O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari badiiy ko‘rgazma bilan tanishdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Olmaota shahriga tashrifning madaniy dasturi doirasida Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan birgalikda Abilxon Kasteyev nomidagi Milliy san’at muzeyiga tashrif buyurdi.
Xalq rassomlari – qozoq tasviriy san’ati asoschisi Abilxon Kasteyev va o‘zbek rangtasvir ustasi O‘rol Tansiqboyev asarlari tomosha qilindi.
Ko‘rgazma O‘zbekiston va Qozog‘iston boy badiiy merosining yorqin ifodasi, ikki qardosh xalq o‘rtasidagi mustahkam madaniy aloqalarning ramzi bo‘ldi.
Davlat rahbarlari san’at sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish, shu jumladan qo‘shma tadbirlar o‘tkazish, madaniy muloqotni rivojlantirishga xizmat qiladigan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash muhimligini ta’kidladilar.

Лидеры Узбекистана и Казахстана ознакомились с выставкой живописных и графических работ
В рамках культурной программы пребывания в городе Алматы Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев посетили Национальный музей искусств имени Абылхана Кастеева.
Были осмотрены работы народных художников – основоположника казахского изобразительного искусства Абылхана Кастеева и узбекского живописца Урала Тансыкбаева.
Выставка стала ярким свидетельством богатейшего художественного наследия Узбекистана и Казахстана, а также символом прочных культурных связей между двумя братскими народами.
Главы государств подчеркнули важность дальнейшего расширения сотрудничества в сфере искусства, включая проведение совместных мероприятий и поддержку инициатив, способствующих углублению культурного диалога.