Ўзбекистон Президенти Вашингтонга келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси ҳамроҳлигида амалий ташриф билан АҚШга келди.
“Эндрюс” авиабазасида давлатимиз раҳбарини АҚШ-Ўзбекистон савдо палатаси раиси Керолин Лемм, Миссисипи штати Миллий гвардияси бирлашган штаби қўмондони Джеймс Хенкинс ва бошқа расмий шахслар, Вашингтонда ажратилган қароргоҳда эса АҚШ Президентнинг махсус вакили Паоло Замполли кутиб олди.
АҚШга ташриф доирасида Президентимиз Тинчлик кенгашининг биринчи саммити ва бир қатор ишбилармонлик тадбирларида иштирок этади.

The President of Uzbekistan arrives in Washington
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev together with his spouse arrived in Washington on a working visit.
At Andrews Air Force Base, the Head of State was welcomed by the Chairman of the Board of the American – Uzbekistan Chamber of Commerce Carolyn Lamm, Director of the Joint Staff of the Mississippi National Guard James Hankins, and other officials, and at the designated residence in Washington, by Special Envoy of the President of the United States Paolo Zampolli.
During the visit to the United States, the Leader of Uzbekistan will take part in the first summit of the Board of Peace, as well as a series of business events.