Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Тинчлик кенгашининг биринчи саммитидаги нутқи
Муҳтарам Дональд Трамп Жаноби Олийлари!
Авваламбор, Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп Жаноби Олийларига Тинчлик Кенгашининг инаугурация мажлисини чақиргани учун чин дилдан миннатдорчилик изҳор этаман.
Ҳеч шубҳасиз, бугунги саммит бу Президент Трампнинг сиёсий иродаси ва прагматизми натижасидир.
Ўзбекистон Тинчлик кенгашини тузиш бўйича тинчликсевар ташаббусни қўллаб-қувватлади ва унинг муваффақиятли амалга оширилиши борасида ўзининг амалий иштирокини қатъий баён этди.
Ишончим комил, Кенгаш иши Ғазо минтақасини иқтисодий ва ижтимоий қайта тиклаш учун қулай шароит яратишга имкон беради.
Шу билан бирга, Ғазонинг ҳар қандай ташқи бошқарув механизми сектор аҳолисининг сўзсиз ички қўллаб-қувватлашига таяниши лозим.
Барча томонларнинг мувофиқлаштирилган саъй-ҳаракатлари Ғазони тез фурсатда қайта тиклаш учун зарур шарт-шароитларни яратишга, можародан кейинги жараёнларни барқарорлаштиришга хизмат қилади.
Таъкидлаб айтаманки, Ўзбекистон ушбу ҳудудда турар жойлар, болалар боғчалари, мактаб ва касалхоналар барпо этишга имкон қадар ҳисса қўшишга тайёр.
Ушбу саммит Дональд Трамп номидаги Тинчлик институтида ўтказилаётганида рамзий маъно мужассам.
Бизнинг учрашувимиз халқаро бирдамлик, тинчликсеварлик ва Яқин Шарқдаги вазиятни яхшилашга бўлган умумий интилишимизнинг ёрқин ифодасидир.
Биз Янги Ғазони – иқтисодиёти фаровон, аҳоли учун муносиб турмуш шароитларига эга бўлган минтақани барпо этиш учун ушбу тарихий имкониятдан фойдаланишимиз зарур.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the First Summit of the Board of Peace
Dear President Trump,
Your Excellencies!
Allow me to express my sincere gratitude to the President of the United States of America, His Excellency Donald Trump, for convening the inaugural meeting of the Board.
Indeed, today’s summit is the result of President Trump’s political will and pragmatism.
Uzbekistan has supported the peacebuilding initiative of establishing the Board of Peace and firmly declared its commitment to take a practical part in its successful implementation.
I am confident that the Board’s work will create favorable conditions for the economic and social restoration of Gaza. At the same time, any mechanism for external governance of Gaza must rely on the support of its population.
Coordinated efforts of all interested parties will make the post-conflict process sustainable and create conditions for the rapid reconstruction of Gaza.
I would like to emphasize that Uzbekistan is ready to make a tangible contribution to the construction of residential buildings, kindergartens, schools, and hospitals.
It is symbolic that our meeting is taking place at the United States Institute of Peace.
Our meeting is a vivid manifestation of international solidarity, peacebuilding, and a common aspiration to improve the situation in the Middle East.
We need to use this historic opportunity to create a New Gaza with a thriving economy and decent living conditions for its population.