Ўзбекистон Президентининг Хитойга расмий ташрифи якунланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хитой Халқ Республикасига расмий ташрифининг тадбирларга бой дастури якунига етди.
Давлатимиз раҳбари 31 август куни рафиқаси билан бирга Тяньцзинь шаҳридаги “Мэйцзян” конгресс марказида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитининг норасмий тадбирларида иштирок этди.
Ўзбекистон етакчиси 1 сентябрь куни ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши ва “ШҲТ плюс” форматидаги учрашувда қатнашиб, кўп томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ҳамда ташкилот фаолиятини такомиллаштириш бўйича қатор ташаббусларни илгари сурди.
2 сентябрь куни Пекин шаҳрида Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин билан расмий делегациялар иштирокида музокаралар бўлиб ўтди. Учрашув якунида амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами имзоланди.
Шунингдек, Президентимиз Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан учрашиб, икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилди.
Давлатимиз раҳбари Хитой Бош вазири Ли Цян, хорижий делегациялар раҳбарлари ва ишбилармон доиралар вакиллари билан ҳам самарали учрашувлар ўтказди.
Ўзбекистон Президенти 3 сентябрь куни Пекин шаҳрида Иккинчи жаҳон уруши якунланганининг 80 йиллиги муносабати билан ўтказилган Ғалаба парадида иштирок этди.
Ташриф тадбирлари якунлангач, давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди. Олий мартабали меҳмонларни Хитой расмийлари кузатиб қўйди.

The President of Uzbekistan concludes his official visit to China
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, has concluded his official visit to the People’s Republic of China.
On August 31, in the city of Tianjin, the Head of State, together with his spouse, took part in the informal events of the Shanghai Cooperation Organization summit at the Meijiang Convention and Exhibition Center.
On September 1, the Leader of Uzbekistan participated in the regular meeting of the SCO Council of Heads of State and in the “SCO Plus” format session, during which he put forward several initiatives aimed at further strengthening multilateral cooperation and improving the organization’s activities.
On September 2, in Beijing, negotiations were held with the President of the People’s Republic of China, Xi Jinping, with the participation of official delegations. Following the talks, a substantial package of bilateral documents was signed in priority areas of practical cooperation.
A meeting was held with the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, during which the leaders discussed pressing issues of bilateral cooperation.
The President of Uzbekistan also held fruitful meetings with the Premier of China, Li Qiang, heads of foreign delegations, and representatives of China’s business community.
On September 3, the President of Uzbekistan took part in the Victory Parade held in Beijing to mark the 80th anniversary of the end of World War II.
Following the visit, the President of Uzbekistan departed for Tashkent. At the airport, the distinguished guests were seen off by officials of the People’s Republic of China.