Сингапурда бўлган ёки ушбу мамлакатга сафар қилишни режалаштираётган Ўзбекистон фуқароларининг эътиборига
Ҳурматли ватандошлар!
2025 йил 1 сентябрдан бошлаб Сингапурда тамаки маҳсулотларини қиздирувчи қурилмалар (IQOS ва бошқалар) ҳамда электрон сигареталар (вейплар), айниқса, “K-pods” туридаги ва таркибида этомидат мавжуд бўлган вейпларга қарши янада қатъий қонунчилик чоралари кучга кирди.
Электрон сигареталар ва тамакини қиздирувчи қурилмалар
Сингапурда вейплар ва шунга ўхшаш қурилмаларни олиб кириш, сотиш, сақлаш ва фойдаланиш мутлақо тақиқланади.
Сақлаш ёки чекиш учун – 2 000 сингапур долларигача жарима.
Сотиш ёки олиб кириш учун – 10 000 сингапур долларигача жарима ва/ёки 6 ойгача қамоқ (такрорий ҳолларда – 20 000 сингапур долларигача ва/ёки 12 ойгача қамоқ).
Такрорий ҳолларда мажбурий реабилитация ва кейинчалик жиноий жавобгарликка тортилиш мумкин.
Этомидат ва «K-pods»
Сингапур “K-pods” туридаги вейпларни гиёҳванд моддалар билан боғлиқ қурилма сифатида баҳолайди, этомидат эса расмий равишда С синфдаги гиёҳванд моддалар рўйхатига киритилган.
Сақлаш ёки истеъмол қилиш учун – мажбурий кузатув ва реабилитация дастури; такрорий ҳолларда жиноий жавобгарлик.
Контрабанда учун – 3 йилдан 20 йилгача қамоқ ва 5 тадан 15 тагача қамчин жазоси.
Сотиш ва тарқатиш учун – 2 йилдан 10 йилгача қамоқ ва 2 тадан 5 тагача қамчин жазоси.
Мухим эслатма:
Қонун Сингапур фуқароларига ҳам, хорижликларга ҳам, шу жумладан талабалар ва иш визаси эгаларига ҳам бирдек татбиқ этилади. Қонун бузилиши қуйидагиларга олиб келиши мумкин:
қўлга олиниш ва озодликдан маҳрум этиш;
катта миқдордаги жарималар;
депортация ва мамлакатга қайта кириш ҳуқуқидан маҳрум этиш.
Ўзбекистон фуқароларига электрон сигареталар ёки шунга ўхшаш қурилмаларни Сингапурга олиб кириш ва улардан фойдаланишдан қатъий равишда воз кечиш тавсия этилади. Қонун-қоидаларга риоя қилиш – бу мамлакатда хавфсиз ва осуда бўлиб туришингизнинг кафолатидир.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в Сингапуре или планирующих поездку в эту страну
С 1 сентября 2025 года в Сингапуре вступили в силу еще более жесткие законодательные меры, направленные на борьбу с устройствами нагрева табака (включая IQOS) и электронными сигаретами (вейпами), в особенности, с вейпами типа “K-pods”, содержащими этомидат.
Электронные сигареты и устройства нагрева табака
Сингапур полностью запрещает ввоз, продажу, хранение и использование вейпов и подобных устройств.
За хранение или курение – штраф до 2 000 синг. долл.
За продажу или ввоз – до 10 000 синг. долл. и/или 6 месяцев тюрьмы (при повторных нарушениях – до 20 000 синг. долл. и/или 12 месяцев тюрьмы).
При повторных нарушениях возможно направление на обязательную реабилитацию, а в дальнейшем – уголовное преследование.
Этомидат и «K-pods»
Сингапур рассматривает вейпы типа «K-pods» как устройства, связанные с наркотиками, этомидат официально включён в список наркотических средств класса C.
За хранение или употребление – обязательное наблюдение и программа реабилитации; повторные случаи влекут уголовную ответственность.
За контрабанду – от 3 до 20 лет тюрьмы и от 5 до 15 ударов розгами.
За продажу и распространение – от 2 до 10 лет тюрьмы и от 2 до 5 ударов розгами.
Важно помнить:
Закон одинаково распространяется на всех – как на граждан Сингапура, так и на иностранцев, включая обладателей студенческих и рабочих виз.
Нарушение может привести к:
-аресту и лишению свободы;
-крупным штрафам;
-депортации и лишению права повторного въезда в страну.
Настоятельно рекомендуем гражданам Узбекистана воздерживаться от ввоза и использования любых электронных сигарет или аналогичных устройств в Сингапуре.