Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ижтимоий ривожланиш бўйича иккинчи Бутунжаҳон саммитидаги нутқи
Ҳурматли Раис Хоним Олиялари!
Ҳурматли Бош котиб Жаноби Олийлари!
Ҳурматли давлат ва ҳукумат раҳбарлари!
Қадрли биродарим, Қатар Амири Шайх Тамим Ол-Соний Аъло Ҳазратларига Бутунжаҳон саммитини юксак даражада ташкил этаётганлари ва самимий меҳмондўстлик учун чуқур миннатдорлик изҳор этаман.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш Жаноби Олийларига ушбу анжуманни ўтказишдаги улкан шахсий ҳиссаси учун алоҳида ташаккур билдираман.
Глобал ижтимоий тараққиёт учун муҳим платформа бўлган саммитнинг айнан Доҳа шаҳрида ўтказилаётгани катта рамзий маънога эга.
Қатар Давлати сўнгги йилларда ижтимоий инклюзивлик ва жадал тараққиётнинг глобал марказига айланмоқда. Бундай оламшумул ютуқлар билан Қатар халқини чин дилдан табриклайман.
Бугунги кунда ижтимоий фаровонликни таъминлаш, аҳоли турмушини яхшилаш борасида дунё ҳамжамияти ва миллий ҳукуматлар биргаликда ҳаракат қилаётгани эътиборга моликдир.
Ўзбекистон барқарор тараққиёт сари барча халқаро ҳамкорлик форматлари ва ташаббусларини доим қўллаб-қувватлайди.
Биз кейинги йилларда Янги Ўзбекистонда “Инсон қадри учун” деган тамойил устувор бўлган, ижтимоий адолат таъминланган, эҳтиёжманд аҳоли самарали ҳимоя қилинган жамият барпо этмоқдамиз. Бу йўлдаги қатъий позициямиз янги Конституциямизда мустаҳкамлаб қўйилди ҳамда мамлакатимизнинг ижтимоий давлат сифатидаги мақоми эълон қилинди.
Аввал тарқоқ бўлган ижтимоий ҳимоя дастурлари ягона тузилма – Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги асосида бирлаштирилди. Янги ижтимоий ҳимоя моделимиз жамиятнинг қуйи бўғини бўлган маҳалладан бошлаб, ҳар бир хонадон ва оилани қамраб олмоқда.
Охирги йилларда камбағаллик даражасини 35 фоиздан 6,6 фоизгача қисқартиришга эришдик. Биз бу йўлдаги ислоҳотларни бундан кейин ҳам давом эттирамиз.
Жаҳонда мураккаб иқтисодий-ижтимоий жараёнлар кечаётган ҳозирги шароитда қуйидаги таклифларни илгари сурмоқчиман.
Биринчидан, камбағалликка қарши курашишда халқаро ҳамкорликни янги босқичга кўтариш муҳим.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг маълумотларига кўра, бугунги кунда дунёда 1 миллиард 100 миллион аҳоли камбағалликда умр кечирмоқда.
Ривожланаётган давлатларнинг ижтимоий дастурларига ресурсларни кенг жалб этиш мақсадида камбағалликка қарши курашишнинг янги молиявий архитектурасини яратиш вақти келди, деб ҳисоблаймиз.
Бу борада ижтимоий тенгсизликни камайтириш, камбағалликни қисқартиришга амалий ёрдам берадиган Глобал ижтимоий адолат фондини таъсис этишни таклиф этамиз.
Иккинчидан, бандлик масаласини самарали ҳал этишда янги, замонавий механизмларни ишга тушириш долзарб аҳамиятга эга.
Халқаро меҳнат ташкилотининг ҳисоботига кўра, 2024 йилда глобал ишсизлик даражаси 5 фоизни ташкил этди. Юқори технологиялар, сунъий интеллектнинг жадал кириб келаётгани дунёда миллионлаб иш ўринларининг йўқотилишига олиб келмоқда.
Бундай шароитда ҳукуматлар ва бизнес ижтимоий ҳамкор сифатида ходимларни қўллаб-қувватлашга катта аҳамият бериши зарур. Шу муносабат билан ижтимоий масъулият ва муносиб меҳнат бўйича глобал ташаббусни ишлаб чиқиш ҳақидаги таклифимизни маъқуллайсиз, деб ишонамиз.
Учинчидан, барча учун таълим имкониятларини кенгайтириш орқали ижтимоий муаммоларга самарали ечим топиш мумкин.
Ҳозирги даврда саводсизликнинг йиллик иқтисодий зарари 1,4 триллион АҚШ долларига тенг, деб баҳоланмоқда. Бу эса ёш авлодни ижтимоий ҳаёт ва меҳнат бозорида ўз ўрнини топишини қийинлаштирмоқда ҳамда тенгсизликнинг кескин ўсишига сабаб бўлмоқда.
Биз кеча ўтган Очлик ва қашшоқликка қарши кураш бўйича Глобал альянснинг илк учрашуви қарорларини тўлиқ маъқуллаймиз. Унинг келгуси саммитларидан бирини Ўзбекистонда ўтказишни ва таълим масаласини асосий кун тартиби сифатида белгилашни таклиф қиламиз.
Тўртинчидан, меҳнат мигрантлари ва уларнинг оила аъзоларини тизимли ҳимоя қилиш зарурати ортиб бормоқда.
Ҳозирги кунда дунёда 300 миллиондан ортиқ мигрантлар ўзга юртларда меҳнат қилмоқда. Афсуски, уларнинг ҳақ-ҳуқуқлари бузилиши билан боғлиқ ҳолатлар кўплаб учрамоқда.
Келгуси йили халқаро меҳнат ва миграция ташкилотлари билан биргаликда Ўзбекистонда Мигрантлар ва уларнинг оилаларини ижтимоий ва ҳуқуқий ҳимоя қилиш бўйича халқаро форум ўтказиш ва Глобал дастур қабул қилишни таклиф этаман.
Бешинчидан, барчамиз иқлим ўзгаришининг ижтимоий ҳаётга таъсирини яққол сезиб турибмиз.
Экстремал об-ҳаво, чўлланиш, биохилма-хилликнинг йўқолиши, энг аввало, заиф қатламлар – деҳқонлар, мавсумий ишчилар, мураккаб экологик вазиятдаги минтақалар аҳолиси ҳаётига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Иқлим ўзгаришига қарши курашни бандлик дастурлари билан уйғунлаштириш бўйича комплекс чораларни кўриш – жуда долзарб вазифа. Бу борада Биз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти резолюцияси билан экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди, деб эълон қилинган Оролбўйи минтақасида Ижтимоий-иқтисодий тараққиётнинг янги моделини ишга тушириш ниятидамиз. Ва бу йўналишдаги тажрибамизни жаҳон ҳамжамияти билан ўртоқлашишга тайёрмиз.
Бугун биз қабул қилаётган қарорлар жаҳондаги миллионлаб одамларга ишонч ва умид бағишлаши, барқарорлик ва фаровонликни таъминлашга салмоқли ҳисса қўшиши шубҳасиз.
Халқаро тараққиёт йўлида ижтимоий келишувни янгилаш, ҳар бир инсон учун муносиб ҳаёт тарзини яратиш бизнинг асосий бурчимиздир.
Шу маънода, бугун қабул қилинаётган Доҳа сиёсий декларациясини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз. Биз унда белгиланган тамойилларни ҳаётга тўлиқ татбиқ этишга тайёрмиз. Ҳеч шубҳасиз, ушбу тарихий декларация Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлида умумий саъй-ҳаракатларни кучайтиришга хизмат қилади.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Second World Summit on Social Development
Your excellency, madam chair!
Your excellency, Mr. Secretary-General!
Honourable heads of state and governments!
I would like to express my deepest gratitude to my dear brother, His Highness Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, the Amir of Qatar, for the warm hospitality and excellent organization of the World Summit.
I would also like to extend my special thanks to His Excellency Mr. António Guterres, Secretary-General of the United Nations, for his enormous personal contribution to hosting this event.
It is of great symbolic significance that this important summit on global social development is being held in Doha.
In recent years, the State of Qatar has become a global centre for social inclusivity and rapid development. I would like to sincerely congratulate the people of Qatar on these remarkable achievements.
It is noteworthy that the world community and national governments are currently collaborating to promote social well-being and enhance living standards.
Uzbekistan always supports all formats and initiatives of international cooperation towards sustainable development.
Ladies and Gentlemen!
In recent years, we have been building a society in New Uzbekistan where the principle of “human dignity” is paramount, social justice is ensured, and the most vulnerable in our society are effectively protected.
Our firm stance on this path has been enshrined in our New Constitution, which has proclaimed our country a “social state”.
Previously scattered social protection programmes have been brought together under a single structure – the National Agency for Social Protection.
Our new social protection model covers every household and family, starting from the mahalla, the grassroots level of society.
In recent years, we have reduced the poverty rate from 35 percent to 6.6 percent. These reforms will continue.
Esteemed participants!
In the current context of complex socio-economic processes worldwide, I would like to put forward the following proposals:
First. It is crucial to elevate international cooperation to a new level in the fight against poverty.
According to the United Nations, 1.1 billion people worldwide currently live in poverty.
We believe that the time has come to create a new financial architecture to combat poverty, which will attract resources to social programmes in developing countries.
To this end, we propose establishing a “global social justice fund” to provide practical assistance in reducing social inequality and alleviating poverty.
Second. It is crucial to implement new, modern mechanisms to effectively address employment issues.
According to a report by the International Labour Organization, the global unemployment rate was 5 percent in 2024.
The rapid integration of advanced technologies and artificial intelligence is causing the loss of millions of jobs worldwide.
In such circumstances, governments and businesses must prioritise supporting their employees as social partners.
In this regard, we hope you will support our proposal to develop a “global initiative for social responsibility and decent work”.
Third. Expanding educational opportunities for all is an effective solution to social problems.
Currently, the annual economic loss due to illiteracy is estimated at 1.4 trillion US dollars.
This creates obstacles for the younger generation to find their place in social life and the labour market, leading to a sharp increase in inequality.
We fully endorse the decisions made at yesterday’s inaugural meeting of the Global Alliance to Combat Hunger and Poverty.
We propose holding one of its future summits in Uzbekistan, making education the main agenda item.
Fourth. There is an increasing need for systemic protection of labour migrants and their family members.
Currently, there are over 300 million migrants working in foreign countries worldwide.
Unfortunately, there are numerous instances of their rights being violated.
I propose holding an international forum on the social and legal protection of migrants and their families in Uzbekistan next year, in cooperation with international labour and migration organizations, and adopting a global programme.
Fifth. We all clearly feel the impact of climate change on social life.
Extreme weather, desertification and loss of biodiversity are having a negative impact on the lives of vulnerable groups, such as farmers, seasonal workers and residents of ecologically challenging regions.
It is crucial to implement comprehensive measures that align the fight against climate change with employment programmes.
In this regard, we intend to launch a new model of socio-economic development in the Aral Sea Region, which has been declared a zone of environmental innovations and technologies by the United Nations resolution. We stand ready to share this experience with the international community.
Esteemed heads of delegations!
The decisions we make today will undoubtedly inspire confidence and hope in millions of people worldwide, contributing significantly to stability and prosperity.
Our primary duty is to renew social consensus for international development and to create a decent standard of living for everyone.
In this sense, we fully support the Doha Political Declaration being adopted today.
We stand ready to fully implement the enshrined principles.
This historic Declaration will undoubtedly strengthen our joint efforts to achieve the Sustainable Development Goals.
At the end of my speech, I wish you all good luck and success, and the productive work of the World Summit.