Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари кенг кўламли ҳамкорликни янада ривожлантиришга интилиш қатъий эканини тасдиқладилар
15 ноябрь куни Кўксарой қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев ўртасида тор доирадаги музокаралар бўлиб ўтди.
Ушбу давлат ташрифи Ўзбекистон-Қозоғистон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари тарихида янги босқични бошлаб бериши таъкидланди.
Ташрифга тайёргарлик доирасида Тошкентда Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва бизнес форуми, Қозоғистон тиббиёти кунлари, қозоқ фильмлари намойиши, Остона кунлари ва бир қатор маданий тадбирлар муваффақиятли ўтказилгани мамнуният билан қайд этилди.
Йилнинг ўтган даври мобайнида товар айирбошлаш 4 миллиард долларга етди. Ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва импорт ўрнини босиш орқали бу кўрсаткични 10 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган. Юк ташиш ҳажми ўсиб бормоқда, шаҳарлар ўртасида ҳафтасига 40 дан ортиқ авиақатновлар амалга оширилмоқда.
Сўнгги йилларда 6,5 мингта қўшма корхона ташкил этилди ва устувор тармоқларда йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. Саноат кооперациясини ривожлантириш учун 8 миллиард доллардан ортиқ қийматдаги лойиҳалар портфели тайёрланди. Ушбу лойиҳаларни амалга ошириш учун қўшма инвестиция платформасини ишга тушириш таклиф қилинди.
Музокаралар давомида энергетика, транспорт, кимё саноати, қишлоқ хўжалиги ва сув хўжалиги, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, ахборот технологиялари ва бошқа муҳим соҳаларда ўзаро манфаатли шерикликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳудудлараро алоқаларни янада кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди. Икки мамлакат ҳудудлари раҳбарларининг биринчи Кенгашини 2026 йилда Қозоғистонда ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди.

The Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan reaffirmed their commitment to further developing comprehensive cooperation
On 15 November, at the Kuksaroy Residence, talks were held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, in a contracted format.
It was emphasized that the current state visit will open a new chapter in the history of the strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Kazakhstan.
It was noted with satisfaction that, in preparation for the visit, the Intergovernmental Commission meeting and the business forum were successfully held, along with Kazakhstan Medicine Days. A screening of Kazakh cinema is taking place in Tashkent, as well as Astana Days, and several cultural events.
Trade turnover since the beginning of the year has reached $4 billion. The task has been set to increase this figure to 10 billion by expanding mutual supplies and import substitution. Cargo volumes are growing, and more than 40 weekly flights operate between the cities of the two countries.
More than 6,500 joint ventures have been established, and significant projects are being implemented in priority sectors. To develop industrial cooperation, a project portfolio worth over $8 billion has been prepared. It was proposed to launch a joint Investment Platform to advance these projects.
During the talks, special attention was given to expanding mutually beneficial partnerships across key areas such as energy, transport, the chemical industry, agriculture and water management, environmental protection, IT, and other sectors.
The importance of expanding interregional contacts was noted. An agreement was reached to hold the first Council of Regional Heads of the two countries in Kazakhstan in 2026.