Ўзбекистон – маданиятлар чорраҳаси
Қадимий ва саховатли ўзбек заминида кўп асрлар давомида турли миллат ва элат, маданият ва дин вакиллари тинч-тотув яшаб келган. Меҳмондўстлик, эзгулик, қалб саховати ва том маънодаги бағрикенглик ўзбек халқига доимо хос бўлган ва унинг менталитети асосини ташкил этади.
Серик Усенов, Республика қозоқ миллий маданий маркази раиси:
- Бағрикенглик Ўзбекистон учун – бу ота-боболардан мерос бўлиб келаётган қадрият. Бу меросни биз билан сиз бугунги кунда асраб-авайлаб, сақлаб қолишимиз керак. Ярим майизини, бир бурда нонни ўнга бўлиб, ҳар доим “Хуш келибсиз!”, деб турган халқ ўзбек халқи бўлади. Ҳаммамизнинг ҳуқуқимиз ҳам, жавобгарлигимиз ҳам бирдек. Шуни ҳис қилган ҳолда жаннатмонанд Ўзбекистонда ҳар бир инсон миллатидан қатъий назар фаровон яшаб келмоқда.
Таъкидлаш жоизки, мустақиллик йилларида миллий маданий марказларнинг юздан ортиқ фаоллари фахрий унвонларга сазовор бўлди, орден ва медаллар билан тақдирланди.
Турли миллатлар вакили бўлган 10 дан ортиқ фуқаро эса “Ўзбекистон Қаҳрамони” деган юксак унвон билан мукофотланган.
Мамлакат Конституцияси ва қонунларида республиканинг барча фуқаролари миллати, тили ва динидан қатъи назар, тенг ҳуқуқ ва эркинликларга эга экани мустаҳкамлаб қўйилган. Уларга ўз миллий маданияти, анъана ва урф-одатларини сақлаш ҳамда ҳар томонлама ривожлантириш учун барча имкониятлар яратилган. Давлат таълим муассасаларида ўқитиш 7 тилда олиб борилмоқда. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ўз кўрсатувларини 12 тилда намойиш этмоқда, ўндан ортиқ тилда газета ва журналлар нашр этилмоқда.
Мамлакатда 16 та конфессияга мансуб диний ташкилотлар эркин фаолият юритмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев томонидан 2017 йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош ассамблеясининг 72-сессиясида “Маърифат ва диний бағрикенглик” деб номланган махсус резолюциясини қабул қилиш бўйича илгари сурган ташаббуси Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари, бағрикенглик ва дўстлик тамойилларини ҳурмат қилиш тарафдори эканининг ёрқин намойиши бўлди. Халқаро ҳамжамият ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлади, унинг аҳамияти тан олди ва 2018 йил декабрь ойи БМТ Бош Ассамблеясининг ялпи мажлисида резолюция бир овоздан қабул қилинди. Ҳужжат бағрикенглик ва ўзаро ҳурмат, диний эркинликни таъминлаш, диндорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларнинг камситилишининг олдини олишга қаратилган.
Виктор Пак, Республика корейс миллий маданий маркази раиси:
- Корейслар Ўзбекистонда 80 йилдан кўпроқ вақт мобайнида яшаб келмоқда. 200 мингга яқин корейс халқи Ўзбекистонни Ватаним, деб яшамоқда. Ўзбеклар орасида яқин дўстларим бор. Улар кечки дастурхонда чим-чи бўлмаса овқат емайди. Менинг оилада ҳам ҳар ҳафта бир марта албатта палов дамланади. Бекорга бундай эмас, чунки ўзбек сутини ичиб, ўзбек нонини еб, биз мамлакат ҳаётига киришиб кетдик.
Ўзбекистонда этник ўзига хосликни ривожлантириш ва миллатлараро муносабатларни янада уйғунлаштиришда 141 та миллий маданий марказ етакчи роль ўйнамоқда. Улар ўзларининг ўзига хос маданияти, тили, халқ ҳунармандлигини ривожлантириб, турли маданиятларнинг бир-бирини ўзаро бойитишига, ҳар бир кишида кўп миллатли ягона оила туйғусини мустаҳкамлашга салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар маҳкамаси ҳузуридаги миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси уларнинг фаолиятини мувофиқлаштириб, амалий ва услубий ёрдам бермоқда.
Марказ мамлакатимизнинг барча ҳудудларида ўтказилаётган ёрқин тадбирлари асосида маданий ва ижтимоий ҳаётни янада теран маъно-мазмун билан бойитмоқда, Ўзбекистонда яшаётган турли миллат ва элат вакиллари ўртасида дўстлик ва бағрикенглик муносабатларини мустаҳкамламоқда.
Буларнинг барчаси мамлакатда миллатлараро муносабатлар соҳасида нодавлат ташкилотларнинг ноёб тизими шаклланганидан далолат беради. Ушбу ташкилотларнинг серқирра фаолияти мамлакатимизда тинч ва фаровон ҳаётни таъминлаш, муҳим маданий-маърифий вазифаларни ҳал этиш, шунингдек, хорижий давлатлар билан ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Тошкент шаҳридаги Бобур кўчасидаги бино Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасига берилди ва у Дўстлик саройи деб номланди. Ана шу бинонинг ёнида жойлашган ва Қўмита ўзининг кўплаб тадбирларини ўтказадиган боғ «Дўстлик боғи» деб юритила бошланди.
Ўзбекистонда фаолият кўрсатаётган ҳар бир миллий маданий марказнинг фаоллари ўзларининг тарихий ватанлари билан маданий-гуманитар соҳада фаол муносабатлар олиб боради.
Владимир Бойко, "Славутич" республика украин миллий маданий маркази раиси:
- Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси, Украинанинг Ўзбекистондаги элчихонаси ва Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси билан ҳамкорликда таниқли украин ёзувчи ва шоирларининг асарларини ўзбек тилига таржима қилдик. Бундан кўзланган мақсад – ўзбистонлик ёшларни ўзбек мумтоз адабиёти намуналари билан таништиришдир. Бир вақтнинг ўзида биз катта оилани ташкил қиладиган украин диаспораси вакилларини ҳам Ўзбекистон деб аталмиш мамлакатнинг бой маданий-маърифий меросини чуқур ўрганишига интилаяпмиз.
Йил давомида “Наврўз” умумхалқ байрами, рус халқининг “Масленица”, болгарларнинг “Мартиница”, арманларнинг “Вардавар”, полякларнинг “Дожинки”, корейсларнинг “Чхусок”, татар ва бошқирдларнинг “Сабантуй”, грекларнинг «Охи», Хитой Янги йили ва бошқа байрамлар барча миллат вакиллари иштирокида кенг нишонланади.
Шунингдек, кенг жамоатчиликни Ўзбекистонда яшаётган турли миллат ва халқлар вакилларининг бетакрор маданияти, халқ ҳунармандчилиги, анъана ва урф-одатлари билан тизимли ва доимий асосда таништириш бўйича дастур ишлаб чиқилган. Бунинг учун уларга мамлакатдаги энг яхши концерт майдончалари, театр саҳналари ва кўргазма заллари тақдим этилган.
Ўзбекистон ижтимоий ҳаётида ҳам тенг ҳуқуқли миллатлараро муносабатларни кузатиш мумкин.
Хусусан, Ўзбекистонда амалга оширилаётган “Обод қишлоқ” дастури доирасида ободонлаштирилган биринчи аҳоли пункти Жиззах вилояти Дўстлик туманидаги “Манас” қишлоғи бўлди. Қирғиз миллатига мансуб аҳоли яшайдиган қишлоқ 45 кунда барча қулайликларга эга замонавий шаҳарчага айлантирилди.
Жиззах вилоятида янги турар жой массивлари қурилиши изчил давом этмоқда. Хусусан, бу ерда яшаётган лўлилар ҳам ўз ҳаётида изчил ўзгаришларни ҳис этиб, янги уй-жойларга эга бўлмоқда.
Гап шундаки, Пахтакор туманидаги Олтинкўл ва Олмазор маҳаллаларида 35 гектардан зиёд ер майдони ажратилиб, 3 минг 200 нафар фуқаро учун 780 та янги уй бунёд этилди. Ҳозирда ободонлаштириш ишлари якунига етказилмоқда. Янги массивларда аёллар бандлигини таъминлаш учун 2 та тикув цехи ҳам қурилди.
Мафтуна Тўхтамишева, тикувчи:
- Авваллари баракда яшар эдик. Ҳозир эса замонавий шароитларга эга бўлдик. Уч хонали уйимиз бор. Ҳафта давомида ишлайман. Дам олиш кунлари эса уйдаги ишлар билан банд бўламан. Битта ўғлим бор, унга қарайман.
Айниқса, ҳудуд инфратузилмасини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилиб, 10 километрдан зиёд автомобиль йўллари, 8 км электр, 3 км сув тармоқлари тортилди. Мактаб ва мактабгача таълим муассасаси қуриб берилди. Бунинг учун давлат томонидан 150 миллиард сўм маблағлар йўналтирилди.
Ўтган асрнинг 60-йилларида қурилган, ҳозирда турмуш учун яроқсиз ҳолга келиб қолган уйларда яшаб келаётган лўлилар учун замонавий уй-жойларга эга бўлиш, албатта, тарихий воқеа.
Ражаббой Равшанов, фахрий:
- Аввал яшаш шароити умуман йўқ эди. Ҳозир йўллар асфальт бўлди, арча ва гуллар экилди, бошқа ўзгаришлар бўлаяпти. Маҳалла идораси, ҳаммом қурилди, болалар боғчаси бунёд этилаяпти. Шароит илгари баракда яшаганимизга қараганда кескин ўзгарди. Масалан, мен бу маҳалладан олтита ўғлимга олтита уй олдим. Олтита уй ҳам битиш арафасида турибди.
Яна бир муҳим янгилик – лўли болаларнинг айримлари турли сабабларга кўра мактабда ўқимай қолгани аниқланиб, улар учун савод чиқариш курси ҳам ташкил этилди. Ҳозир бу ерда 20 нафардан зиёд бола ва ўсмир махсус курсда ўқитилмоқда.
Жиззах чўлини ўзлаштиришнинг дастлабки даврида – 1960-йилларда ҳудудга кела бошлаган лўлилар аллақачон шу ернинг туб аҳолисига, кўпмиллатли ҳудуднинг тенг ҳуқуқли фуқароларига айланган.
Ўз миллатини, халқини севган инсон бошқа миллат вакилларига ҳам ҳурмат кўзи билан қарайди. Ўзбекистон раҳбарияти томонидан танланган йўлнинг тўғрилиги эса айни ҳаётий эътиқодга содиқ халқнинг бугун дунёда тинчлик ва бағрикенгликни тараннум этаётганида ўз ифодасини топмоқда.

Узбекистан – перекресток культур
На протяжении многих веков на древней и благодатной узбекской земле в мире и согласии жили представители разных этносов, культур и религий. Гостеприимство, доброта, щедрость души и подлинная толерантность всегда были присущи узбекскому народу и стали основой его менталитета.
Сегодня в Узбекистане единой семьей живут представители более 130 наций и народностей. Они самоотверженно трудятся во всех сферах и отраслях.
Серик Усенов, председатель республиканского казахского национального культурного центра:
- Толерантность для Узбекистана — это ценность, унаследованная от наших предков. Мы все вместе должны сберечь и сохранить это бесценное наследие. Узбеки – это древний народ, который всегда делился с ближним всем тем, что у него есть, говорит: «Добро пожаловать!». У всех нас, живущих в стране наций и народностей, одинаковые права и обязанности. Все мы, независимо от национальности, в Узбекистане живем в мире и согласии.
Следует особо отметить, что свыше 100 активистов национальных культурных центров удостоены почетных званий, награждены орденами и медалями Республики Узбекистан. Более 10 представителей разных национальностей носят высокое звание «Герой Узбекистана».
В Конституции и законах страны закреплено, что все граждане республики, вне зависимости от их национальности, языка и религии имеют равные права и свободы. Им обеспечены все возможности для сохранения и всестороннего развития своей этнокультуры, традиций и обычаев. В государственных образовательных учреждениях обучение ведется на 7 языках, на 12 языках транслирует свои передачи Национальная телерадиокомпания, более чем на 10 языках издаются газеты и журналы.
В республике свободно осуществляют свою деятельность религиозные организации 16-ти конфессий. Ярким проявлением приверженности Узбекистана соблюдению прав человека, принципам толерантности и дружбы является выдвинутая Президентом Шавкатом Мирзиёевым на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2017 года в Нью-Йорке инициатива о принятии резолюции «Просвещение и религиозная толерантность». Эта инициатива была поддержана международным сообществом, признавшим ее актуальность и значение, и в декабре 2018 года была единогласно принята на пленарной сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Документ призван содействовать утверждению толерантности и взаимного уважения, обеспечению религиозной свободы, защите прав верующих, недопущению их дискриминации.
Виктор Пак, председатель республиканского корейского национального культурного центра:
- Корейцы приехали в Узбекистан более 80 лет назад. Около двухсот тысяч корейцев живут в стране, которую считают своей Родиной. У меня есть близкие друзья среди узбеков. Они не начинают прием пищи без корейского Чим-чи. В моей семье мы раз в неделю обязательно варим плов, любим узбекскую лепешку и молоко. И это не случайно. Мы, корейцы, живем в мире и согласии со всеми нашими соотечественниками.
Ведущую роль в развитии этнического своеобразия и дальнейшей гармонизации межнациональных отношений в стране играет 141 национальный культурный центр. Развивая самобытную культуру, язык, народные ремесла, они вносят вклад во взаимообогащение культур, укрепление в каждом узбекистанце чувства единой многонациональной семьи.
Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан координирует их работу, оказывает практическую и методическую помощь.
Благодаря ярким мероприятиям, проводимым во всех регионах страны, культурная и общественная жизнь республики наполняется еще более глубоким содержанием, укрепляются отношения толерантности и добрососедства между живущими в Узбекистане представителями разных наций и народностей.
Все это говорит о том, что в стране сформирована уникальная система неправительственных организаций в области межнациональных отношений. Их многогранная деятельность способствует обеспечению спокойной и благополучной жизни в республике, решению важных культурно-просветительских задач, а также развитию сотрудничества с зарубежными государствами.
По инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева уникальное здание на улице Бабура в столице передано в ведение Комитету по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами и названо Дворцом дружбы. Находящийся рядом с этим зданием парк, где традиционно проводятся многочисленные мероприятия национальных культурных центров, переименован в «Сад дружбы».
Одним из важных направлений деятельности национальных культурных центров является активное развитие отношений в культурно-гуманитарной сфере со своей исторической родиной.
Владимир Бойко, председатель республиканского украинского национального культурного центра «Славутич»:
- Мы в сотрудничестве с Союзом писателей Узбекистана, Посольством Украины в Узбекистане и Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами осуществили перевод произведений видных украинских поэтов и писателей на узбекский язык, чтобы молодежь нашей страны познакомилась с творчеством украинских классиков. В то же время, мы стремимся к тому, чтобы украинская диаспора также глубже познавала богатое культурно-нравственное наследие нашей Родины, которой мы считаем Узбекистан.
Ежегодно представители всех наций и народностей широко отмечают всенародный праздник «Навруз», русскую «Масленицу», болгарскую «Мартеницу», армянский «Вардавар», польские «Дожинки», корейский «Чхусок», татарский и башкирский «Сабантуй», греческие «Охи», китайский Новый год и другие национальные праздники.
В республике реализуется программа популяризации среди широкой общественности самобытной культуры, народных ремесел, традиций и обычаев живущих в Узбекистане представителей разных наций и народностей. И для этого им предоставлены лучшие концертные площадки, сцены театров, выставочные залы страны.
То, как обеспечивается справедливость в межнациональных отношениях, можно наблюдать и в общественной жизни Узбекистана.
Например, село Манас Дустликского района Джизакской области стало первым населенным пунктом, который был полностью реконструирован и благоустроен в Узбекистане в рамках программы «Обод кишлок» («Благоустроенное село»). За 45 дней населенный пункт, в котором проживают этнические кыргызы, был преобразован в современный городок со всеми удобствами.
Динамичными темпами продолжается строительство новых жилых комплексов в Джизакской области. В частности, живущие здесь цыгане также ощущают последовательные позитивные изменения в своей жизни и переселяются в новые дома.
В махаллях Алтынкуль и Алмазар Пахтакорского района было выделено более 35 гектаров земли и построено 780 новых домов на 3 200 человек. В настоящее время завершаются работы по благоустройству новых поселков. В них также были построены две швейные мастерские для обеспечения занятости женщин.
Мафтуна Тохтамишева, швея:
- Раньше мы жили в старых бараках. А сегодня нам создали современные условия для жизни. Например, моя семья поселилась в трехкомнатном обустроенном доме. Я работаю в этом цехе, а по выходным занята по дому, воспитываю своего сына.
Особое внимание уделяется развитию инфраструктуры. Так, в этом населенном пункте проложено более 10 километров дорог, 8 километров электричества и 3 километра водопроводных сетей. Построена школа и дошкольное образовательное учреждение. На эти цели государство выделило 150 миллиардов сумов.
Предоставление современных домов цыганам, живущим в бараках, построенных еще в 1960-х годах, безусловно, является историческим событием.
Раджаббой Равшанов, ветеран:
- Раньше вообще не было условий. Теперь дороги заасфальтированы, посажены ели и цветы, много изменений вокруг. Построено здание для махаллинского комитета, строится детский сад. Мне в новой махалле предоставили шесть домов для моих шести сыновей. Строительство всех шести домов близится к завершению.
Было установлено, что некоторые цыганские дети по разным причинам не ходили в школу, поэтому для них был организованы курсы по обучению грамоте.
Таким образом, цыгане, которые начали поселяться в Джизакской пустыне в 1960-х годах, стали равноправными гражданами многонационального народа страны.
Человек, который любит свою нацию и свой народ, с уважением смотрит на представителей и других национальностей. Правильность же выбранного руководством Узбекистана курса подтверждается тем, что верный своим жизненным принципам узбекский народ воспевает мир и толерантность во всем мире.