O‘zbekiston va Sloveniya parlamentlararo hamkorligining ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sloveniya Respublikasiga rasmiy tashrifi doirasida Sloveniya Milliy assambleyasi Raisi Urshka Klakochar-Zupanchich bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Sloveniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni, shu jumladan ikki mamlakat parlamentlari darajasida yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda parlamentlararo almashinuvlar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yil aprel oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley Assambleyasida Sloveniya Milliy assambleyasi komissiyasi raisi Predrag Bakovich ishtirok etdi. Ikki mamlakat parlamentlarida "do‘stlik guruhlari" tashkil etilgan.
Qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish uchun sohaviy qo‘mitalar darajasida parlamentlararo hamkorlik muhimligi qayd etildi.
Bundan tashqari, gumanitar hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashda, jumladan, madaniyat va kino kunlari, ko‘rgazmalar o‘tkazish, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida akademik almashinuvlarni rivojlantirishda parlamentlarning ko‘magi zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, xalqaro parlament tashkilotlari doirasida tashabbuslarni muvofiqlashtirish va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash kuchaytiriladi.
Birinchi O‘zbekiston-Sloveniya parlamentlararo forumini deputatlar va ekspertlar hamjamiyati ishtirokida Samarqand shahrida o‘tkazish taklif qilindi.
Parlamentlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.

Определены приоритеты межпарламентского сотрудничества Узбекистана и Словении
В рамках официального визита в Республику Словения Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Председателем Национальной ассамблеи Словении Уршкой Клакочар-Зупанчич.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития многоплановых узбекско-словенских отношений, в том числе на уровне парламентов двух стран.
С удовлетворением отмечена наблюдаемая в последние годы интенсификация межпарламентских обменов. В апреле этого года в юбилейной 150-й Ассамблее Межпарламентского союза в городе Ташкенте принял участие председатель Комиссии Национальной Ассамблеи Словении Предраг Бакович. В парламентах двух стран созданы «группы дружбы».
Подчеркнута важность парламентского взаимодействия на уровне профильных комитетов для сопровождения и ускорения совместных проектов.
Кроме того, отмечена необходимость парламентской поддержки гуманитарного взаимодействия, включая проведение дней культуры и кино, выставок, развитие академических обменов между вузами.
Также будет усилена координация и взаимная поддержка инициатив на площадках международных парламентских организаций.
Предложено проведение первого узбекско-словенского Межпарламентского форума в городе Самарканде с участием депутатов и экспертного сообщества.
Достигнута договоренность о принятии парламентами совместной «дорожной карты» дальнейшего взаимодействия.