Ўзбекистон Президенти ЮНЕСКО доирасидаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича қатор муҳим ташаббусларни илгари сурди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 октябрь куни Самарқанд шаҳрида БМТнинг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти (ЮНЕСКО) Бош конференцияси 43-сессиясининг очилиш маросимида иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари анжуман иштирокчиларини маданиятлар ва цивилизациялар чорраҳасида жойлашган меҳмондўст Ўзбекистон заминида самимий қутлади. Сербия Президенти Александр Вучич, Словакия Президенти Петер Пеллегрини, ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле, хорижий мамлакатлар ҳукуматлари раҳбарлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакилларига, барча делегацияларга конференцияда иштирок этаётгани учун чуқур миннатдорлик билдирди.
Президентимиз сўзининг аввалида бу галги сессия сўнгги 40 йилда биринчи марта ЮНЕСКОнинг Париж шаҳридаги бош қароргоҳидан ташқарида ўтказилаётганини таъкидлади.
– Бундай нуфузли форумнинг мамлакатимизда ўтказилаётганини Ташкилотга аъзо давлатларнинг Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли, жадал ислоҳотларга бўлган юксак ишончининг ёрқин ифодаси деб қабул қиламиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон етакчиси ташкилот ўзининг 80 йиллик фаолияти давомида таълим, фан, маданият ва ахборот соҳаларида глобал ҳамкорликни, ишонч ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга кўмаклашадиган нуфузли халқаро институтга айланганини қайд этди.
Шу маънода, халқларнинг миллий ўзига хослиги, уларнинг маданий меросини сақлаб қолиш, турли динлар ўртасида яқин мулоқотни мустаҳкамлашда ЮНЕСКОнинг роли ортиб бораётгани таъкидланди.
– Анжуманимиз инсониятнинг тарих солномасига гуманистик ғоялар, нодир билимлар, цивилизациялараро мулоқот маркази сифатида кирган Самарқанд шаҳрида ўтказилаётганида чуқур рамзий маъно бор, – деди мамлакатимиз етакчиси.
Давлатимиз раҳбари илм-фан, адабиёт ва маданият бешиги бўлган Самарқанднинг буюк меросини ёдга олди. Хусусан, Коперник ва Кеплер кашфиётларига асос бўлган машҳур юлдузлар жадвали яратилган Мирзо Улуғбек расадхонасини эслатиб ўтди. Президентимиз меҳмонларни Буюк ипак йўли дурдонаси, тинчлик ва халқлар дўстлиги диёри бўлган Самарқанд руҳидан баҳраманд бўлишга чорлади.
Геосиёсий кескинлик ва ҳарбий низолар ноёб ёдгорликлар ва маданий меросга зиён етказаётгани, билим ва рақамли технологиялардан фойдаланишдаги тафовут глобал тенгсизликни кучайтираётгани қайд этилди.
Ўзбекистон раҳбари бундай мураккаб шароитда ЮНЕСКОнинг асосий вазифаларини бажариш учун бирдамликни мустаҳкамлаш алоҳида аҳамият касб этишини таъкидлади. Ўзбекистон ташкилотнинг эзгу мақсадларига содиқлигини, конструктив ҳамкорлик учун очиқ майдон сифатида Шарқ ва Ғарб, Шимол ва Жануб ўртасида кўприк бўлиб хизмат қилишга тайёрлигини яна бир бор тасдиқлади.
Бугунги кунда мамлакатимиз ЮНЕСКО билан 2027 йилгача мўлжалланган беш йиллик ҳамкорлик дастурини амалга оширмоқда. Унинг доирасида буюк мутафаккир ва арбоблар – Абу Райҳон Беруний, Аҳмад Фарғоний, Амир Темур, Али Қушчи, Камолиддин Беҳзод юбилейларига бағишланган тадбирлар ўтказилди, шунингдек, Хоразм Маъмун академияси каби илмий муассасалар ва адабий ёдгорликлар, жумладан, “Алпомиш” достонининг тарихий саналари кенг нишонланди.
Бутунжаҳон мероси шаҳарлари – Хива, Бухоро, Шаҳрисабз ва Самарқандга Зарафшон-Қорақум йўлаги бўйидаги ёдгорликлар қўшилди. Ғарбий Тянь-шань ва Турон чўлларининг табиий ҳудудлари минтақанинг ўзига хос биохилма-хиллигини акс эттиради.
Президентимиз Ўзбекистоннинг йигирмага яқин номоддий мероси – “Шашмақом”, Катта ашула, “Лазги” рақси, аския санъати, миниатюра, Наврўз байрами, атлас ва адрас тўқиш анъаналари ЮНЕСКО эътирофига сазовор бўлганини эслатди. Ташкилот шафелигида "Шарқ тароналари", мақом санъати, бахшичилик, ҳунармандчилик ва этноспорт фестиваллари ўтказиб келинмоқда.
Ўзбекистон ташаббуси билан илгари сурилган “Хива жараёни: Марказий Осиёда халқаро ҳамкорликни ривожлантириш” резолюцияси, “Кичик ёшдаги болаларга ғамхўрлик қилиш ва таълим бериш бўйича Тошкент декларацияси” ҳамда “Ахборотдан эркин фойдаланиш халқаро куни муносабати билан Тошкент декларацияси” каби ҳужжатларга алоҳида эътибор қаратилди.
Мамлакатимизда ЮНЕСКОнинг кафедралари ва ҳамкор мактаблари фаолият юритмоқда, Тошкент ва Фарғона шаҳарлари Таълим шаҳарлари глобал тармоғига киритилган. Шунингдек, юзлаб маданий мерос объектлари замонавий технологиялар ва халқаро стандартлар асосида реставрация қилинди.
Президентимиз Самарқанд конференцияси доирасида қўшимча тадбирлар – Бухорода замонавий санъат биенналеси, Тошкентда Мактабгача таълимни ривожлантириш минтақавий маркази очилиши, Абу Райҳон Беруний номидаги ЮНЕСКО – Ўзбекистон халқаро мукофотини топшириш маросими, музейлар соҳасида сунъий интеллектни қўллаш масалалари бўйича конференция ўтказилаётганини маълум қилди. Шунингдек, Ўзбекистон олий таълим соҳасидаги квалификацияларни тан олишга оид Глобал конвенцияга қўшилади.
Давлатимиз раҳбари ЮНЕСКО фаолиятининг асосий йўналишларини ривожлантиришга қаратилган ташаббусларни илгари сурди.
Инклюзив таълимни ривожлантириш ва сунъий интеллект технологияларидан фойдаланиш устувор йўналиш экани таъкидланди. Президентимиз ЮНЕСКОнинг алоҳида эҳтиёжли болалар учун инклюзив таълимни ривожлантириш платформасини яратиш ва Жаҳон профессионал таълим саммитини ўтказишни таклиф қилди. Ўзбекистон ЮНЕСКО шафелигида “Сунъий интеллект – мактаб” пилот лойиҳасини амалга ошириш ва Сунъий интеллект этикаси бўйича халқаро экспертлар форумини ташкил этишга тайёр.
Ўзбекистон етакчиси номоддий маданий меросни асраб-авайлаш зарурлигини таъкидлади. Халқ оғзаки ижоди, қўлёзмалар, архивлар ва қимматли тарихий ҳужжатлар, маданий маълумотлар каби ноёб мерос объектларини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш имкониятини таъминлаш мақсадида таъсис этилган ЮНЕСКОнинг “Жаҳон хотираси” дастурини ривожлантиришдан манфаатдорлик билдирилди.
19 ноябрь санасини Халқаро ҳужжатли мерос куни деб эълон қилиш, шунингдек, ЮНЕСКО тузилмасида Рақамли мерос халқаро институтини ташкил этиш ташаббуси илгари сурилди.
Давлатимиз раҳбари 2027 йилда Бухорода ЮНЕСКОнинг ижодий шаҳарлар тармоғи доирасида Ҳунармандчилик ва халқ амалий санъати бўйича халқаро конгресс ўтказишни таклиф этди.
Президентимиз гендер тенгликни илгари суриш ва хотин-қизларнинг етакчилик қобилиятини ривожлантириш мақсадида ЮНЕСКОнинг Хотин-қизлар етакчилиги академиясини ташкил этиш ҳамда Самарқандда дунёнинг барча қитъаларидан таниқли тадқиқотчилар, санъат намояндалари, педагоглар ва новаторлар иштирокида Таълим, маданият ва илм-фан соҳаларидаги хотин-қизларнинг глобал форумини ўтказиш ташаббусини илгари сурди.
Иқлим инқирозига қарши биргаликда самарали курашиш ҳам долзарб масала сифатида қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари иқлим ўзгариши маданий меросга салбий таъсир кўрсатаётганини таъкидлаб, “ЮНЕСКОнинг экологик пойтахти” глобал ташаббусини таъсис этиш, шунингдек, ЮНЕСКО Ижроия кенгашининг глобаллашув ва иқлим ўзгариши шароитида маданий меросни асраш тўғрисидаги резолюциясини ишлаб чиқишни таклиф этди. Ўзбекистон Хива шаҳрида шу мавзуда халқаро симпозиум ўтказишга тайёрлигини билдирди.
Виртуал маконда нотўғри маълумотлар тарқалишига қарши курашиш, жамоатчилик фикрини ҳимоя қилиш ва камситишларга қарши курашиш ҳам устувор йўналишлар қаторида. Президентимиз Болалар маданий контенти халқаро фестивалини ўтказиш ва ЮНЕСКОнинг медиасаводхонликни ривожлантириш бўйича комплекс стратегиясини ишлаб чиқишни таклиф этди.
Давлатимиз раҳбари динлараро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, радикализм ва исломофобияга қарши курашиш, ислом маданияти ва маърифатини бутун дунёда тараннум этиш кераклигини таъкидлади: “Бағрикенглик, ўзаро тушуниш ва тотувлик каби умуминсоний ғояларни кенг тарғиб этиш ҳар қачонгидан ҳам муҳим”.
Ўзбекистондаги ноёб лойиҳалар – Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Мотуридий, Имом Термизий ва Баҳоуддин Нақшбанд илмий-тадқиқот марказлари салоҳиятидан фаол фойдаланиш таклиф этилди.
Ўзбекистон Президенти форум ҳамкорликнинг янги йўналишларини белгилаш, ўзаро ишонч ва глобал шерикликни мустаҳкамлаш, барқарор тараққиётни илгари суришда муҳим қадам бўлишига ишонч билдирди.
– ЮНЕСКОнинг боқий анъана ва қадриятларидан куч олаётган “Самарқанд руҳи” умумий тараққиёт сари янада бирлашишга ундайди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари анжуман иштирокчиларига муваффақият ва самарали фаолият тилаб, тадбирнинг тинчлик, дўстлик ва ўзаро англашув тимсоли бўлган Самарқанд шаҳрида ўтаётгани рамзий маънога эга эканини таъкидлади.
Бу Ўзбекистоннинг юксак халқаро нуфузи ва цивилизациялар мулоқотини ривожлантириш, ўзаро англашувни мустаҳкамлаш ҳамда инсоният маданий меросини асраб-авайлашга қўшаётган ҳиссасини тасдиқлайди.
Очилиш маросими якунида Ўзбекистон ва хориж санъат усталари томонидан тайёрланган концерт дастури намойиш этилди. Унда симфоник оркестр, хор жамоаси ва миллий ансамбль ижросида ўзбек мумтоз куй-қўшиқлари ва жаҳон мусиқасининг сара асарлари замонавий талқинда янгради.

Президент Узбекистана выдвинул ряд важных инициатив по дальнейшему расширению практического сотрудничества в рамках ЮНЕСКО
30 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии открытия 43-й сессии Генеральной конференции Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), проходящей в городе Самарканде.
Глава нашего государства тепло приветствовал участников форума на гостеприимной узбекской земле – перекрестке культур и цивилизаций. Он выразил глубокую признательность Президенту Сербии Александру Вучичу, Президенту Словакии Петеру Пеллегрини, Генеральному директору ЮНЕСКО Одри Азуле, главам правительств зарубежных стран, представителям международных и региональных организаций, а также всем делегациям за участие в конференции.
В начале своего выступления Президент подчеркнул, что нынешняя сессия впервые за последние 40 лет проводится за пределами штаб-квартиры ЮНЕСКО в городе Париже.
– Проведение такого представительного форума в Самарканде воспринимаем как проявление высокого доверия государств-членов Организации к осуществляемым в Новом Узбекистане масштабным ускоренным реформам, – заявил глава государства.
Лидер Узбекистана отметил, что Организация за годы своей 80-летней деятельности стала авторитетным мировым институтом, способствующим глобальному сотрудничеству в сфере образования, науки, культуры и информации, а также укреплению доверия и солидарности.
В данном контексте подчеркнута растущая роль ЮНЕСКО в сохранении национальной идентичности народов, их культурного наследия, укреплении тесного диалога между разными религиями.
– Глубоко символично, что наш форум проходит в Самарканде – городе, вошедшем в историю человечества как центр гуманистических идей, бесценных знаний и межцивилизационного диалога, – заявил лидер страны.
Глава государства напомнил о великом наследии Самарканда как колыбели науки, литературы и культуры. В частности, он упомянул обсерваторию Мирзо Улугбека, где была создана знаменитая звездная таблица, ставшая основой открытий Коперника и Кеплера. Президент призвал гостей проникнуться атмосферой Самарканда – жемчужины Великого шёлкового пути, земли мира и дружбы народов.
Отмечено, что геополитическая напряженность и военные конфликты наносят ущерб уникальным памятникам и культурному наследию, а разрыв в доступе к знаниям и цифровым технологиям усиливает глобальное неравенство.
Глава Узбекистана подчеркнул, что в столь сложных условиях особое значение приобретает укрепление солидарности для выполнения основных задач ЮНЕСКО. Узбекистан вновь подтвердил свою приверженность благородным целям организации и готовность служить мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом, представляя открытую платформу для конструктивного сотрудничества.
Сегодня наша страна реализует пятилетнюю программу сотрудничества с ЮНЕСКО до 2027 года. В ее рамках проведены масштабные мероприятия, посвящённые юбилеям великих мыслителей и деятелей – Абу Райхана Беруни, Ахмада Фергани, Амира Темура, Али Кушчи, Камолиддина Бехзода, а также памятные даты научных учреждений, таких как Хорезмская академия Маъмуна, и литературных памятников, включая эпос «Алпомиш».
К городам Всемирного наследия – Хиве, Бухаре, Шахрисабзу и Самарканду – добавлены памятники вдоль Зарафшан-Каракумского коридора. Природные территории Западного Тянь-Шаня и Туранских пустынь отражают уникальное биоразнообразие региона.
Президент напомнил, что около двадцати элементов нематериального наследия Узбекистана получили признание ЮНЕСКО – среди них «Шашмаком», Катта ашула, танец «Лазги», искусство аския, миниатюрная живопись, праздник Навруз, традиции производства атласа и адраса. Под эгидой Организации проводятся фестивали «Шарк тароналари», искусства макома, бахши, народных ремёсел и этноспорта.
Особое внимание уделено резолюциям, выдвинутым по инициативе Узбекистана, включая «Хивинский процесс: продвижение международного сотрудничества в Центральной Азии», «Ташкентскую декларацию по воспитанию и образованию детей младшего возраста» и «Ташкентскую декларацию по доступу к информации».
В стране функционируют кафедры и школы-партнеры ЮНЕСКО, а Ташкент и Фергана включены в Глобальную сеть обучающихся городов. Также на основе современных технологий и международных стандартов были отреставрированы сотни объектов культурного наследия.
Президент сообщил, что в рамках Самаркандской конференции проходят дополнительные мероприятия: биеннале современного искусства в Бухаре, открытие Регионального центра развития дошкольного образования в Ташкенте, церемония вручения международной премии ЮНЕСКО–Узбекистан имени Абу Райхана Беруни, а также конференция по вопросам применения искусственного интеллекта в музейной сфере. Узбекистан также присоединится к Глобальной конвенции о признании квалификаций в сфере высшего образования.
Далее лидер нашей страны выступил с рядом предложений и инициатив, направленных на развитие ключевых направлений деятельности ЮНЕСКО.
Безусловным приоритетом объявлено развитие инклюзивного образования и использование технологий искусственного интеллекта. Президент предложил создать Платформу ЮНЕСКО по развитию инклюзивного образования для детей с особыми потребностями и провести Всемирный саммит профессионального образования. Узбекистан готов реализовать пилотный проект «Искусственный интеллект – школа» и организовать Международный форум экспертов по этике искусственного интеллекта под эгидой ЮНЕСКО.
Лидер Узбекистана также выступил за сохранение нематериального культурного наследия. Выражена заинтересованность в развитии Программы ЮНЕСКО «Память мира», учрежденной с целью охраны и обеспечения доступности уникальных объектов наследия, таких как устное народное творчество, рукописи, архивы и ценные исторические документы, культурные сведения.
Выдвинута инициатива объявить 19 ноября Международным днем документального наследия, а также создать в структуре ЮНЕСКО Международный институт цифрового наследия.
Глава государства предложил провести в Бухаре в 2027 году Международный конгресс по ремеслам и народному творчеству в рамках Сети творческих городов ЮНЕСКО.
В целях продвижения гендерного равенства и развития лидерских компетенций женщин, Президент выступил за создание Академии ЮНЕСКО по женскому лидерству и проведение в Самарканде Глобального форума женщин в сфере образования, культуры и науки с участием известных исследователей, представителей искусства, педагогов и новаторов со всех континентов.
Актуальным вопросом также обозначена эффективная совместная борьба с климатическим кризисом.
Глава государства подчеркнул негативное влияние изменения климата на культурное наследие и предложил учредить международную инициативу «Экологическая столица ЮНЕСКО», а также разработать резолюцию Исполнительного совета ЮНЕСКО по сохранению культурного наследия в условиях глобализации и изменения климата. Узбекистан выразил готовность провести международный симпозиум по этой теме в Хиве.
Среди приоритетов также названы противодействие распространению в виртуальном пространстве недостоверной информации, защита общественного мнения и борьба с дискриминацией. Президент предложил провести Международный фестиваль детского культурного контента и разработать Комплексную стратегию ЮНЕСКО по развитию медиаграмотности.
Глава государства также отметил важность укрепления межрелигиозного согласия, противодействия радикализму и исламофобии, прославляя исламскую культуру и просвещение во всем мире: «Важно широко пропагандировать такие общечеловеческие идеи, как толерантность, взаимопонимание и согласие».
Он предложил активно использовать потенциал уникальных проектов в Узбекистане – Центра исламской цивилизации и исследовательских центров Имама Бухари, Имама Матуруди, Имама Термези и Бахауддина Накшбанда.
Подводя итоги своего выступления, Президент Узбекистана выразил уверенность, что форум станет важным шагом в установлении новых направлений сотрудничества, укреплении взаимного доверия, глобального партнёрства и продвижении устойчивого развития.
Отмечено, что «Самаркандский дух», основанный на вечных традициях и ценностях ЮНЕСКО, будет вдохновлять на дальнейшее сотрудничество во имя общего прогресса.
В завершение лидер нашей страны пожелал участникам конференции успешной и плодотворной работы, подчеркнув символичность проведения форума в Самарканде – городе, олицетворяющем мир, дружбу и взаимопонимание народов, что подтверждает высокий международный авторитет Узбекистана и его вклад в развитие диалога цивилизаций, укрепление взаимопонимания и сохранение культурного наследия человечества.
В завершение церемонии открытия состоялся концерт, подготовленный отечественными и зарубежными мастерами искусств. Со сцены прозвучали лучшие образцы узбекской классической музыки и мирового музыкального наследия в их современном переосмыслении, в исполнении симфонического оркестра, хорового коллектива и национального ансамбля.