Ўзбекистон Президенти АҚШ молия институтлари билан ҳамкорликнинг устувор йўналишларини қайд этди
Вашингтон шаҳрига ташрифнинг ишбилармонлик тадбирлари давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШ Экспорт-импорт банки президенти ва раиси Жон Йованович ҳамда Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси (DFC) бош ижрочи директори Бэн Блэкни қабул қилди.
Ўтган йили Президент Дональд Трамп билан бўлиб ўтган музокаралар АҚШ ишбилармон доиралари билан савдо-инвестициявий ҳамкорликни кенгайтиришга кучли туртки бергани таъкидланди.
Ишбилармонлик кенгаши фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва устувор лойиҳаларни тизимли илгари суриш учун Инвестиция платформасини ишга туширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Эксимбанк билан ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди. Йирик саноат ва инфратузилмавий лойиҳаларни молиялаштиришни кенгайтириш ҳамда юқори технологияли ускуналар етказиб беришни қўллаб-қувватлаш шулар жумласидан.
DFC раҳбарияти билан суҳбатда инвестициявий ҳамкорлик механизмларини мустаҳкамлаш муҳимлиги таъкидланди. Корпорациянинг йирик миллий ва минтақавий лойиҳаларда иштирок этиш, молия бозори ва энергетика тармоғини ривожлантириш бўйича режалари қўллаб-қувватланди.
Ўзбекистон Президенти АҚШ томонини Тошкент халқаро инвестиция форумида иштирок этишга таклиф қилди.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари ҳузурида ташриф давомида имзоланган Ўзбекистон ва АҚШ ўртасида инвестиция платформасини ташкил этиш тўғрисидаги битим алмашилди.

President of Uzbekistan outlines priorities for cooperation with American financial institutions
Continuing the business program of his visit to Washington, D.C., President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received President and Chairman of the Export-Import Bank of the United States John Jovanovic and Chief Executive Officer of the U.S. International Development Finance Corporation (DFC) Ben Black.
It was noted that last year’s negotiations with President Donald Trump provided strong momentum for expanding trade and investment cooperation with American business.
Particular attention was paid to supporting the activities of the Business Council and launching an Investment Platform for the systemic promotion of priority projects.
Areas of cooperation with the Eximbank were outlined, including expanding financing for major industrial and infrastructure projects and supporting the supply of high-tech equipment.
During discussions with the DFC leadership, the importance of strengthening investment cooperation mechanisms was emphasized. The corporation’s plans to participate in large national and regional projects and to develop the financial market and the energy sector were supported.
The President of Uzbekistan invited the American side to participate in the Tashkent International Investment Forum.
Following the meeting, in the presence of the Head of State, the Agreement on the Establishment of an Investment Platform between Uzbekistan and the United States, signed during the visit, was exchanged.