Ўзбекистон Республикаси Президенти Евроиттифоқ билан иқтисодий мулоқотни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 март куни Европа Иттифоқининг Ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили, Европа комиссияси вице-президенти Кая Каллас бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва бўлажак қўшма тадбирларга тайёргарлик кўриш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта ва Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйеннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Жорий йил 3-4 апрель кунлари Самарқанд шаҳрида "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммити тадбирларини ўтказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Бугун Ашхобод шаҳрида ўтган вазирлар даражасидаги кўп томонлама учрашувнинг самарали якунлари юксак баҳоланди.
Савдо ва логистика, шу жумладан Транскаспий транспорт йўлаги салоҳиятини рўёбга чиқариш, рақамлаштириш, "яшил" энергетика, экология, инфратузилмани модернизация қилиш ва бошқа устувор йўналишларда икки минтақа ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни илгари суриш, ташаббус ва лойиҳаларни амалга оширишнинг самарали механизмларини жорий қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистоннинг EИ институтлари билан муносабатларини янада чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги янги битимни қабул қилиш ҳамда мамлакатимизнинг Жаҳон савдо ташкилотига қўшилиши масалалари муҳокама қилинди.

The President of Uzbekistan highlights the importance of expanding economic dialogue with the European Union
On March 27, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received a European Union delegation led by the High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission, Kaja Kallas. The meeting focused on enhancing practical cooperation and preparations for upcoming joint events.
The distinguished guest conveyed sincere greetings and best wishes from the President of the European Council, António Costa, and the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, to President Shavkat Mirziyoyev.
Special attention was given to the preparations for the first “Central Asia – European Union” Summit, scheduled for April 3-4 in Samarkand. In this context, the successful outcomes of the multilateral ministerial meeting held earlier today in Ashgabat were highly commended.
The importance of advancing mutually beneficial cooperation between the two regions was highlighted, with a focus on priority areas such as trade and logistics – including unlocking the potential of the Trans-Caspian Transport Corridor – digitalization, green energy, environment, infrastructure modernization, and other key sectors, along with effective mechanisms to implement initiatives and projects.
Issues related to further strengthening Uzbekistan’s relations with EU institutions were also discussed.
The parties addressed matters concerning the adoption of the new Enhanced Partnership and Cooperation Agreement and Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization.
An exchange of views on current international and regional policy issues also took place during the meeting.