Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари бўлиб ўтган музокараларнинг самарали натижаларини қайд этдилар
Кўксарой қароргоҳида бўлиб ўтган самарали музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев оммавий ахборот воситалари вакиллари учун баёнот бердилар.
Давлатимиз раҳбари Қозоғистон Президентининг Ўзбекистонга давлат ташрифи тарихий воқеа бўлгани ҳамда Ўзбекистон – Қозоғистон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари ривожида муҳим босқични бошлаб берганини катта мамнуният билан қайд этди.
Ташриф доирасида Олий Давлатлараро кенгашнинг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтди, унда икки томонлама кун тартибининг муҳим жиҳатлари муҳокама қилинди.
Иқтисодий ҳамкорлик масалаларига устувор аҳамият қаратилди. Қозоғистон Ўзбекистоннинг муҳим савдо шерикларидан бири экани таъкидланди.
Жорий йил бошидан товар айирбошлаш 15 фоизга ўсиб, қарийб 4 миллиард долларга етди. Унинг ҳажмини 2030 йилга бориб, 10 миллиард долларга етказиш бўйича комплекс ишлар олиб борилмоқда. “Марказий Осиё” халқаро саноат кооперацияси марказининг очилиши ташрифнинг муҳим воқеаси бўлди.
Ушбу илғор лойиҳа мамлакатларимиз ўртасидаги кооперация алоқаларини чуқурлаштириш ва замонавий қўшилган қиймат занжирларини шакллантиришга қаратилган.
Шунингдек, устувор соҳаларда умумий қиймати 1,3 миллиард долларлик янги лойиҳаларга старт берилди.
Бундан ташқари, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни ривожлантиришнинг асосий йўналишлари батафсил муҳокама қилинди. Замонавий транспорт йўлакларини биргаликда ривожлантириш, чегараолди инфратузилмаси самарадорлигини ошириш, юк ташишларни, жумладан, Ақтау ва Қуриқ портлари орқали рағбатлантиришга келишиб олинди.
Энергетика соҳасидаги ҳамкорлик, хусусан, анъанавий ва муқобил энергетика бўйича қўшма лойиҳаларни илгари суриш стратегик йўналиш сифатида белгиланди.
Томонлар атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва сувдан оқилона фойдаланиш соҳасида, энг аввало, Марказий Осиё минтақасида ҳамкорликни ривожлантирадилар.
Маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш масалалари муҳим аҳамиятга эга. Бу йил Олмаота ва Остонада “Лазги” балети намойиши, рассомлар кўргазмаси, адиблар форуми ва ёшлар фестивали катта муваффақият билан ўтди. Ўзбекистонда Қозоғистон тиббиёти кунлари аҳолида катта қизиқиш уйғотиб, илиқ таассурот қолдирди.
Фан ва таълим муассасалари, ижодий ва ёшлар ташкилотлари ўртасидаги алмашинувларни фаоллаштириш, туризм соҳасидаги қўшма дастурларни кенгайтиришга келишиб олинди.
Томонлар минтақавий ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга интилишларини яна бир бор таъкидладилар. Шу маънода, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари муҳим ўрин тутиши қайд этилди.
Эртага Тошкентда бўлиб ўтадиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашуви минтақавий интеграция ва бутун Марказий Осиёда бирдамликни мустаҳкамлаш жараёнларига янги суръат бағишлаши алоҳида таъкидланди.
Кўп томонлама, шу жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, ШҲТ, МДҲ, Туркий давлатлар ташкилоти, “Марказий Осиё плюс” форматларида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
– Ҳурматли Қасим-Жомарт Кемелевичнинг ташрифи мамлакатларимиз ўртасидаги иттифоқчилик муносабатлари юксак даражада эканини яна бир бор яққол тасдиқлади, – деди мамлакатимиз етакчиси.
Якунда Президент Шавкат Мирзиёев эришилган келишувлар ва имзоланган битимлар икки томонлама шерикликни аниқ мазмун билан бойитиши, қўшма лойиҳалар учун янги уфқлар очиши, биродар давлатларнинг барқарор тараққиёти учун мустаҳкам замин яратишига ишонч билдирди.

Президенты Узбекистана и Казахстана отметили успешные результаты прошедших переговоров
По итогам состоявшихся плодотворных переговоров в резиденции «Куксарой» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил, что государственный визит Президента Казахстана в Узбекистан стал историческим событием и ознаменовал важную веху в развитии узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества.
В ходе визита состоялось второе заседание Высшего Межгосударственного совета, где были обсуждены ключевые аспекты двусторонней повестки дня.
Приоритетное внимание уделено вопросам экономического сотрудничества. Отмечено, что Казахстан является одним из важных торговых партнеров Узбекистана.
С начала года товарооборот вырос на 15 процентов и достиг почти 4 миллиардов долларов. Ведется комплексная работа с целью довести его объемы до 10 миллиардов долларов к 2030 году. Важным событием визита стало открытие Международного центра промышленной кооперации «Центральная Азия».
Этот флагманский проект направлен на углубление кооперационных связей между нашими странами и формирование современных цепочек добавленной стоимости.
Также дан старт новым проектам в приоритетных сферах общей стоимостью 1,3 миллиарда долларов.
Кроме того, подробно обсуждены ключевые направления развития транспортной взаимосвязанности. Условлено совместно развивать современные транспортные коридоры, повышать эффективность приграничной инфраструктуры, стимулировать перевозки, в том числе через порты Актау и Курык.
Стратегическим направлением определено сотрудничество в энергетической сфере, включая продвижение совместных проектов традиционной и альтернативной энергетики.
Стороны будут также развивать сотрудничество в сфере охраны окружающей среды и рационального водопользования, прежде всего в регионе Центральной Азии.
Важное внимание уделяется вопросам развития культурно-гуманитарных связей. В этом году с большим успехом в Алматы и Астане прошел показ балета «Лазги», выставка художников, форум литераторов и фестиваль молодежи. Широкий интерес и теплый отклик у наших граждан вызвали Дни медицины Казахстана в Узбекистане.
Достигнута договоренность активизировать обмены между научными и образовательными учреждениями, творческими и молодежными организациями, а также расширять совместные программы в сфере туризма.
Стороны еще раз выразили приверженность дальнейшему укреплению регионального взаимодействия. В этом контексте отмечена ключевая роль формата Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Особо подчеркнуто, что предстоящая завтра в Ташкенте седьмая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии придаст новый импульс процессам региональной интеграции и укрепления единства во всей Центральной Азии.
Отмечена важность продолжения взаимной поддержки на многосторонних площадках, в том числе Организации Объединённых Наций, ШОС, СНГ, Организации тюркских государств, форматах «Центральная Азия плюс».
– Визит уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича еще раз наглядно подтвердил высокий уровень союзнических отношений между нашими странами, – отметил лидер нашей страны.
В завершение Президент Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что достигнутые договоренности и подписанные соглашения, наполнят двустороннее партнерство конкретным содержанием, откроют новые горизонты для совместных проектов и создадут прочную основу устойчивого развития братских государств.