O‘zbekiston va Sloveniya parlamentlararo hamkorligining ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sloveniya Respublikasiga rasmiy tashrifi doirasida Sloveniya Milliy assambleyasi Raisi Urshka Klakochar-Zupanchich bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Sloveniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni, shu jumladan ikki mamlakat parlamentlari darajasida yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda parlamentlararo almashinuvlar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yil aprel oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley Assambleyasida Sloveniya Milliy assambleyasi komissiyasi raisi Predrag Bakovich ishtirok etdi. Ikki mamlakat parlamentlarida "do‘stlik guruhlari" tashkil etilgan.
Qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish uchun sohaviy qo‘mitalar darajasida parlamentlararo hamkorlik muhimligi qayd etildi.
Bundan tashqari, gumanitar hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashda, jumladan, madaniyat va kino kunlari, ko‘rgazmalar o‘tkazish, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida akademik almashinuvlarni rivojlantirishda parlamentlarning ko‘magi zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, xalqaro parlament tashkilotlari doirasida tashabbuslarni muvofiqlashtirish va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash kuchaytiriladi.
Birinchi O‘zbekiston-Sloveniya parlamentlararo forumini deputatlar va ekspertlar hamjamiyati ishtirokida Samarqand shahrida o‘tkazish taklif qilindi.
Parlamentlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.

Priorities for interparliamentary cooperation between Uzbekistan and Slovenia are identified
As part of his official visit to the Republic of Slovenia, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, met with the President of the National Assembly of Slovenia, Urška Klakočar Zupančič.
The discussions focused on further developing multifaceted relations between Uzbekistan and Slovenia, including at the parliamentary level.
It was noted with satisfaction that interparliamentary exchanges have intensified in recent years. In April this year, Predrag Baković, Chair of the Committee of the National Assembly of Slovenia, participated in the 150th anniversary session of the Inter-Parliamentary Union in Tashkent. Friendship groups have been established in the parliaments of both countries.
Parliamentary cooperation at the level of specialized committees was emphasized as a means to support and accelerate joint projects.
Additionally, the need for parliamentary support of humanitarian cooperation was highlighted, including organizing cultural and film days, exhibitions, and developing academic exchanges between universities.
Coordination and mutual support for initiatives within international parliamentary organizations will also be strengthened.
It was proposed to hold the first Uzbekistan – Slovenia Interparliamentary Forum in the city of Samarkand with the participation of members of parliament and the expert community.
An agreement was reached for the parliaments of both countries to adopt a joint roadmap for future cooperation.