O‘zbekiston Prezidenti Rossiya Federatsiyasiga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8 may kuni amaliy tashrif bilan Moskva shahriga keldi.
O‘zbekiston yetakchisi uchun ajratilgan qarorgohda davlatimiz rahbarini Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining o‘rinbosari Maksim Oreshkin va Hukumat Raisining birinchi o‘rinbosari Denis Manturov kutib oldilar.
Tashrif dasturiga muvofiq, Prezidentimiz Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etadi hamda qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazadi.

The President of Uzbekistan arrives in the Russian Federation
On May 8, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, arrived in Moscow for a working visit.
At the residence allocated for the Leader of Uzbekistan, he was welcomed by Maxim Oreshkin, Deputy Chief of Staff of the Presidential Executive Office of the Russian Federation, and Denis Manturov, First Deputy Prime Minister.
According to the visit program, the President of Uzbekistan will participate in official ceremonies marking the 80th anniversary of Victory in World War II and hold several bilateral meetings.