Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари учун қўшилган қиймат солиғи енгиллаштирилади
Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентябрь куни қишлоқ хўжалигида қўшилган қиймат занжирини яратиш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Сўнгги йилларда бу соҳа таркибий жиҳатдан ислоҳ қилиниб, самарадорликни ошириш чоралари кўрилди. Пахта ва ғалла майдонлари қисқартирилиб, озиқ-овқат маҳсулотлари учун ажратилди. 160 минг гектар янги боғ ва токзор барпо этилди. 1 миллиард долларлик 1 минг 500 та озиқ-овқат лойиҳаси ишга туширилди.
Лекин қишлоқ хўжалигида ҳамон яширин иқтисодиёт улуши юқори. Етиштирилган маҳсулотнинг ҳаммаси ҳам ҳисоботларда қайд этилмайди. Озиқ-овқат маҳсулотларини сотишда қўшилган қиймат солиғи 12 фоизни ташкил этмоқда.
Мазкур масала Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан очиқ мулоқотида кўтарилган эди. Давлатимиз раҳбари бу борада деҳқон ва фермерларга қулайлик яратиш, солиқ юкини енгиллаштириш бўйича мутасаддиларга кўрсатма берганди.
Шунга мувофиқ, Халқаро валюта жамғармаси, малакали хорижий ва маҳаллий экспертлар иштирокида қишлоқ хўжалигини “соя”дан чиқариш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Унга кўра, келаси йил 1 январдан бошлаб, қишлоқ хўжалиги корхоналари деҳқон ва фермерларга ўзи етиштирган қишлоқ хўжалиги маҳсулотини (ғалла ва пахтадан ташқари) сотишда қўшилган қиймат солиғи ноль ставкада бўлади.
Шу билан бирга, маҳсулотни етиштиришда уруғ, ўғит, ёқилғи, транспорт, электр каби харажатлар учун ҳисобга олинган ҚҚСни қайтариб бериш амалиёти ҳам сақланиб қолади.
Натижада фермер ва деҳқонлар ихтиёрида йилига 300 миллиард сўм маблағ қолади, яна 400 миллиард сўмлик солиқни қайтариб олиш имконияти бўлади.
Умуман, бу енгилликлар соҳа вакилларининг шаффоф ишлашига туртки беради, жойларда йирик саноатлашган плантациялар ва қайта ишлаш корхоналарининг кўпайишига мустаҳкам замин яратади.
Мутасаддиларга бу янги тизимни деҳқон ва фермерларга тушунтириб, самарали йўлга қўйиш, озиқ-овқат маҳсулотлари етиштиришни рағбатлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Ставка НДС на сельскохозяйственную продукцию будет обнулена
Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентября ознакомился с презентацией по мерам создания цепочки добавленной стоимости в сельском хозяйстве.
В последние годы в аграрной сфере проведены структурные реформы и приняты меры по повышению ее эффективности. Посевные площади хлопка и зерновых сокращены и переориентированы на выращивание продовольственных культур. Заложено 160 тысяч гектаров новых садов и виноградников. Реализовано 1,5 тысячи проектов в сфере производства продуктов питания на общую сумму 1 миллиард долларов.
Вместе с тем доля теневой экономики в сельском хозяйстве все еще остается значительной. Не вся произведенная продукция отражается в официальной отчетности. Сегодня при продаже продовольственных товаров ставка налога на добавленную стоимость составляет 12 процентов.
Эта проблема была поднята на открытом диалоге Президента Республики Узбекистан с предпринимателями. Глава государства поручил ответственным ведомствам создать для фермеров и дехкан более благоприятные условия и снизить налоговую нагрузку.
В связи с этим при участии Международного валютного фонда, а также зарубежных и местных экспертов подготовлены предложения по выводу аграрного сектора из «тени».
Согласно ним, с 1 января следующего года для фермеров и дехкан при продаже собственной продукции налог на добавленную стоимость будет применяться по нулевой ставке. Эта льгота будет действовать на реализованные фрукты, овощи, мясо, молоко, яйца и другие сельхозпродукты, за исключением хлопка и зерна.
При этом сохранится практика возврата уплаченного НДС на семена, удобрения, топливо, транспорт, электроэнергию и другие производственные расходы. В результате у фермеров и дехкан ежегодно будет оставаться дополнительно около 300 миллиардов сумов. Еще 400 миллиардов сумов они смогут вернуть через новую льготу.
В целом эти меры будут стимулировать прозрачную работу в отрасли, создадут основу для увеличения количества крупных плантаций промышленого типа и предприятий по переработке сельхозпродукции.
Ответственным лицам даны указания разъяснить новый порядок фермерам и дехканам, наладить его эффективное применение, а также активнее стимулировать производство продуктов питания.