“APLF – Leather, Materials+, Fashion Access 2025” charm-poyabzal ko‘rgazmasida O‘zbekiston mahsulotlari namoyish etildi
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi boshchiligidagi O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari va eksportchilari delegatsiyasining Gonkongda bo‘lib o‘tgan “APLF – Leather, Materials+, Fashion Access 2025” yirik xalqaro charm, poyabzal va materiallar ko‘rgazmasida ishtirok etishi milliy mahsulotlarni ommalashtirish yo‘lidagi yana bir katta qadam bo‘ldi.
“Made in Uzbekistan” milliy stendi ostida O‘zbekistonning charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan 10 ga yaqin yetakchi kompaniyalar o‘z mahsulotlarini namoyish etdi. Eksport mahsulotlarining keng assortimenti vet-blyu, krast, finish, teri mahsulotlari hamda jelatin mahsulotlaridan iborat edi.
Koʻrgazmada Osiyo, Yevropa, Lotin Amerikasi hamda Afrika mamlakatlaridan tashrif buyurgan yetakchi ishlab chiqaruvchi kompaniyalar, distribyutorlar va savdo agentlari, jumladan “Australasian leather Resources Pty Ltd.”, “Pro Leathers Ltd.”, “ATC tannery chemicals”, “Million Mark Ltd.” kompaniyalari bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Muzokaralar natijasida, O’zbekistonda ishlab chiqarilgan yuqori qo‘shilgan qiymatga ega teri mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, Gongkong poyabzal uyushmasi prezidenti Eddi Lam bilan bo’lib o’tgan uchrashuvda xalqaro poyabzal va xalqaro charm poyabzal ishlab chiqarish zanjirida mahalliy korxonalar bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Shu bilan birga, nufuzli brendlarning O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan ishlab chiqaruvchilar bilan autsorsing va franchayzing shaklida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.
Bundan tashqari, ko‘rgazma davomida “Xalqaro teri ishlab chiqaruvchilar” jurnali direktori Martin Riker va savdo menejeri Kristina Joinsonlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida, mamlakatimizda charm-poyabzal yo‘nalishida faoliyat yuritayotgan salohiyatli korxonalarning hamda sohaga taaluqli korxonalarning va ularda ishlab chiqarilgan mahsulotlarning, shu bilan birga, sohaga oid turli ko‘rgazma va tadbirlarning muntazam rivojini yo‘lga qo‘yish va ularni butun dunyo sanoati vakillariga tanitish bo‘yicha ikki tomonlama kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, ko‘rgazma doirasida Pokistonning “Hint Fashion” charm attorlik mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi yirik kompaniyasi bilan muzokaralar o‘tkazildi. Mamlakatimizning investitsiya muhiti hamda sarmoyadorlar uchun yaratilgan imkoniyatlar to‘g‘risida ma’lumotlar bilan tanishgan Pokiston kompaniyasi mahalliy korxonalarimiz tomonidan ishlab chiqarilgan teri mahsulotlarini va tayyor charm-attorlik mahsulotlarini uchinchi mamlakatlarga eksport qilishga kelishib olindi.

Узбекская продукция представлена на выставке кожи и обуви «APLF – Leather, Materials+, Fashion Access 2025»
Очередным крупным шагом на пути продвижения национальной продукции стало участие делегации производителей и экспортеров Узбекистана во главе с Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан в крупной международной выставке кожи, обуви и материалов "APLF - Leather, Materials+, Fashion Access 2025" прошедшей в Гонконге.
Около 10 ведущих узбекских компаний, специализирующихся на производстве кожевенно-обувной продукции, представили свою товары в рамках национального стенда «Made in Uzbekistan». Широкий ассортимент экспортной продукции включал дублёную кожу вет-блю, натуральную кожу краст, аппретуру, готовые изделия из кожи и желатиновую продукцию.
На выставке со своими стендами также участвовали ведущие компании-производители, дистрибьюторы и торговые агенты из Азии, Европы, Латинской Америки и Африки, в том числе Australasian leather Resources Pty Ltd., Pro Leathers Ltd., ATC tannery chemicals, Million Mark Ltd, с представителями которых достигнуты договоренности об экспорте готовой продукции с высокой добавленной стоимостью, производимой в Узбекистане.
Проведены переговоры с президентом Ассоциации производителей обуви Гонконга Эдди Лэмом о налаживании партнерских отношений и включении узбекских производителей в международные цепочки по производству кожаной обуви. Также достигнуты предварительные договоренности о налаживании сотрудничества в рамках аутсорсинга и франчайзинга с производителями престижных брендов, работающих в Узбекистане.
Кроме того, в ходе выставки состоялась встреча с директором журнала International Leather Manufacturers Magazine Мартином Рикером. Стороны договорились о взаимодействии в рамках ознакомления широкой аудитории журнала с потенциалом кожевенно-обувной отрасли нашей страны, производимой продукции, освещении различных выставок и мероприятий.
На переговорах с пакистанской компанией Hint Fashion достигнуты договоренности об реализации сомвместного проекта в Узбекистане и дальнейшем экспорте готовой продукции в Пакистан и на рынки третьих стран.