O‘zbekiston Prezidenti ETTB bilan sheriklikning ustuvor masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston bilan ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Qo‘shma loyihalar portfeli kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi: YeTTBning O‘zbekistonga investitsiyalari 5,5 milliard yevrodan oshdi. Joriy yilda yana 1,1 milliard yevro jalb qilish rejalashtirilgan bo‘lib, uning katta qismi xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi.
Sheriklik strategiyasi samarali amalga oshirilmoqda. YeTTBning faol ko‘magi bilan bank sohasini transformatsiya qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari hamkorlik natijadorligini oshirish muhimligini ta’kidlab, uning asosiy ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Suv ta’minoti tizimini texnologik jihatdan modernizatsiya qilish, energiya samaradorligini oshirish dasturini ilgari surish, ipoteka bozorini, erkin iqtisodiy zonalar infratuzilmasini rivojlantirish, kichik va o‘rta biznes imkoniyatlarini kengaytirish, ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash kabi yo‘nalishlar shular jumlasidan.
Ta’lim va tibbiyot sohalarida davlat-xususiy sheriklik loyihalarini ilgari surish, sun’iy intellektni joriy qilish va raqamli transformatsiyaga qaratilgan startaplarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratildi.
Xorijiy investorlar kengashining bo‘lajak uchinchi majlisi kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.

The President of Uzbekistan discusses priority partnership issues with the EBRD
On June 11, ahead of the third meeting of the Foreign Investors Council, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received a delegation of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) led by its President, Odile Renaud-Basso.
Issues related to the further expansion of Uzbekistan’s strategic cooperation with this reputable international financial institution were addressed.
The growing portfolio of joint projects was noted with satisfaction: EBRD investments in Uzbekistan have already exceeded 5.5 billion euros. Plans for the current year include attracting an additional 1.1 billion euros, a significant portion of which will be directed toward supporting the private sector.
The Partnership Strategy is being effectively implemented. With the active support of the Bank, the transformation of the banking sector is underway.
The President of Uzbekistan emphasized the importance of enhancing the effectiveness of cooperation and outlined the key priorities for collaboration.
These include technological modernization of the water supply system, advancement of the energy efficiency improvement program, development of the mortgage market, expansion of free economic zone infrastructure, strengthening of small and medium-sized enterprises, and support for women’s entrepreneurship.
Special attention was given to promoting public-private partnership projects in education and healthcare, as well as supporting startups aimed at the introduction of artificial intelligence and digital transformation.
An exchange of views also took place on the agenda of the upcoming third meeting of the Foreign Investors Council.