Музокаралар натижаси келишувларда мустаҳкамланди
Улан-Батор шаҳрида ўтган олий даражадаги музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух Кенг қамровли шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисидаги қўшма декларацияни қабул қилдилар.
Шунингдек, Президентлар ҳузурида қуйидаги ҳужжатлар имзоланди:
- ўсимликлар карантини ва ҳимояси, олий таълим, тоғ-кон саноати, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, жиноятчиликнинг олдини олиш ва унга қарши курашиш, соғлиқни сақлаш ва тиббиёт фани, жисмоний тарбия ва спорт соҳаларида ҳамкорлик тўғрисидаги битимлар;
- икки мамлакат архив идоралари ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
- Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги билан Мўғулистон Иқтисодиёт ва тараққиёт вазирлиги ўртасида, ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2026-2027 йилларга мўлжалланган, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги билан Мўғулистон Маданият, спорт, туризм ва ёшлар вазирлиги ўртасида 2025-2028 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастурлари;
- Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Мўғулистон Озиқ-овқат, қишлоқ хўжалиги ва енгил саноат вазирлиги ўртасида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш бўйича ҳамкорлик режаси;
- Ўзбекистон Республикаси Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги билан Мўғулистон Маданият, спорт, туризм ва ёшлар вазирлиги ўртасида экотуризм соҳасидаги ҳаракатлар режаси.

Negotiation results are formalized by agreements
Following the high-level talks held in the city of Ulaanbaatar, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of Mongolia, Ukhnaagiin Khürelsükh, adopted a Joint Declaration on the Establishment of Comprehensive Partnership.
In the presence of the Presidents, the following documents were also signed:
– Cooperation agreements in plant quarantine and protection, higher education, the mining industry, environmental protection, the prevention and fight against crime, healthcare and medical science, physical culture and sports.
– Cooperation protocol between the archival agencies of the two countries;
– Cooperation programs between the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Economy and Development of Mongolia, between the Ministries of Foreign Affairs for 2026-2027, and between the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Culture, Sports, Tourism, and Youth of Mongolia for 2025-2028;
– Cooperation plan between the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Food, Agriculture, and Light Industry of Mongolia to expand collaboration in the agricultural sector;
– Action plan between the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Culture, Sports, Tourism, and Youth of Mongolia in ecotourism.