Farg'ona shahrida Farg'ona tinchlik forumining birinchi yig'ilishi bo'lib o'tadi
Joriy yilning 15-16-oktabr kunlari "Farg'ona vodiysi: tinchlik va taraqqiyot yo'lida birdamlik" mavzusida Farg'ona tinchlik forumining birinchi yig'ilishi o'tkaziladi, "Dunyo" AA muxbiri.
Kelasi hafta Farg'ona bir necha kun mobaynida xalqaro muloqot va hamkorlik markaziga aylanadi.
Forum O'zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) tomonidan Progressiv islohotlar markazi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT), Suv resurslarini boshqarish xalqaro instituti hamda tinchlik va ijtimoiy hamjihatlikni mustahkamlash masalalariga ixtisoslashgan nufuzli xalqaro tuzilmalarni birlashtiruvchi platforma - Tinchlikni barpo etish xabi bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.
Tadbir, shuningdek, Qirg'iziston Prezidenti huzuridagi Strategik tashabbuslar milliy instituti, Tojikiston Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi, Tojikiston Milliy fanlar akademiyasining Osiyo va Yevropa mamlakatlari muammolarini o'rganish instituti bilan hamkorlikda BMT va Yevropa Ittifoqi ko'magida o'tkazilmoqda.
Ikki kun davom etadigan anjumanda Markaziy Osiyo, MDH, Osiyo, Yevropa va Amerika mamlakatlaridan 300 dan ortiq ishtirokchi qatnashadi.
Faxriy mehmonlar qatorida BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo'yicha mintaqaviy markazi rahbari Kaxa Imnadze, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo'yicha maxsus vakili Eduards Stiprays, YEXHT Nizolarning oldini olish markazi direktori Keyt Firon, OHICHK bosh kotibi Qayrat Saribay, SHHT bosh kotibi o'rinbosari Xan Soxayl, BMTning Qirg'iziston, Tojikiston va O'zbekistondagi doimiy koordinatorlari bor.
Bo'lajak yig'ilishning asosiy o'ziga xos jihati uning inklyuziv xarakterida namoyon bo'ladi. Unda fuqarolik jamiyati institutlari, yoshlar va ayollar tashkilotlari, shuningdek ekspert hamda akademik doiralar vakillari faol ishtirok etadilar.
Shuningdek, tinchlik o'rnatish sohasidagi yetakchi xalqaro tashkilotlar, jumladan, Germaniyaning Bergxof jamg'armasi, Martti Axtisaari nomidagi Finlyandiya tinchlik jamg'armasi, Shveysariyaning PeaceNexus jamg'armasi, Stokgolm tinchlik muammolarini o'rganish xalqaro instituti (Shvetsiya) ishtirok etishi ko'zda tutilgan.
Forumning asosiy maqsadi muloqot, o'zaro ishonch, yaxshi qo'shnichilikni mustahkamlash va Farg'ona vodiysini rivojlantirishning umumiy strategiyasini ishlab chiqish uchun doimiy faoliyat yurituvchi platformani yaratishdan iborat.
Tadbir kun tartibidan Farg'ona vodiysining barqarorligi va izchil rivojlanishini ta’minlash, uning iqtisodiy salohiyatini ro'yobga chiqarish, madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish, xususiy sektor, yoshlar va fuqarolik jamiyatining rolini kengaytirish masalalari o'rin olgan.
Farg'ona tinchlik forumi shafeligida qirg'izistonlik hamkorlar va Tinchlikni barpo etish xabi ko'magida ilk bor "Intimak kuni" (Birdamlik kuni) tashkil etiladi.
Forumdan kutilayotgan natijalar qatorida Farg'ona vodiysini do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va barqaror rivojlanishning yagona makoni sifatida shakllantirishga da’vat etuvchi Kommyunike qabul qilinishi ham nazarda tutilgan.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida so'zlagan nutqida "Markaziy Osiyoda yopiq chegaralar, hal etilmagan nizolar, mojarolar davri o'tmishda qoldi. Keyingi yillarda mintaqamizda o'zaro tovar ayirboshlash, sarmoya va transport hajmi 5 barobar oshdi. Mamlakatimizda qo'shma investitsiya fondlari, chegara savdosi va sanoat kooperatsiyasi, yirik loyihalar amalga oshirilmoqda", deya ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari qayd etganidek, "bugungi kunda Yangi Markaziy Osiyoni shakllantirish jarayoni boshlandi. O'zining jipsligi, barqarorligi va o'sib borayotgan mintaqaviy o'ziga xosligi bilan xalqaro munosabatlar tizimida mustaqil subekt sifatida tobora mustahkam o'rin egallamoqda".
"Farg'ona vodiysida tinchlik O'zbekiston, Qirg'iziston hamda Tojikiston yetakchilarining qat’iy siyosiy irodasi, shuningdek, mavjud tafovutlarni o'zaro hamkorlik va kuch manbaiga aylantira olgan mahalliy hamjamiyatlarning fidokorona sa’y-harakatlari natijasida ta’minlandi," – deya ta’kidladi SMTI direktori Eldor Aripov bo'lajak tadbirga izoh berar ekan.
Uning so'zlariga ko'ra, "Farg'ona forumi Farg'ona vodiysini tinchlik, totuvlik va keng imkoniyatlar makoni sifatida yangi qiyofada namoyon etishga qaratilgan bo'lib, davlat rahbarlarining siyosiy irodasi hamda xalqlar o'rtasidagi birdamlik mintaqaning barqarorligi va farovonligini ta’minlashga qodir ekanini ko'rsatadi".

Фергана примет первое заседание Ферганского форума мира
15-16 октября, состоится первое заседание Ферганского форума мира под названием «Ферганская долина: объединяя усилия ради мира и прогресса».
На следующей неделе Фергана на несколько дней станет центром международного диалога и сотрудничества.
Форум будет организован Институтом стратегических
и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана (ИСМИ) совместно с Центром прогрессивных реформ, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Международным институтом управления водными ресурсами
и Хабом по миростроительству, платформой, объединяющей авторитетные международные структуры, специализирующиеся
на вопросах укрепления мира и социальной сплочённости.
Мероприятие проводится в партнерстве с Национальным институтом стратегических инициатив при Президенте Кыргызстана, Центром стратегических исследований при Президенте Таджикистана, Институтом изучения проблем стран Азии и Европы Национальной академии наук Таджикистана при поддержке ООН и Европейского Союза.
В двухдневном форуме примут участие свыше 300 человек
из стран Центральной Азии, СНГ, Азии, Европы и Америки.
В числе почетных гостей – глава РЦПДЦА Каха Имнадзе, спецпредставитель ЕС по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс, директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Кейт Фирон, генеральный секретарь СВМДА Кайрат Сарыбай, заместитель генсека ШОС Хан Сохайл, постоянные координаторы ООН в Кыргызстане, Таджикистане и Узбекистане.
Важной особенностью предстоящего заседания станет его инклюзивный характер – участие примут представители гражданского общества, молодёжи, женских объединений и экспертно-академических кругов.
Также предусмотрено участие ведущих международных организаций в сфере миростроительства, включая немецкий Фонд Бергхоф, финский Фонд мира имени М.Ахтисаари, швейцарский Фонд ПисНексус, Стокгольмский международный институт исследований проблем мира (Швеция).
Главная цель форума – создание постоянно действующей платформы для укрепления диалога, взаимного доверия, добрососедства и выработки общей стратегии развития Ферганской долины.
В повестке мероприятия – обсуждение вопросов обеспечения стабильности и устойчивого развития Ферганской долины, раскрытия ее экономического потенциала, наращивания культурно-гуманитарных связей, расширения роли частного сектора, молодежи и гражданского общества.
Под эгидой Ферганского форума мира при поддержке кыргызских партнеров и Хаба по миростроительству впервые
будет организован «День Ынтымак» (День единства).
В числе ожидаемых результатов форума – принятие Коммюнике с призывом к формированию единого пространства дружбы, добрососедства и устойчивого развития Ферганской долины.
Выступая на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев заявил, что «эпоха закрытых границ, нерешенных споров и конфликтов в Центральной Азии ушла в прошлое. За последние годы объемы взаимной торговли, инвестиций и транспортных перевозок в нашем регионе увеличились в пять раз. Создаются совместные инвестиционные фонды, зоны приграничной торговли и промышленной кооперации, реализуются крупные инфраструктурные проекты».
Глава Узбекистана подчеркнул, что «сегодня начался процесс формирования Новой Центральной Азии. Благодаря своей сплоченности, стабильности и растущей региональной идентичности она занимает всё более прочное место в системе международных отношений как самостоятельный субъект».
«Мир в Ферганской долине стал возможен благодаря решимости глав Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана,
а также усилиям местных сообществ, сумевших превратить различия в источник силы», - отметил директор ИСМИ Элдор Арипов, комментируя предстоящее мероприятие.
По его словам, «Ферганский форум призван создать новый образ Ферганской долины как пространства мира, согласия и возможностей», демонстрируя, что политическая воля лидеров стран и единство народов способны обеспечить стабильность и процветание региона».