Ўзбекистон Президенти яккакурашлар соҳасидаги халқаро шерикликни кенгайтириш режаларини қўллаб-қувватлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 октябрь куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Бирлашган кураш дунёси раҳбари Ненад Лаловични қабул қилди.
Ушбу нуфузли глобал тузилма билан Ўзбекистонда спортнинг яккакураш турларини ташкилий-эксперт жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ва янада оммалаштириш соҳасида амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, мамлакатимизда анъанавий тарзда юнон-рум кураши, эркин кураш, аёллар кураши, шунингдек, аралаш жанг санъатлари фаол ривожланмоқда.
Кейинги йилларда яккакурашчиларимиз нуфузли мусобақаларда 45 та юксак совринни, жумладан, Олимпия ўйинлари ва жаҳон чемпионатида олтин медалларни қўлга киритди.
Музокаралар чоғида халқаро бирлашма раҳбари Янги Ўзбекистонда оммавий спорт соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни, жумладан, ҳаммабоп ва замонавий инфратузилмани кенгайтириш, нуфузли турнир ва мусобақаларни мунтазам ўтказиш орқали ёшларни спорт ҳаракатига кенг жалб этиш борасидаги ишларни юқори баҳолади.
Мамлакатимизда йирик қитъа ва жаҳон чемпионатларини ташкил этиш, ташкилот шафелигида Минтақавий кураш академиясини таъсис этиш, спорт тиббиёти, диетологияси, психологияси ва бошқа устувор йўналишларда шериклик масалалари муҳокама қилинди.
Президентимиз болалар ва ёшлар ўртасида спорт яккакурашларини оммалаштириш, иқтидорларни саралаш ва тайёрлашнинг замонавий усулларини жорий этиш, маҳаллалардаги тўгарак ва заллардан тортиб спорт маҳорати мактаблари ва ихтисослашган мажмуаларгача бўлган инфратузилмани такомиллаштириш муҳимлигини таъкидлади. Бу чора-тадбирлар, давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, Олимпия ўйинлари ва бошқа йирик мусобақаларда янги муваффақиятларга олиб келиши керак.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти оммавий спорт ва яккакураш турларини ривожлантириш ҳамда қўллаб-қувватлашга қўшган катта шахсий ҳиссаси учун Ненад Лаловичга давлатимизнинг юксак мукофоти - "Дўстлик" орденини топширди.

Президент Узбекистана поддержал планы по расширению международного партнерства в области единоборств
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 октября принял главу Объединенного мира борьбы Ненада Лаловича, находящегося в нашей стране с визитом.
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества с этой авторитетной глобальной структурой в сфере организационно-экспертной поддержки и дальнейшей популяризации спортивных единоборствв Узбекистане.
Следует отметить, что в нашей стране традиционно активно развиваются греко-римская, вольная борьба, кураш, женские виды борьбы, а также смешанные боевые искусства.
За последние годы наши борцы завоевали 45 высоких наград на престижных состязаниях, включая золотые медали на Олимпийских играх и чемпионате мира.
В ходе переговоров руководитель международного объединения дал высокую оценку реализуемым в Новом Узбекистане масштабным реформам в области массового спорта и широкого вовлечения молодежи в спортивное движение, в том числе путем расширения доступной и современной инфраструктуры, регулярного проведения престижных турниров и соревнований.
Были обсуждены вопросы организации в нашей стране основных континентальных и мировых первенств, учреждения Региональной академии борьбы под эгидой Организации, партнерства в области спортивной медицины, диетологии, психологии и других приоритетных направлениях.
Президент нашей страны подчеркнул важность популяризации спортивных единоборств среди детей и молодежи, внедрения современных методов отбора и подготовки талантов, а также совершенствования инфраструктуры – от секций и залов в махаллях до школ спортивного мастерства и специализированных комплексов. Эти меры, как отметил глава нашего государства, должны привести к новым успехам на Олимпийских играх и других крупнейших соревнованиях.
В завершение встречи Президент Узбекистана за большой личный вклад в продвижение и поддержку массового спорта и единоборств вручил Ненаду Лаловичу высокую государственную награду – орден «Дўстлик».