Самарқандда бўлиб ўтадиган ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси: рақамлар ва воқеалар
Бугун маданиятлар ва цивилизациялар чорраҳасида жойлашган қадимий Самарқандда ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси бошланади.
Ушбу тарихий тадбир қирқ йил ичида биринчи марта ташкилотнинг Париждаги бош қароргоҳи ташқарисида ва биринчи марта Марказий Осиёда ўтказилмоқда. Бундай кенг кўламли форумнинг Ўзбекистонда ўтказилиши мамлакатнинг халқаро маданий ва гуманитар ҳамкорликдаги ортиб бораётган ролини эътироф этиш ва унинг жаҳон меросини сақлаш ва тарғиб қилишга қўшган ҳиссасининг рамзи ҳисобланади.
ЮНЕСКО ташкил этилганининг 80-йиллиги билан бир вақтда ўтаётган сессия минтақа тарихидаги энг йирик халқаро форумлардан бири бўлади. Унда 190 та аъзо давлат ва халқаро ташкилотлардан 2 минг 800 дан ортиқ вакил, шу жумладан 70 га яқин юқори даражали шахслар иштирок этади.
Тантанали очилиш маросимида фахрий меҳмонлар сифатида ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Сербия Республикаси Президенти Александр Вучич ва Словакия Республикаси Президенти Петер Пеллегрини ҳам қатнашади.
Самарқанд сессияси доирасида 150 дан ортиқ турли тадбирлар, шу жумладан Ўзбекистон ташаббуси билан 20 дан зиёд қўшимча тадбирлар ташкил этилади.
Шунингдек, тантанали очилиш маросимида Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, нутқ сўзлайди. Ўзбекистон раҳбарининг нутқида бир қатор муҳим ташаббуслар илгари сурилиши кутилмоқда.
Тадбир доирасида Ўзбекистн Президенти Словакия Президенти Петер Пеллегрини ва ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле билан икки томонлама учрашувлар ўтказади
ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси дунё ва мамлакатимизнинг етакчи оммавий ахборот воситалари, жами 500 дан зиёд журналист томонидан ёритилади. Самарқандда уларнинг самарали фаолияти учун барча шароитлар яратилган.
Самарқандда ЮНЕСКО Бош конференциясига мезбонлик қилиш нафақат дипломатик муваффақият, балки Ўзбекистоннинг халқаро миқёсда тан олинишида янги босқичнинг рамзи ҳамдир. Бир вақтлар Шарқ илми, санъати ва таълими маркази бўлган бу шаҳар яна бир бор маданиятлар ва ғоялар ўртасидаги мулоқот учун глобал платформага айланиб бормоқда. Бу Учинчи уйғониш даври руҳини ва мамлакатнинг инсоният учун барқарор келажак йўлида ўзаро тушуниш ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга содиқлигини акс эттиради.

43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде: цифры и события
В древнем Самарканде, на перекрёстке культур и цивилизаций, 30 октября начинается 43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО — историческое событие, которое впервые за последние сорок лет проходит за пределами штаб-квартиры организации в Париже и впервые — в Центральной Азии. Проведение столь масштабного форума именно в Узбекистане является признанием растущей роли страны в международном культурно-гуманитарном сотрудничестве и символом её вклада в сохранение и продвижение мирового наследия.
Сессия совпадает с 80-летием основания ЮНЕСКО и станет одним из крупнейших международных форумов в истории региона. В работе конференции принимают участие более 2800 представителей из 190 государств-членов и международных организаций, включая около 70 высокопоставленных персон.
В торжественной церемонии открытия в качестве почётных гостей примут участие Президент Республики Сербия Александр Вучич и Президент Словацкой Республики Петер Пеллегрини, находящиеся с визитом в Узбекистане.
Особое внимание привлекает участие Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, который выступит с речью на церемонии открытия. В рамках форума глава государства также проведёт двусторонние встречи с Президентом Словакии Петером Пеллегрини и Генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле.
Программа форума обещает быть насыщенной: всего запланировано более 150 мероприятий, включая свыше 20 инициатив, выдвинутых Узбекистаном. Они охватывают вопросы образования, науки, культурного наследия, этики искусственного интеллекта и устойчивого развития.
За ходом 43-й сессии будут следить более 500 журналистов ведущих мировых и национальных СМИ. Для их работы в Самарканде созданы все необходимые условия.
Проведение Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде — это не просто дипломатический успех, но и символ нового этапа международного признания Узбекистана. Город, некогда бывший центром науки, искусства и просвещения Востока, вновь становится мировой площадкой для диалога культур и идей, отражая дух Третьего Возрождения и стремление страны к укреплению взаимопонимания и сотрудничества во имя устойчивого будущего человечества.