бағишланган саёҳатномаларнинг ХХ асргача бўлган даврда чоп этилган нусхалари мавжуд. Шу билан бирга, шахсий коллекциялардан харид қилинган қўлёзмалар, Носируддин Рабғузийнинг “Қисас ул-анбиё” асари, Алишер Навоийнинг XIX аср бошларида Тошкентда кўчирилган девонлари, Мавлоно Жалолиддин Румий асарларининг туркий тилдаги таржималари каби нодир манбалар ҳам кутубхона мазмунини янада бойитган.
Кутубхонада имконияти чекланган фойдаланувчилар учун ҳам алоҳида шароит яратилгани ҳақида ахборот берилди. Хусусан, кўриш қобилияти чекланган ёки заиф кўрувчи инсонлар учун махсус хоналар, ихтисослашган дастурлар, принтер ва қурилмалар ўрнатилган, улар учун Брайл ёзувидаги 1000 дан ортиқ адабиёт келтирилган. Ўзбекистонда илк бор айнан шу кутубхонада овоздан холи кабиналар ташкил этилган бўлиб, улар фойдаланувчиларнинг онлайн мулоқот олиб боришида атрофдагиларга халақит бермаслик, шу билан бирга, суҳбат ва шахсий маълумотлар махфийлигини таъминлашга хизмат қилади. Шунингдек, “Sonic chair” аудио ресурслар учун замонавий қурилмаси нафақат мамлакатимизда, балки Марказий Осиёда ҳам биринчи марта шу ерда жорий этилган.
Кутубхона ҳудудида китобхонлар учун яшил майдон, нусха кўчириш хизмати, индивидуал шуғулланиш учун махсус хоналар ва болалар учун алоҳида майдон ҳам ташкил этилган.
Шундан кейин Президентимиз марказ ҳузурида ташкил этилган халқаро илмий-маърифий платформа фаолияти билан танишди.
Маълум қилинганидек, платформа доирасида бир қатор нуфузли халқаро тузилмалар билан ҳамкорлик йўлга қўйилмоқда. АЙСЕСКО, ИРСИКА, Оксфорд ислом тадқиқотлари маркази, Франциядаги Темурийлар жамияти, ТУРКСОЙ каби халқаро ташкилотлар билан биргаликда улар учун офис хоналари ташкил этилган. Бу маҳаллий олимлар ва хорижий ташкилотлар вакилларининг ҳамжиҳатликда тадқиқот олиб бориши, қўшма лойиҳалар ишлаб чиқиши ва маърифий ташаббусларни амалга ошириши учун қулай муҳит яратади.
Ташриф давомида давлатимиз раҳбари марказга ҳадя этилган ва хориждан харид қилинган қимматбаҳо тарихий артефактлар кўргазмаси билан ҳам танишди.
Қайд этилганидек, Президентимиз топшириғига мувофиқ, хориждаги маданий бойликларни Ўзбекистонга қайтариш ишлари изчил олиб борилмоқда. Ўтган йилда Буюк Британиядаги “Sotheby’s” ва “Christie’s” каби аукцион уйлари, арт-дилерлар ва шахсий коллекционерлардан 700 дан ортиқ артефактлар сотиб олинган. Шунингдек, турли муассасалар, ташкилотлар ва ҳомийлар томонидан 1000 дан ортиқ буюмлар ҳадя қилинган. Уларнинг асосий қисми биринчи қаватдаги музейга жойлаштирилган.
Экспозицияда сомонийлар, қорахонийлар, ғазнавийлар, темурийлар ва бошқа даврларга мансуб кўплаб нодир артефактлар намойиш этилган. Хусусан, X аср охирларида ишланган, олтин суви юритилган ва сомоний саркардаси Абу Мансур Сабуктекин номи битилган кумуш баркаш, сомонийлар даврига оид кумуш пиёла ва мис сиёҳдон, Олтин Ўрда ҳукмдори Ўзбекхон даврида ясалган, фируза тошлар билан безатилган аёллар камари, XIX аср усмонийлар даврига мансуб “Аллоҳ” ва “Муҳаммад” исмлари битилган зардўзи кашталар алоҳида эътиборга молик экани айтилди.
Президентимизга темурийлар даври кулолчилик намуналари, Мадина шаҳрида Пайғамбаримиз қабрлари устига ёпилган XIX асрга мансуб ипак ёпинчиқ, Каъба эшиги устида осилган хизоманинг тарихий намунаси, катта ҳажмли “она-сўзана”, Амир Темур даврида кўчирилган йирик Умар Ақтоъ Қуръонининг парчалари, темурийлар даври архитектура ёдгорликларига тегишли кошин бўлаклари, бобурийлар даврига мансуб қурол-аслаҳа, дубулға, қалқон, қилич ва совут парчалари ҳақида ҳам ахборот берилди.
Шунингдек, Амударё хазинасига оид топилмалар ҳақида ҳам маълумот тақдим қилинди. 1877 йилда Бухоро амирлиги ҳудудидан топилган ва бугун Британия музейида сақланаётган ушбу бетакрор хазинанинг айрим қисмларини Лондондаги савдо уйлари орқали Ўзбекистонга олиб келишга муваффақ бўлинган. Улар орасида VIII-IX асрларда ишланган сўғд чавандози тасвирланган олтин пекторал, Бақтрия даврига мансуб оғирлиги 666 грамм бўлган илон шаклидаги билагузуклар каби ноёб буюмлар бор.
Экспозицияда марказга ҳадя қилинган артефактлар ҳам муносиб ўрин олган. Хусусан, Америкада яшовчи шарқшунос олим Александр Наймарк Паҳлавон Маҳмуд қўлёзмасини марказга туҳфа қилгани, бу қўлёзма Хива хони Муҳаммад Раҳимхон Ферузнинг шахсий дастхати билан кўчирилгани ва уни ўрганиш жараёнида 70 дан ортиқ янги рубоийлар аниқлангани айтилди. Шунингдек, турли даврларга мансуб тангалар, тақинчоқлар, медальонлар ва бошқа тарихий ашёлар, жумладан, Майский хазинаси топилмалари ҳам кўргазмадан жой олган.
Умуман, ташриф чоғида мазкур марказнинг юртимиз тарихи ва маданий меросини чуқур ўрганиш, асраб-авайлаш ва кенг тарғиб этиш, ислом динининг ҳақиқий инсонпарварлик ва маърифатпарварлик моҳиятини очиб бериш, аждодларимиз қолдирган улкан илмий ва маънавий бойликни халқаро миқёсда намоён этиш борасидаги улкан салоҳияти яна бир бор яққол намоён бўлди.
Ташриф якунида давлатимиз раҳбари Ислом цивилизацияси марказининг Фахрий меҳмонлар китобига дастхат қолдирди.

Грандиозный центр просвещения, соединяющий более чем трехтысячелетнюю славную историю с Новым Узбекистаном, возвеличивающий достоинство человека и народа
В своем выступлении на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 19 сентября 2017 года Президент Шавкат Мирзиёев, говоря о создаваемом в Ташкенте Центре исламской цивилизации, особо подчеркнул, что наша священная религия призывает к добру и миру, сохранению истинных человеческих качеств, пути знаний и просвещения, и что с теми, кто ставит её в один ряд с насилием и кровопролитием, не может быть никакого компромисса.
Данный центр, созданный на основе этих высоких идей и целей, будет служить глубокому изучению и широкому распространению трехтысячелетней истории нашего народа, его созидательного потенциала, огромного вклада в мировую цивилизацию, а также культурно-просветительского наследия наших великих предков.
Центр исламской цивилизации в Узбекистане по своему величию, масштабу и размаху является одним из крупнейших комплексов в мире в сфере изучения и популяризации истории, культуры и исламской цивилизации.
Он построен на территории знаменитого комплекса Хазрати Имам в Ташкенте на площади 10 гектаров. Здание центра состоит из трех этажей, его длина составляет 161 метр, а ширина – 118 метров. Высота его купола достигает 65 метров, а общая полезная площадь превышает 42 тысячи квадратных метров. Такие уникальные показатели служат также основанием для его включения в Книгу рекордов Гиннесса.
Здание центра спроектировано на основе архитектурных идей и предложений Президента Шавкат Мирзиёева. В процессе строительства глава нашего государства неоднократно посещал данный комплекс, давая ценные рекомендации и советы по его дальнейшему совершенствованию как в содержательном, так и в архитектурном плане. В частности, только в 2025 году в ходе нескольких посещений центра Президент дал важные указания по совершенствованию экспозиций, инфраструктуры, а также образовательных и научных направлений.
В здание центра, построенного на основе древних и национальных архитектурных традиций, можно войти с четыркх сторон – через четыре основных портала. Эти порталы и внешние арки здания украшены аятами Корана и хадисами, выражающими идеи просвещения, великодушия, гуманизма и уважения к родителям.
На подземном этаже расположены специальная платформа для детей, лаборатория реставрации и цифрового копирования, фонды хранения музейных экспонатов и редких рукописей, современный кафетерий, а также музейные вестибюли.
На первом этаже расположены музей с выставочным залом площадью около 8350 квадратных метров и конференц-зал на 550 мест. На втором этаже размещены библиотека с фондом рукописных и литографических источников, печатной и электронной литературы, читальные залы, а также созданы условия для международных организаций и научных учреждений.
Сегодня, еще раз посетив этот комплекс, обладающий огромным духовно-просветительским значением, Президент нашей страны ознакомился с созданными условиями, богатыми экспозициями и новыми инициативами.
В начале глава нашего государства вошел в зал Корана и осмотрел созданную в этом месте среду и уникальные экспозиции. Этот зал считается своеобразным духовным сердцем центра.
Под куполом создана специальная мэппинг-голограмма, на которой сначала появляется изображение космоса, на небе мерцают звезды. Примечательно, что звездная композиция под куполом сформирована на основе карты звезд, видимых ночью на небе Ташкента. В качестве звёзд использованы 90 камней Swarovski и более 650 светильников, что придает залу особую величественность.
Здесь, наряду с Мусхафом Усмана, собраны принадлежащие стране 114 редких рукописей Корана, созданные в период правления различных династий. Среди них встречаются редкие экземпляры, относящиеся к эпохам Саманидов, Караханидов, Газневидов, Темуридов, Шейбанидов и других. Эти рукописи имеют не только религиозную, но и огромную историческую, научную и художественную ценность как выдающиеся образцы восточного книжного искусства. В современных витринах зала достойное место отведено оригинальным рукописям, которые бережно сохранялись среди нашего народа и были переданы в фонд центра.
Как отмечалось, с момента закладки фундамента центра до 2025 года количество древних источников в его фонде превысило 2 тысячи, а редких рукописей Корана достигло более 60. Все они были бережно сохранены и предоставлены соотечественниками, а также приобретены через международные аукционы. Проведенная работа наглядно демонстрирует приверженность к возрождению нашего национального и религиозного наследия, возвращению на Родину бесценных источников, разбросанных по всему миру, их вовлечению в научный оборот и сохранению для будущих поколений.
Президенту доложено о некоторых особо ценных рукописях, включенных в экспозицию. Среди них – рукопись Корана «Бозубанд», выполненная каллиграфом Султаном Мухаммадом в 1589 году в виде восьмиугольника и использовавшаяся также как тумар; изысканный экземпляр XVII века, отражающий эпоху процветания каллиграфии и книжного искусства в период Сефевидов. Также представлена редкая рукопись, созданная каллиграфом Мухаммадом ибн Абд ал-Хади в 1872 году в магрибском стиле письма. Показан уникальный экземпляр XII-XIII веков периода Сельджуков, выполненная каллиграфом Мухаммадом Содиком ибн Мухаммадом Шафием в стиле насх с переводом на фарси между строк. Отмечено, что в некоторых рукописях четко проявляются традиции школ письма Самарканда, Герата и Бухары.
Далее Президент ознакомился с презентацией о проводимой работе по организации высокого качества обслуживания посетителей музея.
Подчеркнуто, что центр в короткие сроки получил признание со стороны международных авторитетных организаций и изданий. В частности, центр удостоен французской премии «Авиценна», отмечен среди 10 музеев мира, открытие которых ждут с наибольшим интересом в 2026 году по версии журнала «Smithsonian Magazine» Смитсоновского института в США. Кроме того, издание «Conde Nast Traveler» включило его в список музеев, которые можно посетить в июне 2026 года, а «BBC Travel» отнес его к числу самых ожидаемых музеев мира.
В центре для посетителей подготовлены раздаточные материалы, брошюры и книги в соответствии с международными стандартами обслуживания. Впервые в музейной практике Узбекистана с привлечением международных экспертов в современной химико-физической лаборатории определены химический состав и время создания всех музейных экспонатов, а также подготовлены их технологические паспорта.
Экспонаты оцифрованы в соответствии с международными стандартами ISO и размещены на единой электронной платформе. На основе требований ЮНЕСКО и ИКОМ, а также опыта ведущих музеев мира разработаны эталоны и классификации этикетажа экспонатов по 8 направлениям. Благодаря размещению QR-кодов на каждом экспонате, посетители могут с помощью мобильного телефона или планшета ознакомиться с его видео- и аудиоконтентом первоначально на трех, а в дальнейшем на восьми языках.
На презентации особое внимание уделено превращению центра в площадку социальной интеграции на основе концепции «Музей, открытый для каждого». В будущем планируется установить на все экспонаты специальные электронные чипы, внедрить систему автоматического аудиогида для незрячих людей, что позволит автоматически слушать информацию об экспонате при приближении к нему. Также предусматривается создать возможность самостоятельного передвижения внутри здания с помощью Bluetooth-маячков.
Также предусмотрено использование роботов-гидов, планшетов для видео- и аудиознакомства, а также аудиогидов, радио-гидов и направляющих наушников, как это практикуется в Британском музее, Лувре и Метрополитен-музее.
Отмечено, что по предварительным расчетам, в центр будут приходить в среднем около 5 тысяч посетителей в день. Для полноценного функционирования центра и музея на основе международных стандартов требуется более 400 сотрудников. В настоящее время работают свыше 100 специально подготовленных контролеров и более 30 экскурсоводов. Для туристов из 10 стран разработаны отдельные тексты гидов.
После этого глава нашего государства ознакомился с условиями, созданными на втором этаже здания центра для деятельности Управления мусульман Узбекистана.
В продолжение визита Президент осмотрел библиотеку центра.
Общая площадь библиотеки составляет 3105 квадратных метров. В настоящее время ее фонд насчитывает более 45150 изданий, из которых 2609 – редкие экземпляры. Кроме того, в библиотеке имеется 350 тысяч электронных изданий. Она может одновременно обслуживать 310 пользователей. Для ученых и профессоров созданы 4 отдельных кабинета, оснащенные всей современной техникой и удобствами, необходимыми для ведения научной деятельности.
Один из отделов библиотеки посвящен наследию 22 просветителей-джадидов. В нем размещены их фотопортреты, а на книжных полках представлена уникальная литература, созданная ими и посвященная их деятельности.
Кроме того, предпринимается ряд мер по пополнению фонда библиотеки редкими изданиями о жизни и творчестве выдающихся мыслителей и ученых Узбекистана, созданных ими научных школах. В частности, в фонд включены первые издания рукописей и литографических трудов великих ученых, а также редкие исследования и комментарии, посвящённые изучению их научного наследия. За счет приобретения экземпляров на зарубежных аукционах, в научных учреждениях, из частных коллекций, а также предоставления источников соотечественниками эти работы продолжаются на регулярной основе.
В библиотеке также представлены уникальные европейские издания, среди которых имеются работы на латинском языке о мусульманских династиях, истории тюркских народов, энциклопедии о народах Востока, а также путевые заметки, посвященные Хорасану и Мавераннахру, изданные до XX века. Кроме того, фонд библиотеки обогатили редкие источники, приобретенные из частных коллекций, такие как произведения «Кисас ул-анбиё» Насируддина Рабгузи, диваны Алишера Навои, переписанные в начале XIX века в Ташкенте, а также тюркские переводы произведений Мавляны Джалаладдина Руми.
Также представлена информация о создании отдельных условий для пользователей с ограниченными возможностями. В частности, для людей с нарушением зрения и незрячих организованы специальные залы, установлены специализированные программы, принтеры и устройства, а также завезены более тысячи изданий на шрифте Брайля. Именно в этой библиотеке впервые в Узбекистане организованы звукоизолированные кабины, которые позволяют пользователям вести онлайн-общение, не мешая окружающим, и одновременно обеспечивают конфиденциальность разговоров и личных данных. Кроме того, современное устройство «Sonic chair» для работы с аудиоресурсами внедрено впервые не только в нашей стране, но и во всей Центральной Азии.
На территории библиотеки организованы зеленая зона для читателей, сервис копирования, специальные кабинеты для индивидуальных занятий и отдельная площадка для детей.
Затем Президент ознакомился с деятельностью созданной при центре международной научно-просветительской платформы.
Как отмечено, в рамках платформы налажено сотрудничество с рядом авторитетных международных организаций. Совместно с АЙСЕСКО, ИРСИКА, Оксфордским центром изучения ислама, Ассоциацией Темуридов во Франции, ТУРКСОЙ и другими международными структурами организованы их офисные помещения. Это создает удобную среду для совместной работы отечественных учёных и представителей зарубежных организаций, проведения совместных исследований, разработки проектов и реализации образовательных инициатив.
В ходе визита глава нашего государства ознакомился с экспозицией ценных артефактов, подаренных центру и приобретенных за рубежом.
Как отмечалось, согласно поручению Президента, последовательно ведутся работы по возвращению в Узбекистан культурных ценностей, находящихся за рубежом. В прошлом году на таких аукционах в Великобритании, как «Sotheby’s» и «Christie’s», у арт-дилеров и частных коллекционеров приобретены более 700 артефактов. Кроме того, более 1 тысячи предметов были пожертвованы различными учреждениями, организациями и меценатами. Основная часть этих экспонатов размещена в музее на первом этаже.
На экспозиции представлены многочисленные редкие артефакты, относящиеся к эпохам Саманидов, Караханидов, Газневидов, Темуридов и другим. В частности, особое внимание привлекают серебряный баркаш (поднос) с золотым покрытием и именем саманидского полководца Абу Мансура Себук-тегина, изготовленная в конце X века, серебряная чаша и медная чернильница периода Саманидов; женский пояс, украшенный бирюзой, времен правления Узбекхана в Золотой Орде; золотошвейные вышивки XIX века периода Османской империи с надписями «Аллах» и «Мухаммад».
Президенту была представлена информация об образцах керамического искусства эпохи Темуридов, шелковом покрывале XIX века, покрывавшем могилы Пророка в городе Медине, историческом образце хизамы (пояса в верхней части кисвы), подвешенного над дверью Каабы, а также о крупногабаритной «матери всех сюзане». Кроме того, были показаны фрагменты большого Корана, переписанного Умаром Акта во времена Амир Темура, элементы керамических плиток из архитектурных памятников эпохи Тимуридов, а также оружие и доспехи периода Бабуридов — шлемы, щиты, мечи и детали доспехов.
Кроме того, доложено о находках, связанных с Амударьинским сокровищем. В 1877 году некоторые из уникальных предметов этого сокровища, найденного на территории Бухарского эмирата и ныне хранящегося в Британском музее, удалось вернуть в Узбекистан через лондонские торговые дома. Среди них – золотой пектораль с изображением согдийского всадника VIII–IX веков и уникальные браслеты в виде змей весом 666 граммов, относящиеся к эпохе Бактрии.
В экспозиции важное место отведено также артефактам, пожертвованным центру. В частности, сообщено, что проживающий в США востоковед Александр Наймарк передал в дар центру рукопись Пахлавона Махмуда. Эта рукопись была переписана с личной подписи хивинского хана Мухаммада Рахимхана Феруза, и в процессе ее изучения было выявлено более 70 новых рубаи. Кроме того, на выставке представлены монеты, украшения, медальоны и другие исторические предметы различных эпох, включая из клада в поселке Майский.
В целом в ходе визита вновь ярко проявился огромный потенциал этого центра: он позволяет глубоко осмыслить историю и культурное наследие нашей страны, раскрывает истинную гуманистическую и просветительскую суть ислама, а также демонстрирует международной аудитории великое научное и духовное достояние наших предков.
– Сегодня мы стали свидетелями большого события на пути к осознанию собственной идентичности. Слава Всевышнему, что за эти девять лет, с добрым намерением, упорным трудом и настойчивостью, мы создали комплекс, который правдиво отражает, кто мы есть, кем является наш народ, какова наша история. Каждый, кто приходит сюда, особенно наша молодёжь, должен знать и понимать, потомками каких великих предков мы являемся.
Этот масштабный проект – не просто чертёж. Его создало сердце, его создали любовь, мечты и сокровенные стремления. И тот священный зал, где будет храниться Коран, тоже возник не сам по себе. Он рожден сердцем, из желания показать мечты нашего народа, его величие, его духовную силу. Этот проект – плод благородных устремлений, направленных на то, чтобы воплотить подлинный образ нашего великого народа, – сказал Президент.
В завершение визита глава нашего государства расписался в Книге почетных гостей Центра исламской цивилизации.