Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари учун қўшилган қиймат солиғи енгиллаштирилади
Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентябрь куни қишлоқ хўжалигида қўшилган қиймат занжирини яратиш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Сўнгги йилларда бу соҳа таркибий жиҳатдан ислоҳ қилиниб, самарадорликни ошириш чоралари кўрилди. Пахта ва ғалла майдонлари қисқартирилиб, озиқ-овқат маҳсулотлари учун ажратилди. 160 минг гектар янги боғ ва токзор барпо этилди. 1 миллиард долларлик 1 минг 500 та озиқ-овқат лойиҳаси ишга туширилди.
Лекин қишлоқ хўжалигида ҳамон яширин иқтисодиёт улуши юқори. Етиштирилган маҳсулотнинг ҳаммаси ҳам ҳисоботларда қайд этилмайди. Озиқ-овқат маҳсулотларини сотишда қўшилган қиймат солиғи 12 фоизни ташкил этмоқда.
Мазкур масала Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан очиқ мулоқотида кўтарилган эди. Давлатимиз раҳбари бу борада деҳқон ва фермерларга қулайлик яратиш, солиқ юкини енгиллаштириш бўйича мутасаддиларга кўрсатма берганди.
Шунга мувофиқ, Халқаро валюта жамғармаси, малакали хорижий ва маҳаллий экспертлар иштирокида қишлоқ хўжалигини “соя”дан чиқариш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Унга кўра, келаси йил 1 январдан бошлаб, қишлоқ хўжалиги корхоналари деҳқон ва фермерларга ўзи етиштирган қишлоқ хўжалиги маҳсулотини (ғалла ва пахтадан ташқари) сотишда қўшилган қиймат солиғи ноль ставкада бўлади.
Шу билан бирга, маҳсулотни етиштиришда уруғ, ўғит, ёқилғи, транспорт, электр каби харажатлар учун ҳисобга олинган ҚҚСни қайтариб бериш амалиёти ҳам сақланиб қолади.
Натижада фермер ва деҳқонлар ихтиёрида йилига 300 миллиард сўм маблағ қолади, яна 400 миллиард сўмлик солиқни қайтариб олиш имконияти бўлади.
Умуман, бу енгилликлар соҳа вакилларининг шаффоф ишлашига туртки беради, жойларда йирик саноатлашган плантациялар ва қайта ишлаш корхоналарининг кўпайишига мустаҳкам замин яратади.
Мутасаддиларга бу янги тизимни деҳқон ва фермерларга тушунтириб, самарали йўлга қўйиш, озиқ-овқат маҳсулотлари етиштиришни рағбатлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.

VAT rate on agricultural products to be reduced to zero
On September 4, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on measures to create a value chain in agriculture.
In recent years, structural reforms have been implemented in the agricultural sector, accompanied by measures aimed at increasing its efficiency. Sown areas for cotton and grain have been reduced and redirected toward the cultivation of food crops. A total of 160 thousand hectares of new orchards and vineyards have been planted. Additionally, 1,500 projects in the food production sector have been implemented, with a total value of $1 billion.
At the same time, the share of the shadow economy in agriculture remains significant. Not all production is reflected in official reporting. Currently, the value-added tax rate on the sale of food products is set at 12 percent.
This issue was raised during the open dialogue of the President of the Republic of Uzbekistan with entrepreneurs. The Head of State instructed the responsible agencies to create more favorable conditions for farmers and to reduce their tax burden.
In this regard, with the participation of the International Monetary Fund, as well as foreign and local experts, proposals have been prepared to bring the agricultural sector out of the “shadow.”
According to these proposals, starting from January 1 of next year, the value-added tax will be applied at a zero rate to farmers when they sell their own products. This benefit will cover fruits, vegetables, meat, milk, eggs, and other agricultural products, excluding cotton and grain.
At the same time, the practice of refunding VAT paid on seeds, fertilizers, fuel, transport, electricity, and other production expenses will remain in place. As a result, farmers will retain an additional 300 billion UZS annually, while another 400 billion UZS can be recovered through the new benefit.
Overall, these measures will encourage greater transparency in the sector and lay the foundation for increasing the number of large-scale industrial-type plantations and enterprises that process agricultural products.
Responsible officials have been instructed to explain the new procedure to farmers, ensure its effective implementation, and promote food production more actively.