Ўзбекистон Президенти АҚШнинг етакчи компаниялари билан муҳим минераллар соҳасида шерикликни ривожлантириш режаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Нью-Йорк шаҳрига ташрифи чоғида ўзи учун ажратилган қароргоҳда АҚШнинг етакчи компаниялари раҳбарларини қабул қилди.
Делегация таркибида учрашувда “Traxys” компанияси директорлар кенгаши раиси Алан Доктер, Колорадо геология мактаби вице-президенти Жон Бредфорд, “FLSmidth” компанияси катта вице-президенти Питер Фланаган, “McKinsey” компаниясининг катта ҳамкори ва Марказий Осиё бўйича офиси раҳбари Ермолай Солженицин ва “Go Green Partners” компанияси бош директори Михаил Седой қатнашди.
АҚШнинг ушбу етакчи компания ва ташкилотлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
“Traxys” муҳим хомашё ва минераллар, шу жумладан энергетик ўтиш учун зарур бўлган хомашё ва минералларни етказиб бериш бўйича жаҳон етакчиларидан бири ҳисобланади. Компания билан биргаликда геология-қидирув ва конларни ўзлаштириш соҳасида 1 миллиард долларлик истиқболли лойиҳалар портфели шакллантирилган. Муҳим минералларни қазиб олиш, қайта ишлаш ва барқарор етказиб бериш занжирларини яратиш соҳасида илғор технологиялар ва билимларни жорий этиш бўйича битим ва "йўл харитаси" қабул қилинди.
Колорадо кончилик мактаби тоғ-кон саноати учун мутахассислар тайёрлаш бўйича етакчи муҳандислик университетидир.
Ушбу таълим муассасаси билан Ўзбекистон геология фанлари университети қошида Компетенциялар марказини ташкил этиш масаласи ишлаб чиқилмоқда.
“FLSmidth” тоғ-кон ва бойитиш саноати учун технологиялар ва ускуналарни ишлаб чиқиш билан шуғулланади. Компания мамлакатимиз мис саноатини ривожлантиришда фаол иштирок этмоқда.
“McKinsey” тоғ-кон саноати корхоналарини бошқариш, консалтинг ва стратегик ривожлантириш соҳасида илғор компания ҳисобланади. Компания билан биргаликда мамлакатимиз хомашё базасини ривожлантириш, тоғ-кон саноати қувватларини кенгайтириш ва уни чуқур трансформация қилиш стратегияси тайёрланди.
“Go Green Partners” "яшил" энергетика учун муҳим минералларни қазиб олиш ва қайта ишлашга сармоя киритишга ихтисослашган. Компания истиқболли майдонларда геологик қидирув ишларини олиб боришни режалаштирмоқда.
Мазкур компанияларнинг умумий капиталлашуви 20 миллиард АҚШ долларидан ошади.
Лойиҳаларни жадаллаштириш ва янги таклифлар тайёрлаш мақсадида қўшма ишчи гуруҳ тузиш ва "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.

The President of Uzbekistan discusses partnership development plans in the field of critical minerals with leading U.S. companies
During his stay in New York City, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the heads of leading American companies at his designated residence.
The delegation included Chairman of Traxys Alan Docter, Vice President of the Colorado School of Mines John Bradford, Senior Vice President of FLSmidth Peter Flanagan, Senior Partner and Head of the Central Asia Office of McKinsey & Company Yermolai Solzhenitsyn, and Chief Financial Officer of Go Green Partners Michael Sedoy.
The practical aspects of further expanding mutually beneficial cooperation with these leading U.S. companies and organizations were discussed.
Traxys is one of the world’s leaders in the supply of critical raw materials and minerals, including those necessary for the energy transition. A portfolio of promising projects worth $1 billion has been formed with the company in the field of geological exploration and development of deposits. An agreement and a roadmap have been adopted for the introduction of advanced technologies and expertise in the extraction, processing, and creation of sustainable supply chains of critical minerals.
The Colorado School of Mines is a leading engineering university specializing in training professionals for the mining industry.
Work is underway with this institution to establish a Competence Center at the University of Geological Sciences of Uzbekistan.
FLSmidth develops technologies and equipment for the mining and processing industries. The company is actively involved in the development of Uzbekistan’s copper sector.
McKinsey is a leading company in the field of management, consulting, and strategic development of enterprises in the mining industry. Together with the company, a strategy has been prepared for the development of the raw material base, the expansion of capacities, and the profound transformation of Uzbekistan’s mining sector.
Go Green Partners specializes in investments in the extraction and processing of critical minerals for green energy. The company plans to conduct geological exploration in promising areas.
The total capitalization of these companies exceeds $20 billion.
To accelerate projects and prepare new proposals, an agreement was reached to establish a joint working group and adopt a roadmap.