Ўзбекистон Президенти АҚШ савдо вазири билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Вашингтонга амалий ташрифи АҚШ савдо вазири Ховард Латник билан учрашувдан бошланди.
Ўзбекистон – АҚШ стратегик шериклигини янада мустаҳкамлашнинг амалий жиҳатлари, шунингдек, устувор йўналишларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш масалалари муҳокама қилинди.
Қўшма Штатлар Ўзбекистоннинг асосий шерикларидан бири эканлиги мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ҳажми 1 миллиард доллардан ошди, мамлакатимиз бозорида АҚШнинг 340 га яқин компаниялари фаолият юритмоқда.
Энергетика, ўта муҳим минераллар, транспорт, қишлоқ хўжалиги, ахборот технологиялари ва бошқа соҳаларда йирик лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Қиймати 35 миллиард доллар бўлган уч йиллик Иқтисодий ҳамкорлик дастури амал қилмоқда. Бугун ишбилармонлик тадбирлари доирасида бир қатор муҳим келишувлар имзоланиши кутилмоқда.
Устувор лойиҳаларни тизимли қўллаб-қувватлаш учун яқинда ташкил этилган Ишбилармонлик кенгашининг имкониятларидан фойдаланиш ва Инвестиция платформасини ишга тушириш зарурлиги таъкидланди.
Савдо муносабатларини ривожлантириш ҳамда Ўзбекистон ҳудудлари билан тўғридан-тўғри ишбилармонлик алоқаларини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.

The President of Uzbekistan meets with the U.S. Secretary of Commerce
The working visit program of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Washington, D.C. began with a meeting with U.S. Secretary of Commerce Howard Lutnick.
Practical aspects of strengthening the Uzbekistan – American strategic partnership and advancing trade and economic cooperation projects in priority areas were discussed.
It was noted with satisfaction that the United States is one of Uzbekistan’s key partners. Bilateral trade has exceeded $1 billion, and around 340 American companies are operating in the country’s market.
Major projects in energy, critical minerals, transport, agriculture, IT, and other sectors are progressing successfully.
A three-year, $35 billion Economic Cooperation Program is currently being implemented. Several important agreements are expected to be signed today as part of the business agenda.
The need to fully leverage the Business Council’s potential and to launch an Investment Platform to ensure systematic support for priority projects was highlighted.
The importance of developing trade ties and expanding direct business contacts with regions of Uzbekistan was also emphasized.