Ўзбекистон Президенти АҚШнинг етакчи компаниялари билан муҳим минераллар соҳасида шерикликни ривожлантириш режаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Нью-Йорк шаҳрига ташрифи чоғида ўзи учун ажратилган қароргоҳда АҚШнинг етакчи компаниялари раҳбарларини қабул қилди.
Делегация таркибида учрашувда “Traxys” компанияси директорлар кенгаши раиси Алан Доктер, Колорадо геология мактаби вице-президенти Жон Бредфорд, “FLSmidth” компанияси катта вице-президенти Питер Фланаган, “McKinsey” компаниясининг катта ҳамкори ва Марказий Осиё бўйича офиси раҳбари Ермолай Солженицин ва “Go Green Partners” компанияси бош директори Михаил Седой қатнашди.
АҚШнинг ушбу етакчи компания ва ташкилотлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
“Traxys” муҳим хомашё ва минераллар, шу жумладан энергетик ўтиш учун зарур бўлган хомашё ва минералларни етказиб бериш бўйича жаҳон етакчиларидан бири ҳисобланади. Компания билан биргаликда геология-қидирув ва конларни ўзлаштириш соҳасида 1 миллиард долларлик истиқболли лойиҳалар портфели шакллантирилган. Муҳим минералларни қазиб олиш, қайта ишлаш ва барқарор етказиб бериш занжирларини яратиш соҳасида илғор технологиялар ва билимларни жорий этиш бўйича битим ва "йўл харитаси" қабул қилинди.
Колорадо кончилик мактаби тоғ-кон саноати учун мутахассислар тайёрлаш бўйича етакчи муҳандислик университетидир.
Ушбу таълим муассасаси билан Ўзбекистон геология фанлари университети қошида Компетенциялар марказини ташкил этиш масаласи ишлаб чиқилмоқда.
“FLSmidth” тоғ-кон ва бойитиш саноати учун технологиялар ва ускуналарни ишлаб чиқиш билан шуғулланади. Компания мамлакатимиз мис саноатини ривожлантиришда фаол иштирок этмоқда.
“McKinsey” тоғ-кон саноати корхоналарини бошқариш, консалтинг ва стратегик ривожлантириш соҳасида илғор компания ҳисобланади. Компания билан биргаликда мамлакатимиз хомашё базасини ривожлантириш, тоғ-кон саноати қувватларини кенгайтириш ва уни чуқур трансформация қилиш стратегияси тайёрланди.
“Go Green Partners” "яшил" энергетика учун муҳим минералларни қазиб олиш ва қайта ишлашга сармоя киритишга ихтисослашган. Компания истиқболли майдонларда геологик қидирув ишларини олиб боришни режалаштирмоқда.
Мазкур компанияларнинг умумий капиталлашуви 20 миллиард АҚШ долларидан ошади.
Лойиҳаларни жадаллаштириш ва янги таклифлар тайёрлаш мақсадида қўшма ишчи гуруҳ тузиш ва "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.

Президент Узбекистана обсудил с ведущими американскими компаниями планы развития партнерства в области критических минералов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в ходе пребывания в городе Нью-Йорке принял в отведенной для него резиденции руководителей ведущих американских компаний.
В состав делегации вошли председатель совета директоров компании Traxys Алан Доктер, вице-президент Геологической школы Колорадо Джон Брэдфорд, старший вице-президент компании FLSmidth Питер Фланаган, старший партнер и глава офиса по Центральной Азии компании McKinsey Ермолай Солженицын и генеральный директор компанииGo Green Partners Михаил Седой.
Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества с указанными ведущими компаниями и организациями США.
Traxys является одним из мировых лидеров по поставкам критического сырья и минералов, в том числе необходимых для энергетического перехода. С компанией сформирован портфель перспективных проектов в сфере геологоразведки и освоения месторождений на 1 миллиард долларов. Приняты соглашение и «дорожная карта» по внедрению передовых технологий и знаний в сфере добычи, переработки и создания устойчивых цепочек поставок критических минералов.
Горная школа Колорадо – ведущий инженерный университет по подготовке специалистов для горнодобывающей отрасли.
С этим учебным заведением прорабатывается создание Центра компетенций при Университете геологических наук Узбекистана.
FLSmidth занимается разработкой технологий и оборудования для горнодобывающей и обогатительной промышленности. Компания активно участвует в развитии медной отрасли нашей страны.
McKinsey является передовой компанией в сфере управления, консалтинга и стратегического развития предприятий горнодобывающей промышленности. Совместно с компанией подготовлена стратегия развития сырьевой базы, расширения мощностей и глубокой трансформации горнодобывающей отрасли Узбекистана.
Go Green Partners специализируется на инвестициях в добычу и переработку критически важных минералов для «зеленой» энергетики. Компания планирует проведение геологоразведки на перспективных площадях.
Общая капитализация указанных компаний превышает 20 миллиардов долларов США.
В целях ускорения проектов и подготовки новых предложений достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы и принятии «дорожной карты».