Самарқандда бўлиб ўтадиган ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси: рақамлар ва воқеалар
Бугун маданиятлар ва цивилизациялар чорраҳасида жойлашган қадимий Самарқандда ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси бошланади.
Ушбу тарихий тадбир қирқ йил ичида биринчи марта ташкилотнинг Париждаги бош қароргоҳи ташқарисида ва биринчи марта Марказий Осиёда ўтказилмоқда. Бундай кенг кўламли форумнинг Ўзбекистонда ўтказилиши мамлакатнинг халқаро маданий ва гуманитар ҳамкорликдаги ортиб бораётган ролини эътироф этиш ва унинг жаҳон меросини сақлаш ва тарғиб қилишга қўшган ҳиссасининг рамзи ҳисобланади.
ЮНЕСКО ташкил этилганининг 80-йиллиги билан бир вақтда ўтаётган сессия минтақа тарихидаги энг йирик халқаро форумлардан бири бўлади. Унда 190 та аъзо давлат ва халқаро ташкилотлардан 2 минг 800 дан ортиқ вакил, шу жумладан 70 га яқин юқори даражали шахслар иштирок этади.
Тантанали очилиш маросимида фахрий меҳмонлар сифатида ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Сербия Республикаси Президенти Александр Вучич ва Словакия Республикаси Президенти Петер Пеллегрини ҳам қатнашади.
Самарқанд сессияси доирасида 150 дан ортиқ турли тадбирлар, шу жумладан Ўзбекистон ташаббуси билан 20 дан зиёд қўшимча тадбирлар ташкил этилади.
Шунингдек, тантанали очилиш маросимида Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, нутқ сўзлайди. Ўзбекистон раҳбарининг нутқида бир қатор муҳим ташаббуслар илгари сурилиши кутилмоқда.
Тадбир доирасида Ўзбекистн Президенти Словакия Президенти Петер Пеллегрини ва ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле билан икки томонлама учрашувлар ўтказади
ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси дунё ва мамлакатимизнинг етакчи оммавий ахборот воситалари, жами 500 дан зиёд журналист томонидан ёритилади. Самарқандда уларнинг самарали фаолияти учун барча шароитлар яратилган.
Самарқандда ЮНЕСКО Бош конференциясига мезбонлик қилиш нафақат дипломатик муваффақият, балки Ўзбекистоннинг халқаро миқёсда тан олинишида янги босқичнинг рамзи ҳамдир. Бир вақтлар Шарқ илми, санъати ва таълими маркази бўлган бу шаҳар яна бир бор маданиятлар ва ғоялар ўртасидаги мулоқот учун глобал платформага айланиб бормоқда. Бу Учинчи уйғониш даври руҳини ва мамлакатнинг инсоният учун барқарор келажак йўлида ўзаро тушуниш ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга содиқлигини акс эттиради.

UNESCO’s 43rd General Conference in Samarkand: Key Figures and Milestones
Today, in the ancient city of Samarkand—long a crossroads of cultures and civilizations—the 43rd Session of the UNESCO General Conference officially opens.
This historic event is being held outside UNESCO Headquarters in Paris for the first time in 40 years, and for the first time ever – in Central Asia. Hosting such a large-scale forum in Uzbekistan underscores the country’s growing role in international cultural and humanitarian cooperation and symbolizes its ongoing contributions to the preservation and promotion of the world’s heritage.
Coinciding with the 80th anniversary of UNESCO’s founding, this session is set to become one of the largest international forums in the history of the region. The session bringing together more than 2,800 participants from 190 member states and international organizations, including around 70 high-level dignitaries.
President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić and President of the Slovak Republic Peter Pellegrini, who are visiting Uzbekistan, will take part in the opening ceremony as honored guests.
Samarkand session will feature over 150 events, including more than 20 initiatives proposed by Uzbekistan.
At the same time, President Shavkat Mirziyoyev will attend and deliver a keynote address at the opening ceremony.
On the sidelines of the forum, President will hold bilateral meetings with President Peter Pellegrini of Slovakia and UNESCO Director-General Audrey Azoulay.
More than 500 journalists from leading international and national media outlets will cover the proceedings of the 43rd General Conference. Necessary facilities have been created in Samarkand to ensure their effective work.
Hosting the UNESCO General Conference in Samarkand represents not only a diplomatic achievement but also a symbolic milestone in Uzbekistan’s growing recognition on the global stage. Once a center of Eastern scholarship, arts, and education, the city is once again emerging as a global platform for dialogue between cultures and ideas. This reflects the spirit of the Third Renaissance and underscores the country’s commitment to fostering mutual understanding and cooperation for a sustainable future for humanity.