Ўзбекистон Президенти Озарбайжон билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 ноябрь куни Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан учрашув ўтказди.
Суҳбат аввалида Илҳом Алиев Ўзбекистон етакчисига Маслаҳат учрашувида иштирок этиш таклифи учун миннатдорлик билдирди.
Давлатимиз раҳбари, ўз навбатида, қардош Озарбайжон Президенти ва халқини жорий йил 8 октябрь куни нишонланган Ғалабанинг беш йиллиги билан самимий табриклади.
Ўзбекистон Президентининг шу йил июль ойида Озарбайжонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон – Озарбайжон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ҳамда мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Барча даражаларда самарали алмашинувлар давом этмоқда. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш ҳажми 15 фоизга ошди. Автомобилсозлик, энергетика, туризм ва бошқа тармоқларда саноат кооперацияси бўйича қўшма лойиҳалар фаол паллага кирган.

The President of Uzbekistan emphasized the importance of expanding practical cooperation with Azerbaijan
On 15 November, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, who arrived in Uzbekistan to participate in the Seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia.
Ilham Aliyev thanked the Leader of Uzbekistan for the invitation to take part in the Consultative Meeting.
In turn, the President of Uzbekistan warmly congratulated the President and the brotherly people of Azerbaijan on the fifth anniversary of Victory, celebrated on 8 October this year.
Issues of developing and strengthening the strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Azerbaijan were discussed in the context of implementing the agreements reached during the state visit of the President of Uzbekistan to Azerbaijan in July of this year.
Fruitful exchanges at all levels are continuing.
Since the beginning of the year, trade turnover has increased by 15 percent. Joint industrial cooperation projects in the automotive industry, energy, tourism, and other sectors are in an active phase.