Ўзбекистон ва БМТ кенг кўламли шерикликни кенгайтиради
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессияси доирасида ташкилот Бош котиби Антониу Гутерриш билан учрашув ўтказди.
Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича миллий вазифаларни амалга ошириш доирасида БМТ билан ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Антониу Гутерришни БМТнинг юбилей сессияси билан самимий табриклаб, унинг ташкилот тизимини замонавий воқеликка мос равишда ислоҳ қилиш борасидаги ташаббусларини қатъий қўллаб-қувватлади.
Ўзбекистон ва БМТ шериклигида мисли кўрилмаган юксак даражага эришилгани мамнуният билан қайд этилди. 160 дан ортиқ дастур ва лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда. Октябрь ойида беш йилга мўлжалланган янги Ҳамкорлик дастури имзоланиши кутилмоқда.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 13 та резолюцияси қабул қилинди. Ўзбекистон ЭКОСОС, Инсон ҳуқуқлари бўйича қўмита, Статистика комиссияси каби нуфузли тузилмаларга аъзо этиб сайланди.
Ўзбекистон ташаббуси билан эртага БМТ бош қароргоҳида болалар саратони ва бошқа оғир касалликларга қарши курашиш бўйича юқори даражадаги форум бўлиб ўтади. Самарқанд шаҳрида ЮНЕСКОнинг 43-Бош конференциясига қизғин тайёргарлик кўрилмоқда.
Антониу Гутерриш Ўзбекистон Президентининг Бош Ассамблеянинг юбилей сессиясидаги нутқига юксак баҳо бериб, унинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, Янги Марказий Осиёни шакллантириш, рақамли технологиялар ва сунъий интеллект, ёшлар, маърифатпарвар ислом дини ва бошқа соҳаларда глобал ҳамкорликни илгари суриш борасидаги ташаббуслари муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
Суҳбат чоғида долзарб халқаро ва минтақавий муаммолар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Учрашув якунида устувор йўналишларда кенг кўламли шерикликни ривожлантириш, ҳамкорликнинг янги дастур ва лойиҳаларини ишлаб чиқишга келишиб олинди.

Uzbekistan and the United Nations to expand comprehensive partnership
On September 23, within the framework of the 80th session of the UN General Assembly in New York City, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with UN Secretary-General António Guterres.
The issues of expanding cooperation with the UN in the context of implementing national objectives for achieving the Sustainable Development Goals were discussed.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated António Guterres on the anniversary session of the UN, firmly supporting his initiatives to reform the Organization’s system in accordance with modern realities.
It was noted with satisfaction that the partnership between Uzbekistan and the UN has reached an unprecedentedly high level. More than 160 programs and projects are being successfully implemented. In October, the signing of a new five-year Cooperation Program is expected.
In recent years, at the initiative of the Uzbek side, 13 UN General Assembly resolutions have been adopted. Uzbekistan has been elected a member of several authoritative bodies, including ECOSOC, the Human Rights Committee, and the Statistical Commission.
At the initiative of Uzbekistan, a high-level forum on combating childhood cancer and other serious diseases will be held at the UN Headquarters tomorrow. Active preparations are also underway for the 43rd UNESCO General Conference in the city of Samarkand.
António Guterres highly praised the speech of the President of Uzbekistan at the anniversary General Assembly, particularly emphasizing the importance of his initiatives on achieving the Sustainable Development Goals, shaping a New Central Asia, advancing global cooperation in the field of digital technologies and artificial intelligence, as well as in youth, enlightened Islam, and other areas.
During the conversation, an exchange of views also took place on pressing international and regional issues.
Following the meeting, an agreement was reached to develop a comprehensive partnership in priority areas and to elaborate new cooperation programs and projects.