Ўзбекистон Президентининг Хитойга расмий ташрифи якунланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хитой Халқ Республикасига расмий ташрифининг тадбирларга бой дастури якунига етди.
Давлатимиз раҳбари 31 август куни рафиқаси билан бирга Тяньцзинь шаҳридаги “Мэйцзян” конгресс марказида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитининг норасмий тадбирларида иштирок этди.
Ўзбекистон етакчиси 1 сентябрь куни ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши ва “ШҲТ плюс” форматидаги учрашувда қатнашиб, кўп томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ҳамда ташкилот фаолиятини такомиллаштириш бўйича қатор ташаббусларни илгари сурди.
2 сентябрь куни Пекин шаҳрида Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин билан расмий делегациялар иштирокида музокаралар бўлиб ўтди. Учрашув якунида амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами имзоланди.
Шунингдек, Президентимиз Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан учрашиб, икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилди.
Давлатимиз раҳбари Хитой Бош вазири Ли Цян, хорижий делегациялар раҳбарлари ва ишбилармон доиралар вакиллари билан ҳам самарали учрашувлар ўтказди.
Ўзбекистон Президенти 3 сентябрь куни Пекин шаҳрида Иккинчи жаҳон уруши якунланганининг 80 йиллиги муносабати билан ўтказилган Ғалаба парадида иштирок этди.
Ташриф тадбирлари якунлангач, давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди. Олий мартабали меҳмонларни Хитой расмийлари кузатиб қўйди.

Официальный визит Президента Узбекистана в Китай завершился
Насыщенная программа мероприятий официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику завершилась.
31 августа в городе Тяньцзине глава нашего государства вместе с супругой принял участие в неформальных мероприятиях саммита Шанхайской организации сотрудничества в конгресс-центре «Мэйцзян».
1 сентября лидер Узбекистана участвовал в работе очередного заседания Совета глав государств ШОС и встрече в формате «ШОС плюс», в ходе которых выдвинул ряд инициатив по дальнейшему укреплению многостороннего сотрудничества и совершенствованию деятельности организации.
2 сентября в городе в Пекине состоялись переговоры с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином с участием официальных делегаций. По итогам встречи подписан солидный пакет двусторонних документов в приоритетных направлениях практического взаимодействия.
Состоялась встреча с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, на которой лидеры обсудили актуальные вопросы двустороннего сотрудничества.
Глава нашего государства также провел плодотворные встречи с Премьер-министром Китая Ли Цяном, главами зарубежных делегаций и представителями деловых кругов Китая.
3 сентября Президент Узбекистана принял участие в параде Победы, состоявшемся в Пекине по случаю 80-летия окончания Второй мировой войны.
По завершении мероприятий визита глава нашего государства вылетел в Ташкент. В аэропорту высоких гостей проводили официальные лица КНР.