Ўзбекистон Президенти ЖСТга аъзо бўлиш жараёни муваффақиятли кечаётганини қайд этди
БМТ Бош Ассамблеясининг 80-юбилей сессияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) бош директори Нгози Оконжо-Ивеала билан учрашув ўтказди.
Мамлакатимизнинг ЖСТга аъзо бўлиши борасидаги амалий ҳамкорликни мустаҳкамлашнинг долзарб жиҳатлари кўриб чиқилди.
Ушбу халқаро ташкилотга аъзо мамлакатлар билан музокаралар суръати мамнуният билан қайд этилди.
ЖСТ меъёрлари ва қоидаларига мувофиқ миллий қонунчиликни, шу жумладан техник жиҳатдан тартибга солиш ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги қонун ҳужжатларини уйғунлаштириш бўйича фаол ишлар олиб борилмоқда.
Жорий йил ноябрь ойида бўлиб ўтадиган Ишчи гуруҳнинг навбатдаги йиғилиши натижадорлигини таъминлаш, шунингдек, 2026 йилда музокаралар якунланиши ва мамлакатимиз ташкилотга қўшилиши муҳим экани таъкидланди.

Президент Узбекистана отметил прогресс в процессе вступления в ВТО
На полях 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с генеральным директором Всемирной торговой организации (ВТО) Нгози Оконджо-Ивеалой.
Были рассмотрены актуальные аспекты укрепления практического взаимодействия в вопросах вступления нашей страны в ВТО.
Выражено удовлетворение динамикой переговоров со странами-членами этой международной организации.
Активно ведется работа по гармонизации национального законодательства в соответствии с нормами и правилами ВТО, в том числе в сфере технического регулирования и пищевой безопасности.
Отмечена важность обеспечения результативности очередного заседания Рабочей группы в ноябре этого года, а также принятия мер по завершению переговоров и вступлению страны в организацию в 2026 году.