Ўзбекистон Президенти Тинчлик кенгаши Низомини имзолади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 январь куни Швейцариянинг Давос шаҳрида Тинчлик кенгаши Низомини имзолаш маросимида иштирок этди.
АҚШ Президенти Дональд Трамп раислигида ўтган тадбирда Аргентина, Арманистон, Баҳрайн, Болгария, Индонезия, Иордания, Марокаш, Мўғулистон, Озарбайжон, Парагвай, Покистон, Қатар, Қозоғистон, Саудия Арабистони, Туркия, Венгрия ва бошқа давлатлар раҳбарлари, бош вазирлари ва ташқи ишлар вазирлари ҳам қатнашди.
Тинчлик кенгашининг ташкил этилиши Ўзбекистон ташқи сиёсатининг тинчликни таъминлаш борасидаги ташаббуслари ва кўп қиррали ҳамкорликни қўллаб-қувватлашга қаратилган устувор вазифаларига мосдир. Янги тузилма БМТнинг Хавфсизлик Кенгаши резолюцияси билан қўллаб-қувватланган Ғазо секторидаги можарони тугатиш бўйича комплекс режани амалга ошириш доирасида шакллантирилмоқда.
Тинчлик кенгаши можаронинг кескинлашув хавфини камайтириш, Ғазо секторида иқтисодий ва ижтимоий тикланиш учун қулай шароитлар яратишга қаратилган. Бу фаровон иқтисодиёт ва тинч-осойишта ҳаётга эга Янги Ғазони барпо этиш, истиқболда Фаластин давлатини тузиш имкониятини вужудга келтирмоқда.
Кенгаш таркибидан жаҳоннинг турли мамлакатларидан нуфузли ва таъсирга эга етакчилар ўрин олди.
Кенгаш Низомини имзолаб, Ўзбекистон уни таъсис этган давлатлардан бирига айланди. Бу мамлакатимизнинг кенгаш фаолиятида изчил иштирок этишга ҳамда барча таъсисчи давлатлар ва халқаро шериклар билан яқин ҳамкорликда унинг ваколатларини ҳаётга татбиқ этишда амалий ҳисса қўшишга тайёрлигини англатади.

The President of Uzbekistan signs the Charter of the Board of Peace
On January 22, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the signing ceremony of the Charter of the Board of Peace in the Swiss city of Davos.
The event, chaired by the President of the United States Donald Trump, was also attended by heads of state, prime ministers, and foreign ministers from Azerbaijan, Armenia, Argentina, Bahrain, Bulgaria, Hungary, Indonesia, Jordan, Kazakhstan, Qatar, Morocco, Mongolia, Paraguay, Pakistan, Saudi Arabia, Türkiye, and other countries.
The establishment of the Board of Peace aligns with Uzbekistan’s foreign policy priorities, which aim to support peace initiatives and multilateral cooperation. The new body is being formed as part of the implementation of the Comprehensive Plan to end the conflict in the Gaza Strip, which was supported by a UN Security Council resolution.
The Board of Peace is designed to reduce the risks of escalation and create a favorable environment for the economic and social recovery of the Gaza Strip. An opportunity arises to build a New Gaza with a prosperous economy, a peaceful life, and the prospect of establishing a Palestinian state.
The Board includes respected and influential leaders from around the world.
By signing the Charter, Uzbekistan became one of the founding states of the Board of Peace. This signifies the country’s readiness to consistently participate in the Board’s work and make a practical contribution to the implementation of its mandate in close cooperation with all founding states and international partners.