Shavkat Mirziyoyev: shifokorlarning oʻz kasbiga sadoqati, mehnati – jasorat namunasi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 26-mart kuni koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurarshishni kuchaytirish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Tadbir avvalida davlatimiz rahbari ushbu masala boʻyicha xalqimizga yana bir bor murojaat qildi.
– Bugungi kunda butun dunyo, insoniyat ogʻir kunlarni boshidan kechirmoqda. Koronavirus infeksiyasi 190 dan ziyod mamlakatga tarqalib, pandemiyaga aylandi. Kasallanganlar soni 450 mingdan, vafot etganlar 21 mingdan oshdi.
Afsuski, ushbu kasallik mamlakatimizni ham chetlab oʻtmadi. Bugunga kelib virus bilan kasallanganlar soni 65 nafarni tashkil qilmoqda.
Shu sababli, Bosh vazir rahbarligida respublika komissiyasi tuzilib, Inqirozga qarshi kurashish jamgʻarmasi tashkil etildi.
Pandemiyaga qarshi qarshi kurashish va uning oqibatlarini yumshatish uchun jamgʻarmaga 10 trillion soʻm miqdorida mablagʻ yoʻnaltirildi.
Bu ofatdan xalqimizni asrash boʻyicha mamlakat miqyosida taʼsirchan choralar koʻrilmoqda. Xususan, kasallik aniqlangan ilk kundanoq barcha taʼlim va diniy muassasalar faoliyati, xalqaro va ichki jamoat transportlari qatnovi toʻxtatildi.
Odamlar gavjum boʻladigan joylar, xususan, barcha buyum bozorlari, umumiy ovqatlanish shoxobchalari vaqtincha yopildi.
Mulkchilik shaklidan qatʼi nazar barcha korxona va tashkilotlar xodimlariga taʼtil berilib, masofaviy ishlashga oʻtkazilmoqda.
Mamlakatning barcha tibbiyot muassasalari kuchaytirilgan ish rejimiga oʻtkazilib, 11 ta tibbiyot muassasasi va 97 ta sihatgoh, oromgoh va yotoqxonalar karantinga ixtisoslashtirildi.
Ushbu virusli infeksiyani jilovlash, tarqalishining oldini olish hamda profilaktika qilish maqsadida uy sharoitida 80 mingga yaqin, statsionarda 12 ming nafar fuqaro karantinga olingan.
Pandemiyaga qarshi kurashish boʻyicha 100 ming atrofida tibbiyot xodimlari mobilizatsiya qilinib, ularga hokimiyatlar, ichki ishlar tizimi, Mudofaa va Favqulodda vaziyatlar vazirliklari, Milliy gvardiya harbiy xizmatchilari yaqindan koʻmaklashmoqda.
Shuningdek, xorijdagi fuqarolarimizni qaytarish boʻyicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Dastlab ularni Xitoydan evakuatsiya qilgan boʻlsak, hozirda barcha davlatlardan olib kelinmoqda.
Xorijdagi hamma diplomatik vakolatxonalarimizda shtablar tashkil etilgan. Oxirgi 10 kun ichida 20 ta charter reyslar amalga oshirildi. Rossiya, Turkiya, Eron, Birlashgan Arab Amirliklari, Janubiy Koreya, Misr, Malayziya, Hindiston, Tailand, Indoneziya va Germaniyadan toʻrt mingga yaqin fuqarolarimiz olib kelindi, qoʻshni davlatlar bilan chegaralarimizdan 80 mingdan ortiq vatandoshlarimiz oʻtkazildi hamda yurtimizda tashkil etilgan profilaktoriy, sanatoriy va boshqa shifo maskanlarida karantinga olindi.
Bundan tashqari, diplomatik missiyalarimiz Rossiya, Xitoy, Singapurdan ekspress-testlar, tibbiy anjomlar va gumanitar yuklarni olib kelish boʻyicha amaliy ishlarni bajarmoqda, ilgʻor davlatlarning yetakchi va tajribali mutaxassislarini jalb etish boʻyicha saʼy-harakatlar kuchaytirildi.
Bir narsani aniq tushunib olish lozim. Bizda aniqlangan kasallar soni kam-ku, 100 taga ham yetmaydi, xavotirga oʻrin yoʻq, deb xotirjam boʻlish xiyonat hisoblanadi.
Chunki, koronavirus menga yuqmaydi deb befarq yurganlar nafaqat oʻzining, balki ota-onasi, farzandlari, atrofidagilar, qolaversa, butun xalqimizning sogʻligʻi va hayotini katta xavfga qoʻyishini chuqur anglab yetishi kerak.
Davlat tomonidan koʻrilayotgan choralar odamlarimizning kasallikni yuqtirib olish ehtimolini imkon qadar chegaralash, virusli infeksiyaning tarqalishini jilovlashga qaratilgan.
Tibbiyot qanchalik rivojlangan boʻlmasin, davlat bunga qancha-qancha mablagʻ ajratmasin, odamlarimiz shifokorlar tavsiyasiga amal qilmasa, tartib-intizomli boʻlib, karantin qoidalariga rioya etmasa, barcha koʻrilayotgan choralarimiz, pandemiyaga qarshi kurashish uchun safarbar qilingan yuz minglab fidoyi insonlarning mehnati behuda ketishi mumkin.
Ayrim hudud rahbarlari hozirga qadar fuqarolarga murojaat bilan chiqish va yuzaga kelgan vaziyatni aholi oʻrtasida tushuntirish choralarini koʻrmayapti. Mahalliy telekanallar, gazeta va jurnallarda, ijtimoiy tarmoqlarda ishlar lozim darajada tashkil etilmayapti.
Viloyat, shahar va tuman, 4 ta sektor rahbarlarining epidemiologik osoyishtalik uchun shaxsiy javobgar ekanligi haqida qatʼiy ogohlantiraman. Sizlar koronavirus infeksiyasining tarqalishiga yoʻl qoʻymaslik, karantin rejimini buzishning barcha salbiy oqibatlarini aholiga tushuntirish boʻyicha tunu kun ishlashingiz shart.
Mahalla fuqarolar yigʻinlariga ham koʻp eʼtirozlarim bor. Joylarda mahalla faollarining roli umuman sezilmayapti. Mahalla raislarining koʻz oldida ayrim fuqarolar koʻp odamlarni yigʻib, dabdabali marosim va tadbirlarni oʻtkazishni davom ettirmoqda.
Misol uchun, Fargʻona viloyati Yozyovon tumani Beruniy mahallasida yashovchi ayol Umradan qaytib kelib, uyda karantinda boʻlish talablarini qoʻpol ravishda buzib, ertasi kuni 120 nafar kishini chaqirib, dabdabali marosim oʻtkazgan. Oqibatda uning 4 nafar oila aʼzosi infeksiya yuqtirgani aniqlandi. Yana qancha odam kasallangani hali nomaʼlum.
Shu bois karantin qoidalarini buzganlik uchun jazo choralarini kuchaytirish toʻgʻrisida parlamentimiz qabul qilgan qonunni imzoladim. Ushbu qonunga asosan, bundan buyon karantin davrida atrofidagi insonlarning sogʻligʻi va hayotini xavf ostiga qoʻyganlar 10 yilgacha ozodlikdan mahrum etiladi.
Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya, Sanitariya-epidemiologiya nazorati inspeksiyasi qonun ustuvorligi va jazo muqarrarligini qatʼiy taʼminlashi shart.
Ishonchim komil, oilasi, farzandlari, el-yurti tinchligi, sogʻligʻini hamma narsadan ustun qoʻyadigan donishmand xalqimiz bunday holatga tushib qolishni hech qachon istamaydi.
Koronavirus pandemiyasi butun insoniyat uchun Yaratganning bergan bir sinovidir. Xalqimiz jipslashib, shifokorlarning barcha tavsiyasi, koʻrsatmalariga amal qilsalar, odamlarimiz karantin davrida hayotiy zaruratsiz oʻz xonadonlarini tark etmasa, kasallikning ilk belgilari aniqlanganda, uni yashirmay shifokorlarga oʻz vaqtida murojaat qilsalar, biz bu kasallikni, albatta, yengamiz!
Koronavirusga qarshi kurashishdagi oʻziga xos “jang maydoni”da tibbiyot xodimlari birinchi zarbani qabul qilmoqdalar. Oddiy haqiqatni tan olish adolatdan boʻladi. Kasallarga oʻz vaqtida yordam berilsa, ular shifo topadi, kasalxonalarni tark etadi. Lekin, oxirgi kasal tuzalmaguncha tibbiyot xodimlari ish joyini tark etolmaydi.
Dunyo boʻylab, xususan, mamlakatimizda shifokorlarning oʻz kasbiga sadoqati, xalqimiz, ota-onalarimiz, farzandlarimiz sogʻligʻi yoʻlida tunu kun qilayotgan mehnati barchamiz uchun jasorat namunasi boʻlmoqda.
Shu sababli, fuqarolarning hayoti va sogʻligʻini muhofaza qilishga qoʻshayotgan ulkan hissalarini va fidokorona xizmatlarini eʼtirof etgan holda, koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish ishlariga jalb etilgan tibbiyot, sanitar-epidemiologik va boshqa xodimlarni qoʻshimcha ijtimoiy hamda moddiy qoʻllab-quvvatlash maqsadida alohida qarorni imzoladim.
Karantin amal qiladigan muddatda koronavirusga chalingan bemorlar bilan muloqotga kirishadigan, zararlangan bemorlar joylashtirilgan obyektlarda faoliyat olib borayotgan shifokorlar, epidemiologlarga har oyda qoʻshimcha 25 million soʻm, hamshira va laborantlarga 15 million soʻm, sanitar xodimlarga 10 million soʻm va boshqa xodimlarga 5 million soʻm ragʻbatlantirish toʻlovlari beriladi.
Bundan tashqari, bemorlar bilan ishlash vaqtida koronavirus yuqtirib olgan tibbiyot xodimlariga 100 million soʻm miqdorida alohida toʻlov beriladi.
Hurmatli tibbiyot xodimlari, oʻz hayoti va sogʻligʻini garovga qoʻyib, pandemiya bilan kurashayotgan shifokorlar, hamshiralar, sanitar xodimlarga butun Oʻzbekiston xalqi nomidan cheksiz minnatdorlik bildiraman, – dedi davlatimiz rahbari.

Shavkat Mirziyoyev: doctors’ work and their dedication to profession is a model of courage
On March 26, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on strengthening the fight against the spread of coronavirus infection.
At the beginning of the meeting, the Head of the state again addressed people.
– Today the whole world and humanity are going through difficult times. Coronavirus infection spread to more than 190 countries and became a pandemic. The number of cases exceeded 450 thousand people and 21 thousand died.
Unfortunately, the disease has not spared Uzbekistan. To date, the number of people infected with virus in Uzbekistan is 65.
In this regard, Republican Commission has been formed, headed by the Prime Minister, and Anti-Crisis Fund has been created.
The Fund has been allocated 10 trillion UZS to fight against the pandemic and mitigate its consequences.
Effective measures are being taken throughout the country to prevent the spread of infection. In particular, activities of all educational and religious institutions, as well as movement of international and domestic public transports have been suspended since the first days after the disease was detected.
Crowded places, in particular clothing markets and catering places are temporarily closed.
Employees of all enterprises and organizations, regardless of their form of ownership, are provided vacation or moved to remote work.
All medical institutions of the country have been put on a high-security regime, 11 medical institutions, 97 sanatoriums, camps and dormitories have been adapted to the work under quarantine.
In order to prevent the spread and prevention of viral infection, about 80 thousand people are quarantined at home and 12 thousand citizens are in hospitals.
About 100,000 medical workers have been mobilized to fight the pandemic, they are closely supported by khokimiyats, internal affairs agencies, ministries of Defense and Emergency Situations and the National Guard.
At the same time, systematic work is being carried out to return Uzbekistan citizens from abroad. Initially, we carried out an evacuation from China, while efforts are continuing on other countries.
Headquarters have been organized at all Uzbekistan diplomatic missions abroad. Over the past 10 days, 20 charter flights have been carried out. About 4000 Uzbekistan citizens have returned from Russia, Turkey, Iran, the United Arab Emirates, South Korea, Egypt, Malaysia, India, Thailand, Indonesia and Germany, more than 80 000 of our compatriots have returned from neighboring countries, and they have been quarantined in dispensaries, sanatoriums and other medical institutions.
In addition, diplomatic missions are working on attracting rapid tests, medical equipment and humanitarian supplies from Russia, China, Singapore, advanced and experienced experts from leading countries.
It must be clearly understood that indulge in carelessness, reassuring yourself that the number of cases we have will not reach 100 people, is tantamount to betrayal.
Those who think that coronavirus cannot affect them should be deeply aware that they are putting themselves in great danger, not only themselves, but also their parents, children, others, their lives and health.
Measures taken by the state are aimed at minimizing the probability of transmission of the disease and curbing the spread of viral infection.
No matter how advanced medicine is, no matter how much money the state allocates, if people do not follow doctors’ recommendations, comply with the rules of quarantine, all our measures, the work of hundreds of thousands dedicated citizens fighting the pandemic, will be in vain.
Leaders of some regions have never made an appeal to citizens and do not take measures to explain the situation among the population. Corresponding work on local TV channels, newspapers and magazines is not organized at the proper level.
I strongly warn heads of regions, districts and cities, 4 sectors of their personal responsibility for epidemiological welfare. You must work day and night to prevent the spread of coronavirus infection and explain to population all the negative consequences of violating the quarantine regime.
I have many complaints about the work of citizens' assemblies. The role of makhalla representatives at places is not felt. Some people in makhallas continue to hold lavish ceremonies and events with participation of many people.
For example, a woman living in Beruni makhalla of Fergana region’s Yazyavan district, returning from Umrah, grossly violating the requirements for home quarantine, held a pompous event the next day, inviting 120 people. As a result, infection was detected in herself and four family members. It is not yet known how many others were infected.
That is why I signed the law passed by the Parliament on strengthening the responsibility for violating quarantine rules. According to it, persons who put the health and life of others at risk under quarantine can now be imprisoned for up to 10 years.
The Ministry of Internal Affairs, National Guard and Sanitary Epidemiological Surveillance Inspectorate must strictly ensure the rule of law and inevitability of punishment.
I am sure that our wise people, who put the health of their family members, children, peace and tranquility in the country above all else, do not want to find themselves in such a situation.
Coronavirus pandemic is a test sent by the Almighty to all mankind. If our people will unite, follow all recommendations and instructions of doctors, will not leave their homes during the quarantine period without vital necessity, will promptly contact doctors at the first signs of the disease, without hiding this fact, we will definitely overcome this disease!
On the “battlefield” in the fight against coronavirus, the first strike is taken by medical workers. It is only fair to recognize one simple truth. If patients are given timely care, they will be cured and released from hospital. But medical workers cannot leave their workplace until the last patient is cured.
Doctors all over the world, including in Uzbekistan, show dedication to their profession, working day and night for the health of our people, parents, and children, which is a model of courage for all of us.
Therefore, recognizing their huge contribution to the protection of life and health of citizens, their dedication, I signed a separate resolution on additional social and financial support for medical workers, employees of sanitary-epidemiological and other services involved in countering the spread of coronavirus infection.
During the period of quarantine, doctors and epidemiologists who are in contact with patients with coronavirus and who carry out activities at the facilities where infected people are placed will be paid monthly incentive payments of 25 million UZS, nurses and laboratory assistants – 15 million UZS, orderlies – 10 million UZS and other employees – 5 million UZS.
In addition, medical workers who have contracted coronavirus while working with infected people will be paid separately 100 million UZS.
On behalf of the entire people of Uzbekistan, I express my immeasurable gratitude to respected doctors, nurses, orderlies who are fighting the pandemic, despite the threat to their lives and health, – says the Head of the state.