АҚШ билан савдо-иқтисодий шериклик бўйича қатор битимлар имзоланди
АҚШнинг етакчи компаниялари, инвестиция фондлари ва молиявий институтлари раҳбарлари билан ўтказилган давра суҳбати якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва АҚШ савдо вазири Ховард Латник иштирокида икки томонлама битимларни алмашиш маросими бўлди.
Хусусан, қуйидаги ҳужжатлар имзоланган:
– Геология вазирлиги ва “Denali Exploration group” компанияси ўртасида нодир ер элементларини ишлаб чиқариш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳамда “Re Element Technologies” компанияси ўртасида нодир металлар соҳасида лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда “Flowserve” компанияси ўртасида насос станцияларини модернизация қилиш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “Valmont Industries Inc” компанияси ўртасида сувни тежайдиган замонавий технологияларни жорий этиш тўғрисида битим;
– Рақамли технологиялар вазирлиги ва “Palo Alto Networks” компанияси ўртасида сунъий интеллект соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида битим;
– “Uzairways” ва “Boeing” компаниялари ўртасида самолётларни етказиб бериш бўйича шартнома;
– “Datacrop” ва “Luis Dreyfus Company” компаниялари ўртасида соя дуккаклари ва шрот етказиб бериш бўйича шартнома;

Several agreements signed to develop trade and economic partnership with the United States
Following the roundtable with leaders of leading American companies, investment funds, and financial institutions, a ceremony was held to exchange bilateral agreements in the presence of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, and U.S. Secretary of Commerce Howard Lutnick.
In particular, the following documents were signed:
– Cooperation Agreement in the production of rare earth elements between the Ministry of Geology and Denali Exploration Group;
– Cooperation Agreement in the implementation of projects in the field of rare earth metals between the Fund for Reconstruction and Development of the Republic of Uzbekistan and Re Element Technologies;
– Cooperation Agreement for the modernization of pumping stations between the Ministry of Investment, Industry and Trade and Flowserve;
– Agreement on the introduction of modern water-saving technologies between the Ministry of Agriculture and Valmont Industries Inc.;
– Agreement on expanding cooperation in the field of artificial intelligence between the Ministry of Digital Technologies and Palo Alto Networks;