Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган минтақа мамлакатлари ва Озарбайжон Президентлари Ўзбекистон Президенти билан биргаликда Тошкентдаги Ислом цивилизацияси марказига ташриф буюрдилар.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ташкил этилган марказ ислом цивилизациясининг бебаҳо меросини асраб-авайлаш ва тарғиб қилишга бағишланган ноёб манбалар, илмий тадқиқот ва таълим йўналишларини бир жойга жамлаган тарихимиздаги илк мажмуа бўлди.
Мажмуа миллий меъморий анъаналар ва замонавий безаклар уйғунлигида барпо этилди. Иншоотнинг тўрт томонида баландлиги 34 метрли пештоқлар, ўрта қисмида эса 65 метрли миллий услубдаги гумбаз қад ростлаган.
Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев, Тожикистон Президенти Президенти Эмомали Раҳмон, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев Президент Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида мусулмон оламининг бебаҳо маънавий дурдонаси саналган Усмон Мусҳафи сақланаётган Қуръони карим залига ташриф буюрдилар. Қуръоннинг энг қадимий қўлёзмаларидан бири бўлган ушбу нодир манба улкан тарихий ва маданий аҳамиятга эга бўлиб, минтақамиз халқларининг цивилизациявий ўзига хослигини шакллантирган чамбарчас маънавий ришталаримизни ифода этади.
Етакчилар, шунингдек, “Исломдан аввалги цивилизациялар”, “Биринчи Ренессанс”, “Иккинчи Ренессанс” ҳамда “Янги Ўзбекистон – янги Ренессанс” бўлимлари билан танишдилар.
Уларда буюк алломаларимиз Имом Бухорий, Имом Термизий, Абу Мансур Мотуридий, Баҳоуддин Нақшбанд ва бошқа улуғ уламоларнинг бой илмий ва маънавий мероси кенг ёритилган. Кўргазмада сомонийлар, қорахонийлар, хоразмшоҳлар, темурийлар ва бошқа сулолалар даврига оид қўлёзма нашрлар ва уларнинг қадимги ўзбек тилига таржималари ҳам мавжуд.
Етакчилар минтақа мамлакатлари ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлаш, маънавий-маърифий лойиҳаларни илгари суриш ва умумий гуманитар қадриятларни ривожлантириш муҳимлигини таъкидладилар.
Минтақанинг бой умумий меросини сақлаш ва тарғиб қилиш борасидаги Ўзбекистоннинг кенг кўламли саъй-ҳаракатларига юқори баҳо берилди. Мажмуа замонавий тадқиқот маркази бўлиб хизмат қилишига, минтақа мамлакатлари ўртасида илмий, таълим ва маданий ҳамкорлик учун янги уфқлар очишига ишонч билдирдилар.

Лидеры стран Центральной Азии и Азербайджана посетили Центр исламской цивилизации
Президенты стран Центральной Азии и Азербайджана, прибывшие в нашу страну для участия в седьмой Консультативной встрече глав государств региона, вместе с Президентом Узбекистана посетили Центр исламской цивилизации в городе Ташкенте.
Созданный по инициативе главы нашего государства центр стал первым в нашей истории комплексом, объединившим в одном месте уникальные артефакты, научно-исследовательские и образовательные направления, посвященные сохранению и популяризации бесценного наследия исламской цивилизации.
Величественный комплекс возведен в гармоничном сочетании национальных архитектурных традиций и современных декоративных решений. По четырем его сторонам возвышаются порталы высотой 34 метра, а над центральной часть – купол высотой 65 метров.
Президенты Азербайджана Ильхам Алиев, Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Кыргызстана Садыр Жапаров, Таджикистана Эмомали Рахмон в сопровождении Президента Шавката Мирзиёева посетили зал Священного Корана, где хранится одна из величайших духовных реликвий исламского мира – Мусхаф Усмана. Этот уникальный экземпляр, относящийся к числу самых древних рукописей Корана, имеет исключительное историческое и культурное значение и является свидетельством глубоких духовных традиций, сформировавших цивилизационную идентичность народов нашего региона.
Президенты также ознакомились с разделами «Доисламские цивилизации», «Эпоха Первого Ренессанса», «Эпоха Второго Ренессанса» и «Новый Узбекистан – новый Ренессанс».
В них широко представлено богатое научное и духовное наследие наших великих предков – Имама Бухари, Имама Термези, Абу Мансура Матуриди, Бахауддина Накшбанди и других выдающихся мыслителей. Экспозиции также содержат рукописные издания, относящиеся к эпохам Саманидов, Караханидов, Хорезмшахов, Тимуридов и других династий, их переводы на староузбекский язык.
Лидеры подчеркнули важность укрепления культурно-цивилизационных связей между странами региона, продвижения просветительских проектов и формирования общих гуманитарных ценностей.
Дана высокая оценка масштабным усилиям Узбекистана по сохранению и популяризации богатейшего общего наследия. Выражена уверенность, что Центр будет служить современным исследовательским узлом, открывающим новые горизонты для научного, образовательного и культурного сотрудничества стран региона.