O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilarining norasmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev 29 mart kuni Olmaota shahrida norasmiy uchrashuv o‘tkazdilar.
Ikki mamlakat delegatsiyalari ishtirokida O‘zbekiston-Qozog‘iston yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini izchil mustahkamlash masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari bir-birini hamda qardosh xalqlarimizni bahor ayyomi Navro‘z va yaqinlashib kelayotgan Ramazon hayiti bilan samimiy qutladilar.
O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Barcha darajalarda faol muloqotlar olib borilmoqda. Tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan buyon 14 foizga oshdi, umumiy qiymati 4 milliard dollardan ziyod investitsiya loyihalari portfeli shakllantirildi, yaqin hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuv rivojlanmoqda.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qozog‘iston Bosh vazirlari o‘rinbosarlarining o‘zaro savdoni ko‘paytirish, mashinasozlik, elektrotexnika, neft-gaz, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va boshqa ustuvor tarmoqlarda yetakchi korxonalarning kooperatsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risidagi hisobotlarini tingladilar.
Prezidentlar sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha uzoq muddatli dasturni shakllantirish, mintaqaviy ahamiyatga ega infratuzilmaviy loyihalarni jadallashtirish yuzasidan aniq topshiriqlar berdilar.
Joriy yilda Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazini ishga tushirish bo‘yicha amaliy ishlarni boshlash, qo‘shma tashqi savdo kompaniyasi faoliyatini kengaytirish muhimligi qayd etildi.
Mintaqaviy kun tartibi, shu jumladan yaqin oylarda O‘zbekistonda o‘tkaziladigan Markaziy Osiyo sammitlariga tayyorgarlik yuzasidan fikr almashildi.

An informal meeting held between the leaders of Uzbekistan and Kazakhstan
On March 29, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, held an informal meeting in Almaty.
With the participation of delegations from both countries, the sides engaged in a substantive discussion on the consistent deepening of good neighborliness, strategic partnership, and alliance between Uzbekistan and Kazakhstan.
The heads of state warmly congratulated each other and the fraternal peoples of Uzbekistan and Kazakhstan on the spring holiday of Navruz and the upcoming Ramadan Hayit – Eid al-Fitr.
Particular satisfaction was expressed with the current exceptionally high level of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan. Active contacts are maintained at all levels. Trade turnover has increased by 14 percent since the beginning of the year, an investment project portfolio worth over $4 billion has been formed, and close interregional ties and cultural-humanitarian exchanges continue to expand.
The heads of state heard reports from the Deputy Prime Ministers of Uzbekistan and Kazakhstan on the measures being taken to boost mutual trade and advance cooperation projects between leading enterprises in key sectors such as mechanical engineering, electrical equipment manufacturing, oil and gas, textiles, agriculture, and others.
The Presidents issued specific instructions to develop a long-term program for industrial cooperation and to accelerate the implementation of regional infrastructure projects.
The importance of launching practical work this year on establishing the International Industrial Cooperation Center, as well as expanding the activities of the joint foreign trade company, was emphasized.
An exchange of views took place on the regional agenda, including preparations for the upcoming Central Asian summits to be held in Uzbekistan in the coming months.