Ўзбекистон Президентининг АҚШга ташрифи якунланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеяси 80-юбилей сессияси тадбирларида иштирок этиш учун Нью-Йорк шаҳрига тарихий ташрифи якунланди.
Давлатимиз раҳбари АҚШга ташрифи чоғида Бош Ассамблеянинг умумсиёсий мунозараларда сўзга чиқиб, БМТнинг энг долзарб глобал муаммоларни ҳал этиш учун асосий платформа сифатидаги ўрнига, шунингдек, Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотларга алоҳида тўхталиб ўтди.
Ўзбекистон етакчиси халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик энг долзарб масалаларни ҳал этиш, тинчлик ва барқарор тараққиётни таъминлашга қаратилган қатор таклиф ва ташаббусларни илгари сурди.
Ўзбекистон раҳбарининг АҚШ Президенти Дональд Трамп билан учрашуви ташрифнинг марказий воқеаси бўлди. Давлат раҳбарлари Ўзбекистон-АҚШ стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва амалий ҳамкорликни кенгайтиришга келишиб олдилар.
Шавкат Мирзиёев, шунингдек, БМТ Бош котиби А.Гутерриш, Корея Республикаси Президенти Ли Чжэ Мён, Иордания Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайн, Чехия Республикаси Президенти Петр Павел, Албания Президенти Байрам Бегай, шунингдек, ХВФ бошқарувчи директори Кристалина Георгиева, Жаҳон банки гуруҳи президенти Ажай Банга ва Жаҳон савдо ташкилоти бош директори Нгози Оконджо-Ивеала билан ҳам музокаралар ўтказди.
Ўзбекистон Президенти АҚШ Президентининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича махсус вакили Сержио Горни, АҚШ Конгрессидаги "Ўзбекистон билан ҳамкорлик бўйича кокус" раиси, конгрессмен Трент Келлини қабул қилди.
Ташрифнинг ишбилармонлик дастури ҳам сермазмун бўлди. Ўзбекистон етакчиси АҚШ ишбилармонлари иштирокида давра суҳбати, шунингдек, қатор етакчи трансмиллий компаниялар, корпорациялар, инвестиция фондлари ва молиявий институтлар - "Traxys", "FLSmidth", "McKinsey", "Go Green Partners", Колорадо геология мактаби, "BlackRock", "Boeing Global", "Franklin Templeton", "Citigroup", "Air Products", "BNY", "Jefferies", "NASDAQ", "Oppenheimer", "Air Products" ва бошқа кўплаб компаниялар раҳбарлари билан музокаралар ўтказди.
Учрашув ва музокаралар натижасида ўрта муддатли лойиҳалар дастури шакллантирилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти ва АҚШ Президентининг махсус вакили Сержио Гор ҳузурида муҳим минераллар, фуқаро авиацияси, кимё саноати, энергетика ва бошқа устувор соҳаларда имзоланган икки томонлама савдо шартномалари ва инвестиция битимларини алмашиш маросими бўлиб ўтди.
Америка Қўшма Штатларига ташрифи якунида давлатимиз раҳбари, анъанага кўра, АҚШда ишлаётган ва яшаётган бир гуруҳ ватандошларимиз, шунингдек, Американинг етакчи университетларида таҳсил олаётган "Эл-юрт умиди" жамғармаси стипендиатлари билан учрашди.

Визит Президента Узбекистана в США завершился
Завершился исторический визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в город Нью-Йорк для участия в мероприятиях юбилейной 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В ходе пребывания в США глава нашего государства выступил на общеполитических дебатах 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи, особо остановившись на роли ООН в качестве главной платформы для решения наиболее острых глобальных проблем, а также осуществляемых необратимых реформахв Новом Узбекистане.
Лидер Узбекистана выдвинул ряд предложений и инициатив, направленных на решение наиболее актуальных вопросов международной и региональной повестки, обеспечение мира и устойчивого развития.
Центральным событием визита стала встреча главы Узбекистана с Президентом США Дональдом Трампом. Лидеры двух стран договорились о дальнейшем наращивании узбекско-американских отношений стратегического партнерства и расширении практического сотрудничества.
Шавкат Мирзиёев также провел переговоры с Генеральным секретарем ООН А. Гутерришем, Президентом Республики Корея Ли Чжэ Мёном, Королем Иордании Абдаллой II ибн аль-Хусейном, Президентом Чешской Республики Петром Павелом, Президентом Албании Байрамом Бегаем, а также директором-распорядителем МВФ Кристалиной Георгиевой, президентом Группы Всемирного банка Аджаем Бангой и генеральным директором Всемирной торговой организации Нгози Оконджо-Ивеалой.
Президент Узбекистана принял специального посланника Президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гора, председателя «Кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном» в Конгрессе США, конгрессмена Трента Келли.
Насыщенной выдалась и деловая программа визита. Лидер Узбекистана провел «круглый стол» с участием бизнес сообщества США, а также переговоры с руководителями ряда ведущих транснациональных компаний, корпораций, инвестиционных фондов и финансовых институтов – Traxys, FLSmidth, McKinsey, Go Green Partners, Геологической школы Колорадо, BlackRock, Boeing Global, Franklin Templeton, Citigroup, Air Products, BNY, Jefferies, NASDAQ, Oppenheimer, Air Products и многих других.
По итогам встреч и переговоров сформирована среднесрочная программа проектов. В присутствии Президента Республики Узбекистан и спецпосланника Президента США Серджио Гора состоялась церемония обмена подписанными двусторонними торговыми контрактами и инвестиционными соглашениями, в том числе в области критических минералов, гражданской авиации, химической промышленности, энергетики и других приоритетных сферах.
В завершение визита в Соединенные Штаты Америки глава нашего государства традиционно встретился с группой соотечественников, работающих и проживающих в США, а также стипендиатами Фонда «Эл-юрт умиди», обучающимися в ведущих американских университетах.