Bolgariya Respublikasi Prezidenti O‘zbekistonga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Bolgariya Respublikasi Prezidenti Rumen Radev 9 iyun kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.
Toshkent shahri xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 10 iyun kuni bo‘lib o‘tadi.
Tashrif dasturiga muvofiq, ikki mamlakat yetakchilarining muzokaralari, rasmiy va ishbilarmonlik tadbirlari o‘tkazilishi, qator ikki tomonlama bitimlar imzolanishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston va Bolgariya Prezidentlari o‘zaro manfaatli munosabatlarni yanada rivojlantirish, shu jumladan, tovar ayirboshlash hajmini oshirish, agrosanoat majmui, farmatsevtika tarmog‘i, konchilik, raqamlashtirish sohalarida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish, turizm va madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqadilar.

The President of the Republic of Bulgaria arrives in Uzbekistan
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Bulgaria, Rumen Radev, arrived in Uzbekistan on June 9 for an official visit.
The Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Abdulla Aripov, and other senior officials welcomed the distinguished guest at Tashkent International Airport.
The main events of the visit are scheduled for June 10.
According to the visit program, negotiations between the two countries’ leaders, as well as official and business events, are planned, with the signing of a package of bilateral agreements.
The Presidents of Uzbekistan and Bulgaria will discuss further development of mutually beneficial relations, including increasing trade volumes and establishing cooperation in the agro-industrial complex, pharmaceutical sector, extractive industry, digitalization, and expanding tourism and cultural-humanitarian exchanges.
The President of Bulgaria, Rumen Radev, will also participate in the 4th Tashkent International Investment Forum.