O'zbekiston Evrosiyo iqtisodiy ittifoqida kuzatuvchi sifatida ishtirok etadi
O'zbekiston parlamentining Qonunchilik palatasi 2020 yil 28 aprelda Hukumatning O'zbekistonning Evrosiyo iqtisodiy ittifoqida (EEI) kuzatuvchi sifatida ishtirok etish to'g'risidagi taklifini ma'qulladi.
Deputatlar O'zbekistonning Evrosiyo iqtisodiy ittifoqida kuzatuvchi davlat sifatida qatnashishini "maqsadga muvofiq" deb topdilar.
Evrosiyo iqtisodiy ittifoqiga Rossiya, Armaniston, Belorusiya, Qirg'iziston va Qozog'iston kiradi. Moldova kuzatuvchi maqomiga ega. Tadqiqotlar shuni ko'rsatadiki, O'zbekistonning EEI bilan hamkorligi tashqi savdo hajmini oshiradi va iqtisodiyot tarmoqlarida raqobatbardoshlikni oshiradi, va xorijiy mamlakatlarda mehnat faoliyati bilan shug'ullanayotgan vatandoshlarimizning huquqlarini himoya qilishda ko'makchi bo'ladi.
Ushbu hamkorlik natijasida eksportga yo'naltirilgan qiymatga ega mahsulotlar narxlari 1,6 milliard dollarga ko'payishi, temir yo'l transporti xarajatlari 220 million dollarga kamayishi va mehnat muhojirlarining daromadlari 15-20 foizga oshishi kutilmoqda.
Qishloq xo'jaligida bojxona tartib-qoidalarini soddalashtirish tufayli, O'zbekistondan EEIga a'zo mamlakatlarga meva va sabzavotlarni yetkazib berish hajmi oshadi.
Shuningdek, xalqaro tashish tartiblari soddalashtiriladi, yo'lovchilar, tovarlar va transport vositalarining erkin harakati ta'minlanadi.
Shu bilan birga, EEI bilan o'zaro ta'sir mamlakatning ayrim tarmoqlarida ishlab chiqarishda ish o'rinlarining qisman yo'qolishi, investitsion faollikning pasayishi va iqtisodiyotni modernizatsiya qilish sur'atlarini pasayishiga olib keladi.
Prognozlarga ko'ra, hamkorlik tashqi savdo va to'lov balansiga, shuningdek milliy valyutaning barqarorligiga ijobiy ta'sir ko'rsatishi mumkin.

Uzbekistan is going to participate as an observer on Eurasian Economic Union
Legislative Chamber of Uzbek Parliament on April 28, 2020 approved the Government's suggestion for Uzbekistan's participation in the Eurasian Economic Union (EEU) as an observer.
The lawmakers found Uzbekistan's participation in the Eurasian Economic Union as observer state "reasonable."
The Eurasian Economic Union includes Russia, Armenia, Belarus, Kyrgyzstan and Kazakhstan. Moldova has an observer status.
Studies show that the interaction of Uzbekistan with the EEU will increase capacity of foreign trade, strengthen the competitiveness
of economic sectors and protection of the rights of our compatriots engaged in labor activities in foreign countries.
It is expected that as a result of this cooperation, export oriented
value-added products rates could be increased by $ 1.6 billion, rail transportation costs will decrease by $ 220 million, and the income of labor migrants will increase by 15–20%.
Due to the simplification of customs procedures in agriculture, the volume of deliveries of fruits and vegetables from Uzbekistan to the member countries of the EEU will increase.
The procedures for international transportation will also be simplified, and the free movement of passengers, goods and vehicles will be ensured.
At the same time, interaction with the EEU will lead to a decrease
in production in some sectors of the country, a partial loss of jobs, a decrease in investment activity and the pace of modernization of the economy.
According to forecasts, cooperation may positively affect the foreign trade and balance of payments of Uzbekistan, as well as the stability of the national currency.