Ўзбекистон Президенти ватандошлар ва "Эл-юрт умиди" жамғармаси стипендиатлари билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШга амалий ташрифини якунлар экан, анъанага кўра, ушбу мамлакатда меҳнат ва истиқомат қилаётган ватандошларимиз, шунингдек, АҚШнинг нуфузли университетларида таҳсил олаётган "Эл-юрт умиди" жамғармаси стипендиатлари билан учрашди.
Норасмий муҳитда ўтган самимий суҳбат давомида Янги Ўзбекистондаги ислоҳотларни амалга ошириш билан боғлиқ масалалар, хусусан, уларни фаол илгари суришда ватандошлар ва уларни бирлаштирувчи ташкилотларнинг иштироки муҳокама қилинди.
Учрашувда муваффақиятли тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйган ватандошлар ва ёшлар ўртасида мулоқот майдонини яратишга қаратилган "Ватандошларнинг халқаро бизнес марафони"га старт берилди.
Иштирокчилар Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестициявий, илмий ва таълим алоқаларини кенгайтириш ва мустаҳкамлаш, миллий иқтисодиётнинг устувор соҳаларига АҚШнинг илғор технологияларини жорий этиш, тиббиёт, транспорт ва логистика соҳаларида инновацияларни илгари суриш, мамлакатимизда маркетплейсларни ривожлантириш бўйича ўз таклифларини билдирдилар.
Давлатимиз раҳбари йиғилганларга Ватанимиз тараққиётига қўшаётган ҳиссаси учун миннатдорлик билдириб, айтилган барча таклиф ва ташаббуслар мамлакатимиз вазирлик ва идоралари томонидан пухта ўрганиб чиқилиши, энг истиқболлилари эса амалиётга татбиқ этилишини таъкидлади.
Ўзбекистон Президенти АҚШда "Эл-юрт умиди" стипендиатлари сони 500 нафардан ошганига алоҳида эътибор қаратди. Истеъдодли ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг билим ва тажрибасини она юртда қўллаш учун имконият яратиш давлат сиёсатининг асосий устувор йўналишларидан бири эканлигини таъкидлади.
Президент Шавкат Мирзиёев талабаларга ўқишда ва келгусидаги касбий фаолиятларида муваффақиятлар тилаб, давлатимиз ёшларнинг ташаббусларига доимо очиқлиги ва уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёр эканлигини таъкидлади.
Ўз навбатида, учрашув иштирокчилари Ўзбекистон етакчисига хориждаги ватандошлар ва ёшларга кўрсатилаётган эътибор, уларнинг салоҳиятини рўёбга чиқариш учун яратилаётган шароит ва имкониятлар учун миннатдорлик билдириб, Ватанимиз равнақига янада кўпроқ ҳисса қўшишга тайёрлигини билдирдилар.

Президент Узбекистана встретился с соотечественниками и стипендиатами Фонда «Эл-юрт умиди»
В завершение рабочего визита в США Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, по сложившейся доброй традиции, встретился с соотечественниками, работающими и проживающими в этой стране, а также стипендиатами Фонда «Эл-юрт умиди», обучающимися в ведущих американских университетах.
В ходе искренней беседы, прошедшей в неформальной обстановке, были обсуждены вопросы, связанные с реализацией реформ в Новом Узбекистане, в частности вкладом соотечественников и диаспоральных организаций в их активное продвижение.
На встрече был дан старт «Международному бизнес-марафону соотечественников», направленному на создание площадки для диалога между молодежью и успешными предпринимателями из числа соотечественников.
Участники высказали свои предложения по расширению и укреплению торгово-экономических, инвестиционных, научных и образовательных связей между Узбекистаном и США, внедрению передовых американских технологий в приоритетные отрасли национальной экономики, продвижению инноваций в области медицины, транспорта и логистики, а также развитию маркетплейсов в нашей стране.
Выразив признательность соотечественникам за вклад в развитие Родины, глава нашего государства подчеркнул, что все озвученные предложения и инициативы будут тщательно изучены министерствами и ведомствами страны, а наиболее перспективные найдут практическое воплощение.
Президент Узбекистана уделил отдельное внимание стипендиатам «Эл-юрт умиди», число которых в США уже превышает 500 человек. Он подчеркнул, что поддержка талантливой молодежи, создание возможностей для применения их знаний и опыта в стране являются одним из ключевых приоритетов национальной политики.
Шавкат Мирзиёев пожелал успехов в учебе и дальнейшей профессиональной деятельности студентам, отметив, что государство всегда открыто для инициатив молодежи и готово оказывать им всю необходимую поддержку.
В свою очередь участники встречи выразили благодарность лидеру Узбекистана за внимание к диаспоре и подрастающему поколению, созданные условия и возможности для раскрытия потенциала молодежи, а также заверили в своей готовности внести еще больший вклад в процветание нашей Родины.