Ўзбекистон элчиси Австралия Генерал-губернаторига ишонч ёрлиқларини топширди
Ўзбекистон элчиси (қароргоҳи Сингапур шаҳрида) Алишер Қаюмов кеча Австралия Генерал-губернатори Саманта Мостинга ишонч ёрлиқларини топширди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Расмий маросим Канберра шаҳрининг “Government House” резиденциясида бўлиб ўтди.
Австралия Генерал-губернатори билан суҳбат давомида сўнгги йилларда тобора ривожланиб бораётган Ўзбекистон–Австралия муносабатларининг бугунги ҳолати ва истиқболлари, жумладан сиёсий, савдо-иқтисодий, илм-фан, таълим ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Саманта Мостин Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолаб, давлат бошқаруви тизимини модернизация қилиш, фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва халқаро бизнес учун қулай инвестиция муҳитини яратиш борасида эришилган натижаларни алоҳида қайд этди.
Австралия ва Ўзбекистoн иқтисoдиёти ўртасидаги ўxшашликлар, хусусан, паxтачилик ва тoғ-кoн санoати сoҳалари муҳим рoл ўйнаши қайд этилиб, бу иннoвация ва инвестициялар йўналишларида ўзарo ҳамкoрлик учун кенг истиқбoлларни яратиши таъкидланди.
Шунингдек, Генерал-губернатор яқинда Самарқандда бўлиб ўтган ЮНЕСКО бош конференцияси муваффақиятли ўтказилганини таъкидлаб, австралиялик туристлар учун Ўзбекистон тобора жозибадор йўналишга айланаётганини билдирди.
Суҳбат якунида Саманта Мостин икки томонлама муносабатларни янада мустаҳкамлашга тайёрлигини билдириб, Ўзбекистон раҳбарияти ва халқига самимий тилакларини етказди.
Эслатиб ўтамиз, Алишер Қаюмов Ўзбекистоннинг Сингапурдаги (2018–2024) ва Австралияда (2022–2024) ўриндошлик асосидаги элчиси (қароргоҳи Сингапурда) бўлиб ишлаган Қаҳрамон Шокиров ўрнига тайинланган. 2024 йил 30 апрель куни Алишер Қаюмов Сингапур Президенти Тарман Шанмугаратнамга ишонч ёрлиқларини топширган эди.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Генерал-губернатору Австралии
Посол Узбекистана с резиденцией в Сингапуре Алишер Каюмов 27 ноября вручил верительные грамоты Генерал-губернатору Австралии Саманте Мостин, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе беседы, состоявшейся после официальной церемонии, были подробно обсуждены текущее состояние и перспективы узбекско-австралийских отношений, которые в последние годы поступательно развиваются в политической, торгово-экономической, научно-образовательной и других областях.
Саманта Мостин высоко оценила масштабные реформы, реализуемые под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, достигнутые результаты в модернизации системы государственного управления, развитии гражданского общества и создании благоприятной инвестиционной среды для международного бизнеса.
Было отмечено сходство экономик Австралии и Узбекистана, в том числе важная роль хлопковой и горнодобывающей отраслей, что открывает широкие перспективы для взаимного сотрудничества в сфере инноваций и инвестиций. Отметив успешное проведение недавней сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде, Саманта Мостин приветствовала тот факт, что Узбекистан становится всё более привлекательным направлением для австралийских туристов.
В завершение беседы Генерал-губернатор Австралии выразила готовность к дальнейшему укреплению двусторонних отношений и передала искренние пожелания руководству и народу Узбекистана.
Напомним, Алишер Каюмов прибыл в Сингапур в середине марта 2024 года. Он сменил Кахрамона Шакирова, который был аккредитован в качестве посла Узбекистана в Сингапуре (2018–2024) и по совместительству в Австралии (2022–2024) с резиденцией в городе Сингапуре. 30 апреля 2024 года Алишер Каюмов вручил верительные грамоты Президенту Сингапура Тарману Шанмугаратнаму.