Ўзбекистон Республикаси ва Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисида тарихий битим имзоланди
24 октябрь куни Брюссель шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта ва Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен иштирокида Ўзбекистон Республикаси билан Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни имзолашга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Ҳужжат 1996 йилги Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимга асосланган Ўзбекистон – Европа ҳамкорлигининг ҳуқуқий базасини янгилайди ҳамда сезиларли даражада кенгайтиради.
Янги битим лойиҳаси бўйича музокаралар 2019 йил февраль ойида бошланиб, 2022 йил июль ойида якунланган. Ҳужжат 2022 йил 6 июль куни Брюссель шаҳрида парафирланган эди.
Битим 9 та бўлим, 356 та модда ва 14 та иловадан иборат. У икки томонлама муносабатларнинг деярли барча соҳаларини қамраб олади ҳамда сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, савдо ва инвестициялар, барқарор ривожланиш, фан ва таълим, инновациялар ва юқори технологиялар, атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришига алоҳида эътибор қаратган ҳолда барча ўзаро манфаатли йўналишларда ҳамкорликни ривожлантириш учун кенг қамровли ҳуқуқий асосни шакллантиради.
Битимнинг имзоланиши Ўзбекистон ва ЕИ муносабатларида янги босқични бошлаб беради ҳамда кўп қиррали шерикликни мисли кўрилмаган юксак даражага олиб чиқади.

The historic Enhanced Partnership and Cooperation Agreement signed between the Republic of Uzbekistan and the European Union
On October 24, a solemn signing ceremony of the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Uzbekistan and the European Union took place in Brussels in the presence of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the President of the European Council António Costa, and the President of the European Commission Ursula von der Leyen.
The document renews and significantly expands the legal framework for cooperation between Uzbekistan and the EU, which until now has been based on the 1996 Partnership and Cooperation Agreement.
Negotiations on the draft of the new Agreement began in February 2019 and were completed in July 2022. The document was initialed on July 6, 2022, in Brussels.
The Agreement consists of nine sections, 356 articles, and 14 annexes. It covers virtually all areas of bilateral relations and establishes a comprehensive legal framework to strengthen political dialogue and deepen cooperation across mutually beneficial spheres, with particular emphasis on trade and investment, sustainable development, science and education, innovation and high technology, environmental protection, and climate change.
The signing of the Agreement marks the beginning of a new stage in relations between Uzbekistan and the European Union, elevating their multifaceted partnership to an unprecedented level.