Ўзбекистон Президенти АҚШ билан парламентлараро мулоқотни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
БМТ Бош Ассамблеясининг юбилей сессияси тадбирларида иштирок этиш доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 сентябрь куни ўзи учун ажратилган қароргоҳда АҚШ Конгресси аъзоси, Вакиллар палатасидаги "Ўзбекистон билан ҳамкорлик бўйича кокус" раиси Трент Келли ва Миссисипи штати Миллий гвардияси қўмондони, генерал-майор Бобби Жинни қабул қилди.
Ўзбекистон-АҚШ стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш, шу жумладан парламентлараро мулоқотни мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Парламентлараро мулоқот ва алмашинувлар жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Конгресс Сенати ва Вакиллар палатаси аъзолари Ўзбекистонга мунтазам ташриф буюрмоқда. "Ўзбекистон билан ҳамкорлик бўйича кокус" фаол ишламоқда, унинг таркиби кенгаймоқда. Конгрессда ҳар йили икки мамлакат парламентлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилаётган Ўзбекистон кунлари ўтказиб келинмоқда.
АҚШнинг Миссисипи штати билан савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар алоқаларга юксак баҳо берилди.
Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шерикликни янада кенгайтириш, олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишда Конгресснинг қўллаб-қувватлови муҳим экани таъкидланди.
Суҳбат якунида яқинда Конгресс делегацияси ва Миссисипи штати ишбилармонларининг Ўзбекистонга ташрифларини ташкил этишга келишиб олинди.

Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения межпарламентского диалога с США
В рамках участия в мероприятиях юбилейной сессии Генассамблеи ООН 24 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял в своей резиденции члена Конгресса США, председателя «Кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном» в Палате представителей Трента Келли и командующего Национальной гвардией штата Миссисипи генерал-майора Бобби Джинна.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-американских отношений стратегического партнерства, включая укрепление межпарламентского диалога.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие межпарламентских контактов и обменов. Узбекистан регулярно посещают представители Сената и Палаты представителей Конгресса. Активно работает «Кокус по сотрудничеству с Узбекистаном», расширяется его состав. Ежегодно в Конгрессе проводятся Дни Узбекистана, способствующие укреплению сотрудничества между парламентами двух стран.
Дана высокая оценка торгово-экономическим и культурно-гуманитарным связям с американским штатом Миссисипи.
Подчеркнута важность поддержки Конгрессом дальнейшего наращивания стратегического партнерства между Узбекистаном и США, практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
По итогам беседы согласована организация в ближайшее время визитов в Узбекистан делегации Конгресса и бизнес-миссии штата Миссисипи.