Bolgariya Respublikasi Prezidenti O‘zbekistonga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Bolgariya Respublikasi Prezidenti Rumen Radev 9 iyun kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.
Toshkent shahri xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 10 iyun kuni bo‘lib o‘tadi.
Tashrif dasturiga muvofiq, ikki mamlakat yetakchilarining muzokaralari, rasmiy va ishbilarmonlik tadbirlari o‘tkazilishi, qator ikki tomonlama bitimlar imzolanishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston va Bolgariya Prezidentlari o‘zaro manfaatli munosabatlarni yanada rivojlantirish, shu jumladan, tovar ayirboshlash hajmini oshirish, agrosanoat majmui, farmatsevtika tarmog‘i, konchilik, raqamlashtirish sohalarida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish, turizm va madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqadilar.

Президент Республики Болгария прибыл в Узбекистан
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 9 июня Президент Республики Болгария Румен Радев прибыл в нашу страну с официальным визитом.
В международном аэропорту Ташкента высокого гостя встретили Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и другие официальные лица.
Основные мероприятия визита состоятся 10 июня.
В соответствии с программой пребывания планируется проведение переговоров лидеров двух стран, официальных и деловых мероприятий с подписанием пакета двусторонних соглашений.
Президенты Узбекистана и Болгарии рассмотрят вопросы дальнейшего развития взаимовыгодных отношений, включая увеличение объемов товарооборота, налаживание кооперации в агропромышленном комплексе, фармацевтической отрасли, добывающем секторе, в области цифровизации, а также расширение туристического и культурно-гуманитарного обменов.
Президент Болгарии Румен Радев также примет участие в работе IV Ташкентского международного инвестиционного форума.